Historie
Classic Show Brno 2015 – Nostalgie...
-TH/HH- 11.05.2015 05:13
Výstava historických vozidel opět přilákala návštěvníky do brněnské Richard Adam Gallery, tedy někdejší tovární haly ve středu města...
Výstava navazuje na první ročníky Classic Show, které se od roku 2010 konaly na brněnském výstavišti, opět proběhla pod taktovkou Atelieru Kupka, jenž už patnáct let vydává měsíčník Motor Journal, zaměřený na historická vozidla, a pořádá jízdu v závodě do vrchu Brno – Soběšice. Impozantní prostory Richard Adam Gallery se sousedícím nákupním centrem Vaňkovka se staly důstojnou kulisou přehlídky historických automobilů i motocyklů, mezi nimiž nechyběly skutečné vzácnosti! Stánky jako na skutečném autosalonu mělo v hale půl stovky různých organizací, renovátorských dílen, značkových a sportovních klubů, muzejních sbírek, designerů, výrobců dílů a příslušenství atd. Nechyběly výstavy uměleckých děl, zaměřených na motorismus a letectví, včetně krásných fotografií Viléma Heckela, komentované přehlídky dobových oděvů, různé jiné prezentace, křesty publikací i premiéry renovovaných vozidel, hovory s odborníky a další atrakce... K unikátům patřily nově renovované typy Škoda 440 Roadster Karosa, Škoda 1100 Supersport (966) a brněnská Omega (1923) s třecím převodem.
Prvně jmenovaný je úhledný otevřený vůz 2+2 na podvozku Š 440, opatřený originální karoserií, navrženou Ing. arch. Otakarem Diblíkem, vyrobenou z laminátu v Kovoně Karviná a namontovanou koncem padesátých let ve Vysokém Mýtě výrobcem autobusů Karosa. Z částečně dochovaného vraku byl vůz renovován podle dobových plánů. Druhý po premiéře na výstavě Rétromobile 2015 v Paříži za-vítal do Brna. Závodní Supersport s hliníkovou karoserií a odnímatelnými blatníky startoval v mlado-boleslavském továrním týmu Škoda počátkem padesátých let, je jediným dochovaným ze tří kusů, domů se vrátil ze Slovenska v roce 2007 a loni byla dokončena renovace v podobě sezony 1953. Konkrétní kousek debutoval na Velké ceně Česko-slovenska 1950 v Brně, kde s ním Miroslav Fousek dojel druhý ve třídě do 1100 cm3. Supersporty typu 966 se pak objevovaly na různých závodech, a to s několika motory 1089, 1221 nebo 1490 cm3 včetně verzí přeplňovaných jedním nebo dvěma kompresory Roots (Václav Bobek st. dosáhl československého rychlostního rekordu 197,8 km/h na podzim 1953). Dochovaný vůz Škoda 1100 Supersport, nyní s kompresorem (1089 cm3, 88 kW/120 k), byl odkoupen od slovenského závodníka Ivana Mičíka; na okruzích se objevoval do roku 1962. Inženýr Břetislav Novotný (1892 – 1965) z moravského Hulína se ve dvacátých letech intenzivně věnoval myšlence lidového automobilu, vyvrcholením jeho snahy byly známé vozíky Aero, jednoválec 500 a dvouválec 662, jež významně přispěly motorizaci Československa.
Ještě dříve však vyvinul malé automobily s třecím převodem, který změnou oběžného průměru hnacího kotouče vůči hnanému upravoval rychlost vozidla; hnaný kotouč se posouval prostřednictvím páky na palubní desce a přenášel sílu na zadní kola řetězovým převodem, hnací kotouč roztáčel malý dvoudobý čtyřválec 600 cm3 o výkonu 10 k (7,4 kW); kuriozitou byl trubkový chladič, tvořící rám přední kapoty. Originální automobil nesl jméno Omega, vyjel v roce 1923 ze Zbrojovky Brno, kde později našel nástupce v obdobném typu Disk. Zatímco loni zářil na Classic Show Brno právě Disk (1924), nyní exponát Technického muzea v Brně, letos tam slavila premiéru vzorně restaurovaná dvousedadlová Omega za přispění Doc. Ing. Karla Jaroše, jehož dědeček stejného jména stál u zrodu původní Omegy, když se v roce 1922 stal vedoucím přípravy pro automobilovou výrobu v brněnské Zbrojovce (ta po válce přešla na traktory Zetor). Dnešní módou jsou velké americké automobily z let, kdy se vyrazně lišily od těch evropských nejen rozměry, ale také velkoobjemovými osmiválci. Jejich zlatou éru ukončila až první ropná krize 1973, nyní je drtí teror zákonodárců a jejich emisních limitů.
Lidé se však chtějí bavit, a tak s hesly typu F..k the downsizing – 7,6 Litre V8 under the Hood renovují americkou klasiku (např. Chrom & Plameny Restorations, Legendary Oils/Denker.cz). Na výstavě jsme viděli klasické Chevrolety (Corvette, Impala), ale také vzácný Edsel Villager, kombi posledního modelového roku 1960 krátké historie nové značky od Edsel Division, založené Ford Motor Company pro rozšíření nabídky (mezi Mercury a Lincolnem). První Edsel se představil v září 1957 jako sedan, kupé, kabriolet a kombi; během tří modelových roků 1958 až 1960 procházel vývojem tvarů i pohonných jednotek, ale nepřišel ve vhodnou dobu, a tak produkce byla v listopadu 1959 zastavena (v modelovém roce 1960 vzniklo jen 2846 vozů, za celou existenci značky decentních 110 847 kousků, o to jsou dnes vyhledávanější). Modely 1960 byly osmiválce 292, 352 nebo 362 ci V8 (tedy 4,8; 5,8 nebo 5,9 litru s výkonem až 300 koní, normovaně 221 kW). Společnosti Montyjawa, Míšova Dílna, Martin Prošek a další se soustředily na zajímavé motocykly, k nimž patří málo známé stroje z různých koutů -světa, které však spojuje použití československých motorů Jawa, ČZ a Stadion. Zaujal italský Italjet 350 Twin z konce šedesátých let, mexická Carabela Rider 350 RS z počátku osmdesátých (obě s dvouválcem Jawa 350), belgický Socovel (1952) na základě péráku Jawa 250, brazilský moped Leonette 50 podle německého vzoru Victoria, ale s naším motorem Stadion, atd. Miliontá vyrobená Jawa ve zlaté barvě, či klasický rumpál Jawa 500 OHV, první typ značky, byly mementy kdysi světově proslulé firmy, která loni v zapomnění oslavila 85. výročí od zahájení produkce motocyklů a vzniku značky Jawa (Janeček + Wanderer). Zajímavého bylo na Classic Show Brno ještě mnoho jiného, a tak se omlouváme všem, na něž jsme v našem výčtu zapomněli. Zájemci o historii motorismu rozhodně opět nebyli na brněnské akci zklamáni.
Převzato z časopisu