Historie
Brno – Soběšice 2019 – unikáty v pohybu
Jiří Duchoň 06.01.2020 05:30
Stovky pečlivě vybraných strojů. Ty vyrobené po druhé světové válce pouze na výjimku. V čele startovního pole několik speciálů Bugatti, Salmson nebo Sénéchal. A pak ta kvílející kompresorová bestie Z18 Sport… Vítejte v Brně!
Veteran Automoto Club Brno oprášil kdysi slavnou značku Brno – Soběšice, která má nevšední historický odkaz. Vůbec první mezinárodní automobilový a motocyklový závod do vrchu se totiž jel okresní silnicí z Králova Pole do Soběšic už v roce 1924. Soběšice tehdy byly samostatnou obcí, jež s Brnem splynula teprve v roce 1971. V následujících letech se závod vyznačoval rychle se zvyšující kvalitou jezdců, razantně rostly také rychlosti jejich strojů. Do roku 1929 byl závod Brno – Soběšice nejvýznamnějším sportovním podnikem tehdejšího Československého automobilového klubu pro Moravu a Slezsko (ČAMS). V roce 1929 se jel naposledy, neboť již bylo jasné, že o rok později roli vlajkové lodi ČAMS převezme Masarykův okruh. Všechny kapacity se tak zaměřily na plánování prvního závodu na novém okruhu, který se v roce 1930 skutečně jel a stal se začátkem historie významného podniku světové úrovně.
V letech 1974 až 1987 se pod taktovkou brněnského Veteran Automoto Clubu na trať Brno – Soběšice vracela historická vozidla, z nichž mnohá pamatovala dobu původních ostrých závodů, přičemž se jezdilo v termínu Mezinárodního strojírenského veletrhu. Moderní a do současné doby pokračující dějiny se začaly psát až v roce 1999, kdy na silnici vedoucí z areálu ústavu pro tělesně postiženou mládež Kociánka do Soběšic Veteran Automoto Club Brno uspořádal jízdu historických vozidel. Netřeba připomínat jistý charitativní rozměr „Soběšic“: v jindy smutných nemocničních kulisách v daném termínu od té doby tepe život a na scény s jásajícími postiženými dětmi jen tak nezapomenete.
Tradice pokračuje dodnes a letos se zde jelo 28. září. Brno – Soběšice 2019 se koná jako jízda do vrchu a výstava historických vozidel. Jezdí se na pravidelnost (u časů zajetých ve dvou jízdách se hodnotí co nejmenší odchylka), ale řada účastníků své stroje vede skutečně až na hranici. Vysokou úroveň si pořadatelé hlídají, akceptují stroje vyrobené do konce druhé světové války (novější jen výjimečně); letos se zúčastnilo na 300 automobilů a motocyklů. Na startu i v tomto roce vévodilo Bugatti 37A (1928) Vojtěcha Masojídka: přesně tento vůz s Egonem Bondym za volantem zvítězil na této trati v ostrých závodech ročníků 1928 a 1929! Ale letos mu po boku stály neméně jedinečné automobily Sénéchal SS (1924), Ford Rajo Special (1920), Salmson Grand Sport (1926), známý MG PB Lester Special Ing. Zahradníčka, ale především zcela raritní rekonstrukce brněnského speciálu Z18 Sport Ing. Jaroše s dvoudobým motorem osazeným kompresorem: prototypy -tohoto modelu excelovaly v soutěžních podnicích sklonku dvacátých let, ve své kategorii zvítězily například v závodě Brno – Soběšice 1927 a s derivátem S30 byl jezdec Divíšek vůbec nejrychlejším československým pilotem v prvním ročníku Masarykova okruhu roku 1930!
Kromě řady krásných „loukoťáků“ a dalších skutečných pamětníků motoristického dávnověku se tedy pravidelné jízdy do vrchu Brno – Soběšice stávají také unikátním setkáním mimořádně hodnotných automobilů a motocyklů se závodní historií. Ačkoli oficiálně nemůže jít o závod, jsou „Soběšice“ jedinečným setkáním špičkových strojů, jež se veřejnosti ukáží nejen v zeleni parku Kociánky, ale rovněž v plném tempu na původní trati. To vše dělá z jízdy do vrchu Brno – Soběšice výjimečný podnik s mimořádným zájmem diváků a účastníků, z nichž mnozí si zde zvykli uzavírat sezónu.
Převzato z časopisu