Historie
Classic Show Brno 2013 – Premiéra v novém
-TH/HH- 17.06.2013 08:18
Zajímavá výstava historických vozidel proběhla v prostorách brněnské Wannieck Gallery, tedy v někdejší tovární hale ve středu města...
Výstava navázala na první ročníky Classic Show, jež se od roku 2010 uskutečnily na brněnském výstavišti, a konala se pod taktovkou Atelieru Kupka, který už třináct let vydává měsíčník Motor Journal, zaměřený na historická vo-zidla, a pořádá jejich obnovenou jízdu v závodě do vrchu Brno–Soběšice. Impozantní prostory Wannieck Gallery spolu se sousedícím nákupním centrem Vaňkovka a jeho velkým parkovištěm byly důstojnou kulisou přehlídky historických automobilů i motocyklů, mezi nimiž nechyběly mnohé kuriozity. Kdo se přišel podívat, rozhodně nelitoval... Na své si ovšem přišli i zájemci o nová vozidla, své stánky v hale měli importéři legendárních britských značek Morgan (několik vozů od Morgan Prague včetně nové tříkolky) a Norton (spo-lečnost MR43 uvedla znovuzrozené Commando 961), nemluvě o prezentaci brněnské firmy Zetor Tractors s novými typy Major, Proxima a Forterra.
Svoje stánky, jako na skutečném autosalonu, pak v hale mělo téměř padesát různých organizací včetně renovátorských dílen, značkových a sportovních klubů, muzejních sbírek, designerů, výrobců dílů a příslušenství atd. Nechyběly výstavy uměleckých děl zaměřených na motorismus a letectví, aukce Auctum (přes 300 položek od automobilů po memorabilia), módní přehlídka, různé jiné ukázky, rozhovory s odborníky a další. Klub formule 3 pod taktovkou Michala Velebného spolu s Automotodromem Brno uvedl dva historické monoposty. Červený Drak I (1964) je jedním z pěti vozů formule 3, postavených v ARC Brno, štíhlou karoserii navrhl Vladimír Valenta, v zádi je dvoudobý tříválec Wartburg 992 cm3 o výkonu 59 kW (80 k) a za volant usedal Otto Buchberger, pod jehož dohledem renovaci dokončil Karel Jaroš v roce 2010. Druhý monopost, rovněž s motorem Wartburg, v roce 1964 postavil Stanislav Chelík, ale pak s ním více než pět sezon závodil Zdeněk Křivohlavý z Prahy, jenž byl jedním z hostů Classic Show.
Návratem do současnosti byl závodní motocykl ART (Aprilia) specifikace CRT pro Karla Abrahama, který se ještě před výstavou zúčastnil spolu s navrátilcem Lukášem Peškem (IODA-Suter BMW) testování MotoGP v malajsijském Sepangu... Doslova senzací byla expozice společnosti Montyjawa, obsahující málo známé motocykly z různých koutů světa, které však spojuje původ v československých strojích Jawa a ČZ. Zaujal italský Italjet 350 Twin z konce šedesátých let, indické Yezdi (pokračování licence Ideal Jawa) a čínské kopie Xing-Fu, turecký JW Laser, belgický Socovel, švédský Monark, brazilská Leonette, polský Romet atd. Na stánku Kolštejnského okruhu Branná bylo více rychlých motocyklů od stopětadvacítky VAB po Ural se sidecarem, naproti pak kolekce krásných Nortonů, povětšinou s královskými hřídeli rozvodu OHC! Některé expozice byly poněkud stísněné, což platí o klubu československé značky Ogar (třetí v řadě po Jawě a ČZ), ale zvláště Velorex Clubu, kde jsme si vzácnou čtyřkolku Velorex 435D mohli prohlédnout opravdu jen těžko.
Malý pikap s laminátovou budkou ve stylu Fiat 500 Nuova vznikl v prototypové sérii (vývoj 1962 – 1968) s využitím částí ČZ 505 a dvouválce Jawa 350. Museum Aloise Samohýla připravuje novou expozici ve vícepodlažní budově někdejší nástrojárny Baťa ve Zlíně, v odkazu svého otce pokračuje Ladislav Samohýl, jenž se zabývá nejen renovacemi originálů, ale také stavbou replik Bugatti. Muzeum motorových kol z Horní Radouně vystavilo německá motokola Phänomen a Anker s motory Sachs; Jawa Součástky a Moto Kenny se soustředily na typy Jawa-ČZ. Velkolepá Veteran Arena z Olomouce, muzeum specializované na československé automobily, překvapila vzorně renovovaným kabrioletem Wikov 40 (1932). K vystaveným historickým automobilům dále patřily tříkolka Morgan (organizátora Karla Kupky s motorem JAP), vzduchem chlazený Franklin Runabout (1910), aerodynamická Tatra 87, kabriolet NSU-Fiat 500, Ford Capri (nová vlna zájmu o tzv. youngtimery), různé typy Bugatti, Talbot a Hispano-Suiza, Chrysler, Volkswagen, Mini, Mercedes-Benz, Porsche a mnohé další. Na ploše před halou pak postávaly traktory Svoboda a Zetor, zaujaly dvě pětadvacítky a také unikátní pásový dvouválec Zetor 2023 Diesel. Omlouváme se všem, na něž jsme v našem výčtu zapomněli, ale zájemci o historii motorismu rozhodně nebyli na brněnské akci zklamáni.
Převzato z časopisu