Historie
Cabrio Gallery – Modré nebe
Jiří Fiala 30.08.2019 06:11
Počátkem dubna bylo slavnostně otevřeno automobilové muzeum svérázné koncepce.
Nachází se v Dobřenicích, vesnici u D11 západně od Hradce Králové. Pavlu Kalinovi trvala rekonstrukce bývalých skladů se stájemi a vybudování Cabrio Gallery neuvěřitelně krátký čas, rok a jeden den. Pavlovýma rukama prošlo mnoho starých motocyklů a automobilů. Vlastnil různé obskurní západní přestavby východoevropských vozů. Zlom v Pavlově hledání nastal, když se seznámil se švýcarsko-českým publicistou a sběratelem Jiřím W. Pollakem, který jej přivedl do klubu Škoda Oldtimer IG Deutschland. Před Pavlem se otevřela nová cesta. Jiřího příslovečnou pílí, nadšením a odborností je směřován dodnes.
Projeli škodovkami celou Evropou. Pavel se poznenáhlu přeorientoval na neobyčejné poválečné československé vozy – kabriolety, sportovní vozy a monoposty MTX (kromě jediného má všechny). Nyní základ sbírky vylepšuje a zušlechťuje. Za osm let se mu podařilo najít a získat čtyři desítky možná ne příliš nápadných, ale o to vzácnějších exemplářů. Tam, kde mladší zájemci ještě s prodávajícími na dálku vyjednávali slevu, Pavel už zvonil na dveře. Automobily má v nálezovém stavu, mnohé jsou pojízdné, četné se dočkají renovace.
Spolu s krystalizací sbírky pokračovalo hledání prostor. Nakonec našel v Dobřenicích bývalou cihelnu. Hrou osudu se upjal na areál s poutem ke kořenům Škody. Pět měsíců jednal s vnukem královéhradeckého rodáka JUDr. Karla Loevensteina, jehož mamince byly v dezolátním stavu nemovitosti vráceny. JUDr. Loevenstein (1885 – 1938) stál od roku 1919 v čele plzeňské Škody. Patřil k nejvýznamnějším prvorepublikovým průmyslníkům a velkostatkářům. Zachránil zbrojovku před krachem a dovedl ji k zisku. Byl u zrodu společností Avia (letadla) a Omnipol (obchod) a také u akvizice firmy Laurin & Klement.
Přátelé přizvali motoristického historika a publicistu Jan Tučka a založili spolek Cabrio Gallery z.s., sdílející Loevensteinův odkaz. Pánové dali sbírce jasnou koncepci. Již neklade důraz na výjimečnost jednotlivých modelů, ale představuje ve třech ucelených skupinách generační a evoluční vývoj kabrioletů Škoda (1937 – 1995), formulových vozů MTX (1971 – 1995) a sportovních a závodních automobilů Škoda (1956 – 2002). Cabrio Gallery je určena pro znalce, kluby a nadšence. Nejsou tu zákazy ani paravány oddělující návštěvníky od vozidel. Výstava není kvůli bezpečnosti, klidu a pořádku určena dětem, pro ně je připraveno hřiště hned vedle. Vstupné není vyžadováno, otevřeno je jednu sobotu v měsíci.
Škoda Felicia (1962), pan Kalina: „Vůz je ze 2/3 postaven na podvozku Škoda Felicia s původním motorem a převodovkou. Zkrácený spojovací hřídel navazuje na zadní nápravu z Moskviče 407, a to včetně dvou podélných listových per. Po velmi jednoduchém oživení bude pojízdná. Podle prodávajícího přijel automobil před třiceti lety do Vídně, kde byl několik let provozován a následně prodán do rakouského Litschau. Zde nějakou dobu jezdil a pak už jen odpočíval.“
Jedinečná je individuálně postavená Škoda Sport (1963). „Vůz pravděpodobně nebyl nikdy dokončen. Čeká jej citlivá renovace a dostavba s využitím pouze dobových dílů.“ Díky Jirkovi je nejstarším ve sbírkách kabriolet Škoda Rapid (36 k, 110 km/h; 1937) ze Skandinávie. Ukázkou poválečného designu je kabriolet Škoda 1102 (1947), jako nový jej vyvezli do Nizozemí, zbědovaný ho našli v Curychu. Se čtyřválcem (33 k) jezdil rychlostí až 100 km/h. Pavel se přiznal, že až teprve vlastnictví Škody 440 Spartak Polytex Roadster (50 k, 130 km/h), sloužící k testování nových konstrukčních řešení a technologií, mu vysloužilo určitý oficiální respekt. Na základě Tučkova tipu a Jirkova zaujetí ji našli na Pardubicku. Pod plachtou na zahradě 20 let chátrala. Renovace trvala 15 let a 3500 hodin práce. Přední náprava má odpružení torzními tyčemi, zadní unikátními vzduchovými vaky, které továrna nasadila do sériové produkce až po 60 letech. Karosérii ze skelných laminátů zhotovili v Kovoně Karviná technologií Polytex. Naproti stojí 1000. vyrobený Spartak, typ 440 (1089 cm3, 33 k, 110 km/h; 1955) ve výbavě Standard, určený jenom pro český trh. Z výroby byl vybaven pouze jedním stěračem, druhý byl za příplatek. Zdoben je replikou kamufláže Rallye Monte Carlo 1956. V Pavlově sbírce je i unikátní buggy s pontonovou karosérií. Za pomoci továrny jich 10 na platformě Š 1000 MB vyrobila švédská firma Pers Motor, Vikingstad. Zachovaly se dvě: Fouskova žlutá v továrním muzeu a druhá u Pavla.
Překvapivý závěr. Pavel, rodák a patriot z Kuklen, odkoupil a zachránil také část z městem bouraného areálu královéhradecké automobilky K.A.N. (Královéhradecká automobilka Nejedlý, 1909 – 1914). Pavel se chystá objekt zrekonstruovat. Je na to zatím sám. Bojuje s radnicí, která chce tovární architekturu zlikvidovat. Pavel tajně doufá, že se mu i zde, tak jako v Cabrio Gallery, nakonec podaří zachovat genius loci.
Převzato z časopisu