Historie
CARLSBAD CLASSIC 2017 – Zábava pro gentlemany
Petr Hanke 30.08.2017 05:35
Historie
Letos se konal již pátý ročník setinové rallye Carlsbad Classic. Zúčastnili jsme se ho na vlastní kůži za volantem BMW M3 první generace.
Jak je už z názvu patrné, tato setinová rallye klasických vozů se koná v okolí Karlových Varů. V letošním roce se jela dva dny a začínala v pátek 14. července. Za celou rallye jsme ujeli téměř čtyři stovky kilometrů překrásnou krajinou Slavkovského lesa a Krušných hor. Do tohoto setkání milovníků klasických automobilů se může přihlásit majitel s automobilem vyrobeným před rokem 1986, ovšem výjimečně organizátoři přijmou i zajímavé a mírně mladší vozy. Příkladem byly i naše BMW M3 první generace z roku 1990, celohliníková Honda NSX z roku 1991 a několik vozů Porsche 911. Startovní listina proto bývá velmi pestrá, což se potvrdilo i letos. Nejstarším vozem se stalo BMW 319/1 z roku 1935, jen o rok starší byla Praga Baby a po ní Praga 1128 Sport z roku 1938, čtvrtým a současně posledním předválečným strojem byl roadster BMW 328, taktéž z roku 1938. Tyto čtyři automobily startovaly v minutových intervalech jako první, protože startovní pole se řadilo právě podle roku výroby.
Automobily z padesátých let zastupovaly například Cadillac DeVille Coupé (1958) nebo drobné MGA (1956), ze šedesátých let pocházely třeba Škoda Felicia (1960), později vítězný Jaguar E-Type (1962) nebo zajímavý Opel Kadett B (1966). V roce 1970 bylo vyrobeno Maserati Indy a o tři roky později fantastické Porsche 911 RS, stále velmi atraktivní je také Mercedes-Benz 450 SL (1977), BMW 3.0 CS E9 (1972) a samozřejmě Škoda 110 R Coupé (1977 a 1978). Když se s výčtem přesuneme do osmdesátých let, musíme zmínit nepříliš často vídanou Toyotu Corolla GT (1982), velké kupé Mercedes-Benz 230 CE (1985) či atraktivní Lancii Delta FH Integrale (1988). Setinové rallye jsou velmi zajímavými automobilovými soutěžemi. Navigace podle itineráře je její nejsnadnější součástí. Nejdůležitější ale je počítat si čas, vždy a všude. Musíte hlavně přijet ve správnou minutu na start jednotlivých etap. A právě v nich se odehrává ona soutěž o setiny sekundy. Čas od času totiž pořadatelé připraví speciální zkoušku spočívající v tom, že je potřeba za předem daný čas ujet určitý úsek. Vše se měří buď tlakovou hadicí, tedy přejetím koly, nebo světelnou závorou a jejím protnutím přední částí vozu.
Posádka má k dispozici stopky a spočítanou průměrnou rychlost. A tyto rychlosti nejsou nijak velké, jde především o přesnost průjezdu daného úseku na čas. Zdá se vám to snadné? Tak potom si představte, že těchto zkoušek je hned několik těsně za sebou, vzájemně se prolínají nebo pokračují přes tři etapy. Pořadatelé si navíc připravili také jednu tajnou zkoušku, která se před námi objevila z ničeho nic při soustředěném průjezdu jiného testu. Co možná nejpřesnější projetí daného úseku není snadnou záležitostí, zejména v situaci, kdy jste na dané soutěži poprvé. Jde o dokonalé sladění řidiče, jeho stroje a samozřejmě spolujezdce počítajícího čas. Současně je třeba při tomto soustředění nezapomenout navigovat a správně vyhodnocovat tabule upozorňující na konce a případně začátky dalších zkoušek. Hned první zkouška, po níž následovaly další dvě spojené v obci Krásno jižně od Karlových Varů, nám dala první zkušenosti a jasně naznačila, že k úspěchu a přesnému trefení daného času je třeba trénink a zkušenosti. Další trasa vedla přes Lázně Kynžvart a Mariánské Lázně až k zámku Teplá.
Následovala z řidičského pohledu velmi zajímavá silnice mezi obcemi Mnichov a Bečov nad Teplou, kde naše BMW z bavorského hlavního města předvedlo, že stále dokáže nabídnout opravdovou radost z jízdy a také překvapivou rychlost. Cílem prvního dne byl nově postavený zámek Lužec severně od Karlových Varů, kde byla připravena garden party a bylo možné se zde seznámit s dalšími účastníky letošního ročníku. Sobota začala deštěm, první automobil vyrazil v 9:01 a další za ním v minutových rozestupech. S číslem 62 jsme startovali v 9:58 (několik vozů před námi již nejelo). Mířili jsme přes Nejdek na Pernink, kde byla připravena první sobotní zkouška. Po večerním vyhodnocování a přípravě se nám daří zajet náš nejlepší sobotní výsledek – byli jsme rychlejší jen o 20 setin než bylo předepsáno. Pokračujeme dále na Boží Dar a po něm příhraniční silničkou a nádhernou přírodou až do Kraslic. Následují Kynšperk nad Ohří, Loket a znovu zámek Lužec. Zážitek ze setinové rallye byl pro naši posádku velmi intenzivní. Šlo o zajímavou možnost, jak příjemně strávit čas nejen se svým vozem, ale také s lidmi sdílejícími podobnou automobilovou vášeň. Je to společenská událost s uvolněnou a přátelskou atmosférou, kombinovaná s projížďkou v hezkém prostředí a po dobře vybraných silnicích, ovšem okořeněná o soutěživost, která jí dodává potřebnou dávku emocí. My jsme na konci soutěže nedopadli nijak dobře, z 67 účastníků jsme skončili na 46. místě. Nebereme to však jako prohru, ale spíše jako výzvu. Když vše půjde jak má, postavíme se na start této soutěže nebo sesterské 7 Cas-tles Trial příští rok znova s lepší přípravou a většími ambicemi. Na setinových soutěžích sice dobré umístění není to podstatné, ale znáte to...
Převzato z časopisu