Historie
R. E. Olds Transportation Museum – Dvakrát do stejné řeky...
-TH/HH- 03.12.2012 08:23
Dvakrát vytvořil Ransom E. Olds úspěšnou automobilku, ale jeho dílo je mnohem rozsáhlejší, jak ostatně dokumentuje muzeum v Lansingu...
Z Detroitu do Lansingu je to asi stovku kilometrů po dálnici číslo 96 západním směrem; stejně jako Detroit je i Lansing od nepaměti americkým městem automobilů. Nejvíce jej proslavily Oldsmobile a REO; obě automobilky založil jediný muž Ransom Eli Olds (3. 6. 1864 – 26. 8. 1950), který je také po neshodách s akcionáři opustil. První značka vznikla kombinací jeho jména s automobilem; druhou tvoří iniciály. Místní R. E. Olds Transportation Museum, otevřené v roce 1981 na jeho počest, je vtipně spojilo do nového loga REOlds; vystavuje přes padesát automobilů z let 1886 až 2004 a pořádá každoroční srazy příznivců obou amerických značek... Přestože obě patřily k automobilovým průkopníkům, dnes už prakticky neexistují. Oldsmobile se dožila jako pozdější část General Motors téměř stovky let, v rámci úsporných opatření však byla Oldsmobile Division zrušena už v roce 2001 (kupodivu, zatímco Saturn a Hummer tehdy ještě zůstaly), aby poslední vyrobený vůz (Oldsmobile Alero ze série Final 500) vyjel z výrobní linky až v roce 2004. Zavření Oldsmobile Division bylo drahé, celkem 2800 dealerů dostalo odškodné ve výši 900 milionů dolarů! Vedení General Motors proto nechtělo podobnou akci opakovat se Saturnem, vše vyřešil až následný bankrot, nutná reorganizace a nařízení americké vlády, že je třeba zrušit další (Saturn a Hummer; bohužel i Pontiac).
General Motors ještě před rokem 2008 vyhlásil plán zavřít automobilku v Lansingu a zrušit tři provozy, jež zaměstnávaly lidi z okolí po sedmdesát let; obrovský komplex ex-Oldsmobile na Michigan Avenue byl demolován, menší Lansing Craft Centre zavřeno (např. dříve výroba GM EV1; Buick Reatta, Chevrolet SSR) a v Delta Engine Plant vyrobili poslední motor 13. června 2001 (čtyřválec 2.4 DOHC 16v), který je v muzeu vystaven, stejně jako poslední Oldsmobile Alero. Na druhé straně však General Motors otevřel novou automobilku Delta Township v roce 2006, čímž se Lansing stal prvním městem USA v novém desetiletí, jež zahájilo znovu produkci automobilů. V Lansingu ovšem působily i jiné strojírenské podniky Durant Motor, Duplex Truck, Driggs Aircraft, Michigan Aero-Engine, R. M. Owen & Co., Peerless Motor, Novo Engine, New-Way Motor, Ideal Power Lawn Mower, Lansing Iron & Engine, Bates Automobile, Bates Tractor, Clarkmobile, Lansing Wheelbarrow, Bement & Sons a mnohé další. Dějiny Oldsmobile jsou neobyčejně zajímavé, značka se stala novodobým průkopníkem pohonu předních kol i vznětových motorů; je také vůbec první, která zahájila sériovou produkci na běžícím pásu (dříve než Ford), což dovolilo zvýšit produkci úspěšného typu Curved Dash na tehdy nevídané počty. Ransom E. Olds byl zdatným technikem, už od roku 1883 vyvíjel parní stroj pro první automobil a podílel se na výrobě stacionárních motorů ve společnosti P. F. Olds & Son, kterou v Lansingu založil jeho otec Pliny Fiske se starším synem Wallacem.
Narodil se v městečku Geneva (Ohio), jeho předci však pocházeli z britského Dorsetu. Otec farmář, kovář a strojník vyměnil farmu v Genevě za dům a dílny na River Street v Lansingu už v roce 1880. Nejmladší syn R. E. se sice podílel na rodinném podniku, ale stále více toužil po automobilu. V roce 1896 vyjel s prvním benzinovým vozem do ulic Lansingu (svou třetí konstrukcí po dvou parostrojích), v srpnu 1897 založil Olds Motor Vehicle Company a pro výrobu automobilů zajistil bohaté mecenáše. Na popud jednoho z nich, Fredericka Smitha, se výroba přestěhovala do nové továrny Olds Motor Works na Jefferson Avenue v Detroitu, ale po jejím požáru se vrátila zpátky do Lansingu. Smith nechtěl už vyrábět levné jednoválce, a proto R. E. Olds podnik v lednu 1904 opustil a zanedlouho založil novou značku REO. Přesto Smith v produkci Curved Dash pokračoval, ale konstrukce větších čtyřválců a šestiválců se zpozdila a nakonec podnik vyměnil s Williamem Durantem za akcie General Motors v hodnotě přes tři miliony dolarů. R. E. Olds začal v nové firmě také s levnými jednoválci, v roce 1907 už byla značka REO na třetím místě v prodejích za Fordem a Buickem! Dnes zapomenuté jméno charakterizovaly legendární automobily REO the Fifth, Flying Cloud, Royale a především rychlý nákladní Speed Wagon.
Ve třicátých letech se společnost zaměřila na nákladní automobily, které vyráběla v Lansingu až do roku 1967, později jako součást White Motor Company pod značkou Diamond-Reo (po fúzi s Diamond T). Když se koncern White rozpadl, resp. byl pohlcen Volvem, získal práva na značku jistý Loyal Osterlund, který převedl výrobu do Harrisburgu (PA) a donedávna ještě existovala v kusové produkci zakázkových nákladních automobilů. Kuriozitou zůstává, že modifikované jméno REO Speedwagon patří od roku 1967 dosud účinkující americké rockové skupině z Illinoisu, která je tak nebývale proslavila... Oldsmobile Division prožila obrovský rozmach, v září 1935 byl vyroben miliontý vůz značky a v rekordním roce 1984, kdy se prodalo 1 203 843 vozů, oslavili výrobu 25 milionů! Třicetimilioný kousek vyjel 15. prosince 1989 a jména modelů Cutlass, Jetfire, Toronado, Eighty-Eight, Ninety-Eight, Firenza, Starfire, Omega a Aurora se stala legendami.
V roce 1937 se představila první polosamočinná převodovka, 1940 slavná HydraMatic, 1949 motor Rocket V8, 1962 první motor přeplňovaný turbodmychadlem (Jetfire), 1966 přední pohon (Toronado V8), 1978 první vznětový osmiválec apod. Poslední vůz Oldsmobile Alero byl vyroben 29. dubna 2004 (do Evropy se vyvážel jako Chevrolet Alero). R. E. Olds nebyl velkým příznivcem nákladních vozů, v roce 1934 ztratil kontrolu nad společností a po definitivním zrušení výroby osobních automobilů ji opustil. Měl mnoho zájmů a působil v řadě dalších podniků. V počátcích Oldsmobile se sám zúčastnil rekordních jízd na stroji Olds Pirate, ale jeho souboj s Alexanderem Wintonem skončil nerozhodně (Ormond a Daytona Beach, FL). V roce 1907 byl také ředitelem Ideal Motor Co.v Lansingu, která vyráběla motory a sekačky trávy; 1906 stál u zrodu Michigan National Bank, pak financoval stavbu Olds Hotelu a nejvyšší budovy v Lansingu (Olds Tower dokončena 1931, dosud stojí), ve své vile na Washington Avenue v Lansingu měl v garáži točnu, takže z ní nemusel couvat (krásný dům ve viktoriánském stylu byl stržen v roce 1972, aby udělal místo dálnici Interstate 496, pojmenované po Oldsovi) a v neposlední řadě v roce 1913 koupil 152 čtverečních kilometrů země u Tampa Bay na Floridě, kde vybudoval město Oldsmar. Zemřel v požehnaném věku šestaosmdesáti let v Lansingu.
Převzato z časopisu