Historie
PLANAI-CLASSIC OČIMA VÍTĚZŮ – OSTRÝ START
František Vahala 12.02.2019 07:11
Historie
Alexander Deopito je šampionem setinových soutěží evropského formátu, a to hlavně v Rakousku a Německu. Svoji pozici obhájil i během první akce letošní sezony, soutěže Planai-Classic. I proto jsme ho trochu vyzpovídali.
Schladming je krásné horské lyžařské centrum plné barů, obchodů a restaurací. Sjezdovka končí rovnou ve městě, kolem je několik dalších velkých sjezdových areálů, takže během zimy (zejména rekordní, jako je ta letošní) je město většinu času obsazeno lidmi ve sjezdových botách.
První víkend nového roku je ale Schladming zároveň dějištěm úžasné zimní soutěže zvané Planai-Classic (podle hory, na kterou se v sobotu vyjíždí). Tehdy 50 posádek historických automobilů do roku výroby 1972 projíždí okolím při složité setinové rallye. Na startu uvidíte spíše běžnější stroje v podobě různých modelů Porsche, Volkswagen, Volvo, Alfa Romeo, Fiat, MG, Jaguar, Mercedes nebo Triumph, přičemž čelo startovního pole i letos jako obvykle ozdobil Rakušan J. Köfler s úchvatným Sunbeamem Super Sport z roku 1930. O něm ale třeba někdy jindy.
Letošní soutěž byla navíc okořeněná dosud nejnáročnějšími podmínkami, jaké si lze představit – během tří dní celou dobu vydatně sněžilo, vítr vytvářel ohromné závěje a těžká technika, snažící se udržet cesty jakžtakž průjezdné, si nevydechla. Ani to nikoho z nadšenců neodradilo… Celou soutěž o délce přes 300 km včetně několika výjezdů do horských pasů nakonec nejlépe zvládla posádka Alexander/Florian Deopito s Mercedesem 350 SLC z roku 1972, a jelikož tato sympatická dvojice už v létě vyhrála Ennstal-Classic (viz AR 9/’18) a je známá i z dalších podniků, nahlédli jsme jí takříkajíc pod pokličku a dozvěděli se něco nejen o první letošní jízdě.
Alexander Deopito je sympatický, usměvavý muž ve středním věku, z nějž doslova čiší soutěživost. Setinovým soutěžím (těm jednodušším) propadl už v sezonách 2005 a 2006, přičemž tehdy řídil Mercedes-Benz 250 CE z roku 1969. Během následujících let se naučil principy a zlepšil své umění souhry řidiče, spolujezdce a stroje natolik, že si v roce 2010 troufl na prestižní Ennstal-Classic. A to dokonce s meziválečnou Lagondou LG6 z roku 1938! Byla to první velká rallye, které se účastnil – už tehdy dokonce se svým 16letým synem Florianem, jenž se zodpovědně zhostil role spolujezdce (odpovídajícího za navigaci, přesné počítání času atd.). Píle přináší úspěch: Deopitovi dojeli třetí ve své třídě a na 18. místě celkově. Právě to byl začátek intenzivní společné kariéry v soutěžích klasických automobilů.
V lednu 2011 přišla první účast na Planai-Classic s vozem Aston Martin DB2/4 a velmi rychle se ukázalo, že britské GT rozhodně není vůz vhodný pro zimní soutěže. Díky této zkušenosti Alexander přešel na Mercedes 350 SLC z roku 1972, jenž se postupně stal speciálním vozem pro zimní soutěže. „Mysleli jsme si, že pro zimní soutěže není ideální, ale on je! Výkonný motor V8 v kombinaci s manuální převodovkou je pro přesné trefování času ideální,“ popisuje majitel nadšeně.
Pro úspěšné absolvování zimní rally je nutných několik věcí: samozřejmostí jsou špičkové pneumatiky s hřeby. Alexander doporučuje Nokian Hakkapeliitta 8 z Finska, kde mají s extrémními podmínkami bohaté zkušenosti. Nelze opomenout ani řetězy – například při výjezdu na horu Planai, kdy během deseti minut napadlo to, co předtím pluh odhrnul, byly dokonce organizátory vyžadovány.
Příprava klasického automobilu na zimní soutěž není podle Alexandera zase tak složitá. Zásadní je dobrý servis (ten by klasický vůz měl dostávat tak jako tak), údržba, skvělé (nové) pneumatiky s hřeby, důkladná ochrana podvozku a samozřejmě výbava (sněhové řetězy, lano, lopatky, utěrky, rozmrazovače atd.).
Zatímco v některých z předchozích ročníků pršelo nebo bylo dokonce místy sucho, letos se zima přihnala ve vší parádě. Právě proto je na soutěži nejtěžší kombinace sněhu, mlhy, větru a uklouzaných silnic, často pokrytých vrstvou ledu, a v neposlední řadě omezená viditelnost starých vozů. A jelikož slunce v zimě zapadá brzy, na lehkou váhu nelze brát ani slabou účinnost světlometů (to je důvod, proč mnozí využívají přídavné světelné rampy).
Co může člověka bavit na tom, že tři dny jezdí stovky kilometrů v zimních horách? Je to právě dobrodružství. Spojení jízdy klasickým vozem s přesností při měřených testech. „Naším principem je udělat to správně, nebo to nechat být. Díky tomu se příliš nestresujeme. Chceme se neustále vyvíjet. Nepotřebujeme za každou cenu vyhrávat, ale chceme vždy odvést dobrou práci – což platí i mimo rámec setinových soutěží,“ dodává k tomu Alexander. Ačkoliv jeho preferovaným spolujezdcem je syn Florian, i manželka Elisabeth, sama zkušená navigátorka, má pro „chlapské“ zimní radovánky pochopení. A to je také důležité…
Alexander dnes pro soutěže používá celkem tři klasické vozy. Lagonda LG6 LeMans z roku 1938 je favoritem ve třídě meziválečných strojů. Jak říká majitel, je to správný vůz pro Alpy s dostatečnou silou i elegancí a možná jeden z nejlepších vozů své třídy pro tento typ zábavy. Alexander s ní celkově zvítězil v letní soutěži Ennstal-Classic 2017 a v posledních sezonách také dvakrát v soutěži Südsteiermark-Classic. Při Silvretta-Classic vyhrál svoji třídu.
V létě 2018 zvítězil v konkurenci více než 200 vozidel při Ennstal-Classic s Volvem 122S Rallye z roku 1958. „Tento vůz preferujeme pro letní rally, kde máme velké ambice. Volvo je pro setinové soutěže optimalizováno a na rozdíl od otevřené Lagondy je i bezpečné. Uvnitř má rám, je rychlé a moderní, ačkoliv tak na první pohled nevypadá. Vyhráli jsme s ním několik různých soutěží,“ dodává Alexander při vzpomínce na bleděmodrý tudor.
Když už jsme u těch vítězství, jejich výčet by nám zabral hodně času, ale z těch podstatnějších – Alexander uspěl při Planai-Classic 2019, Ennstal-Classic 2018, Südsteiermark-Classic 2018, Planai-Classic 2018, Ennstal-Classic 2017, Südsteiermark-Classic 2017, Südsteiermark-Classic 2015 a soutěži Racecar-Trophy v letech 2013 až 2015, tehdy za volantem slavné Lancie 037 Rally Evo2.
A ta nejtěžší ze všech? „Rozhodně Ennstal-Classic 2017 s Lagondou. Tehdy se nám v konkurenci „mladých“ automobilů typu Mini, Porsche, Alfa Romeo a dalších vozů z 60. a 70. let podařilo zvítězit s předválečným vozem. Poprvé v historii soutěže! Byla to senzace a nikdy jsem si nemyslel, že se tento sen stane skutečností,“ dodává Alexander.
Jak co nejlépe zvládat testy přesnosti? Expert na slovo vzatý radí: „Vždy přemýšlejte ve velkém. Potřebujete konkurenceschopný, spolehlivý vůz, dobré vybavení včetně tripmasteru a stopek a musíte být skvěle sladěným týmem. Potřebujete mnoho zkušeností, absolutní důvěru ve svého partnera, dobrou přípravu a sebejistotu. A věřte mi, je to vždy kombinace všeho zmíněného! Samozřejmě jsou zásadní i tréninky, včetně průjezdů fotobuňkami.“
Zimní soutěž v Alpách stojí za vyzkoušení. Je to nezapomenutelné dobrodružství, na něž není třeba příliš drahý vůz, a zaručeně zde zažijete mnoho zábavných momentů. A navíc se budete pohybovat v krásném prostředí. Startovné činí 1200 eur, přihlásit se můžete s vozem vyrobeným do 31. 12. 1972.
Převzato z časopisu