Historie
Petersen Automotive Museum – Skútry, skútry…
Tom Hyan 06.02.2012 11:04
Zajímavou výstavou v Petersenově automobilovém muzeu, která končí až 28. května, jsou Scooters (skútry) s podtitulkem Size Doesn’t Always Matter…
Velikost skutečně není u skútrů důležitá, i když se může hodně lišit. Několik desítek vystavených strojů na druhém podlaží slavného automobilového muzea v Gordon R. Howard Gallery (viz str. 62) to potvrzuje, a to navzdory tomu, že dnes se skútry těší největší oblibě právě pro malé rozměry a obratnost v městském provozu, často ucpaném proudy automobilů. Těžko říci, kdo opravdu vynalezl skútr, pořadatelé na výstavu sehnali i britský Kenilworth ročníku 1917, jisté však je, že největší oblibu jim od konce čtyřicátých let dobyly italské ikony Vespa (Piaggio) a Lambretta (Innocenti). To však neznamená, že by jinde vlastní skútry nevyvíjeli… Zatímco u nás americký motocyklový průmysl reprezentují především značky Harley-Davidson, Indian a Victory (Polaris), skútry z USA jsou prakticky neznámé. A to přesto, že katalog výstavy uvádí nejméně patnáct firem pouze z Jižní Kalifornie, které se jejich produkcí zabývaly (včetně letecké továrny Northrop; po válce koupila značku Salsbury).
V letech 1915–1921 v New Yorku vyráběli motorizovanou koloběžku Autoped (spalovací motor pohání řiditelné přední kolo), a tu někteří odborníci považují za první praktický skútr na světě. Výstava v Petersenově muzeu v Los Angeles je vcelku logicky zaměřena na americké výrobky; na rozdíl od automobilů Tatra a Škoda se naše Čezety, Manety nebo Tatrany do Ameriky nedostaly… Průkopníkem amerických skútrů se stal jistý E. Foster Salsbury; když viděl slavnou letkyni Amelii Earhartovou na motorové koloběžce, inspirovala ho ke stavbě vlastních strojů od roku 1935. Zkonstruoval je Austin Elmore a Salsburyho továrna v kalifornské Pomoně vyráběla různé kapotované typy včetně tříkolek až do roku 1951. Jejich předností bylo samočinné řazení Self-Shifting Transmission, stroj se ovládal pedály Stop a Go. O rok později vyjel první Cushman, a tato značka se stala synonymem amerického skútru, vyráběla je až do roku 1965, kdy se jako součást Outboard Marine Corp. soustředila na užitkové tříkolky (i policejní) a golfové vozíky Cushman vedle malých lodních motorů Johnson a Evinrude.
Skútr Cushman Autoglide vznikl na základě stacionárního čtyřdobého jednoválce Husky 1 HP, jenž firma Cushman Motors vyráběla pro vodní čerpadla. Ve čtyřicátých letech se zrodila odstředivá spojka Floating Drive Clutch jako odpověď na automatiku Salsbury, skútry sílily a Cushman dodával i vojenské výsadkové typy, schopné vléci malý dvoukolový nákladní přívěs. Nejproslulejší Cushman Eagle se vyráběl v letech 1949–1975. Powell Motor Company z Los Angeles nabízela skútry v letech 1939–1972, vynikaly aerodynamickým tvarováním (Powell Streamliner) a na trhu soupeřily hlavně s minimotocykly Mustang (1946–1967), rovněž z Kalifornie, dílem závodníka a inženýra Howarda Forresta. Zájem o skútry projevily také věhlasné značky, v roce 1949 vyjel Indian Stylemaster s motorem Briggs-Stratton, který pro slavnou motocyklovou továrnu vyráběla firma Lowther Mfg. z Joliette (Illinois); dochovalo se jich pouze pět a výroba skončila s úpadkem firmy v roce 1953.
Harley-Davidson uvedl úhledný skútr Topper 165 cm3 s laminátovou karoserií, ale i v tomto případě vedla vzrůstající japonská konkurence k zastavení výroby v roce 1965. Japonci začínali skromně, v šedesátých letech se Fuji Heavy Industries už jako výrobce automobilů Subaru pustila také do skútrů Fuji Rabbit 125/ 200, z nichž větší měl samočinnou převodovku s hydrodynamickým měničem (200 Super-Flow 601). Skútr vyrobila také Mitsubishi, v roce 1965 měl pohon zadního kola klínovým řemenem. Rozmach japonské produkce, reprezentované značkami Honda, Yamaha a Suzuki, však už začal. Asijská konkurence zahubila také italskou Lambrettu, která nepřežila duel s uspěšnější Vespou. Skútry se rozšířily do celého světa, ale dnes hrají prim výrobci z Japonska, Číny, Tchaj-wanu (Kymco od 1992) a Indie (Bajaj Auto); jedinou výjimkou je Vespa (Piaggio), stejně jako Lambretta v asijských zemích hojně napodobovaná.
Převzato z časopisu