Historie
Haynes International Motor Museum – Tradice v novém...
-TH/HH- 02.02.2016 06:41
Největší britské muzeum se čtyřmi stovkami vozidel se loni dočkalo výrazné modernizace a celkové přestavby...
Zatímco dříve nebyl vstup do velké expozice zrovna reprezentativní, dnes je tomu právě naopak! Bílá vstupní hala s kavárnou a občerstvením, vzdušná a světlá, hlásá velkým nápisem Preservation – Restoration – Education co vás vlastně za zavřenými dveřmi čeká. Vstupné sice podražilo o čtyři libry, ale na své si tam přijde opravdu každý, ze čtyř stovek exponátů jsme samozřejmě na těchto stránkách zobrazili jen zlomek. Haynesovy sbírky se prostě musí vidět! Nejsou to jen zajímavé britské vozy dnes už většinou zaniklých značek, ale také další automobily a motocykly z celého světa (nechybějí Jawa, ČZ a ESO s hrdým označením Made in Czechoslovakia). Muzeum, které vzniklo z nadšení známého vydavatele Johna Haynese, najdete u silnice A359 ve Sparkfordu nedaleko Yeovilu v hrabství Somerset. Vše je pod jednou střechou, v několika navzájem propojených halách…
Kromě prohlídky exponátů nabízí muzeum projížďky na vlastní zkušební trati (po přestavbě byla zkrácena, už neprochází halou!), konferenční místnosti, půjčování historických automobilů pro svatby (a oslavy, či hostiny přímo v muzeu), restaurování vozidel a jejich opravy i servis ve vlastních dílnách. John Haynes se vypracoval coby šéf Haynes Publishing Group, největšího vydavatele servisních příruček pro motorová vozidla, ale také dalších motoristických knih. Vydělané peníze investoval do nákupu a renovace historických vozidel, takže zachránil mnohé opravdu vzácné kousky pro budoucí generace, většinou však anglo-amerického původu. To ovšem neznamená, že by v halách chyběly Ferrari nebo Porsche, je tam rovněž indický Hindustan nebo ruská Čajka GAZ M13, jen příznivci francouzských vozů mají trochu smůlu...
Základem sbírky je první vůz Austin Seven, který si koupil šestnáctiletý mladík John Haynes v roce 1956 za patnáct liber, a přestavěl na dvoumístný otevřený speciál. Po dvou letech zjistil, že vůz bez střechy je nepraktický a bez tlumiče výfuku budí hlavně pozornost policie! Dvouřádkový inzerát v motoristickém časopise na jeho prodej přinesl 150 odpovědí, což Johna inspirovalo k tomu, aby napsal první příručku, jak upravovat automobily. Vycházel z vlastních zkušeností a ačkoli neměl technické vzdělání, byl mistrem slova, takže jeho textům všichni rozuměli a prvních 250 výtisků zmizelo za deset dnů! Haynes The Book (Haynesova kniha) se stala pojmem; bratr David založil tiskárnu a Haynes Manuals do-byly obrovskou popularitu, zvláště pro názornost a lehce stravitelné texty… Slavnostního otevření muzea se 10. července 1985 zúčastnil Richard Noble, držitel světového rychlostního rekordu, postupně se rozrůstalo ze sbírky 49 vozů a tří motocyklů na dnešní čtyři stovky většinou pojízdných exponátů. Halu motorsportu v červnu 1997 otevřel sám Stirling Moss, vicemistr světa a vítěz šestnácti Grand Prix formule 1; základní kámen pro první rozšíření muzea v roce 1988 položil Ned McWherter, tehdejší guvernér amerického státu Tennessee, kde se dnes tiskne většina automobilových manuálů Haynes.
Muzeum tvoří jedenáct hal, ale nejznámější je The Red Room, tedy Červený pokoj, se sbírkou sportovních automobilů výhradně v červené barvě! Pohled na ně je opravu působivý, vystaveny jsou typy od třicátých do osmdesátých let, všechny stejně červené. Pravda, v mnoha případech to není originální provedení barvy karoserie, ale rozhodně jednotný odstín sbírku ozvláštňuje... Ještě v šedesátých letech existovalo ve Velké Británii velké množství značek jak sportovních, tak běžných osobních automobilů, nikdo se příliš neobtěžoval tím, aby vybíral stroj z dovozu, ty tvořily méně než pět procent vozového parku! Pak však přišla krize, změna myšlení, úpadek britského automobilového průmyslu a dnes jej tvoří především pobočky japonských koncernů Toyota, Nissan a Honda, nemluvě o pro-deji věhlasných značek zahraničním majitelům. Zatímco ve čtyřicátých letech německé bombardování ochromilo kolébku britského automobilového průmyslu v Coventry, dnes vlastně německé firmy zachránily ta nejslavnější jména Rolls-Royce (BMW) a Bentley (Volkswagen). Neobyčejně velký záběr nabídky totiž nemohl přežít v nových podmínkách, stejně jako politika badge engineering, kdy se na stejných vozech objevila jiná mřížka chladiče a odznak jednoho z dříve úhlavních konkurentů. Austin a Morris jsou toho největším důkazem...
V šedesátých letech fúze kulminovaly. British Motor Corporation (BMC) tvořily Austin, Austin-Healey, Morris, MG, Riley, Wolseley a Vanden Plas; Leyland Motors vedle výroby užitkových vozidel spojil Standard a Triumph, Rootes Group byl složen ze značek Hillman, Humber, Sunbeam, Singer, Commer, Karrier a britského Dodge (Kew); Jaguar pohltil Daimlera, Guy Motors a Coventry-Climax, Rover spolkl Alvise a samostatně působily jen americké pobočky General Motors (Vauxhall/Bedford) a Ford, pokud nepočítáme malé specializované značky sportovních a luxusních vozů. Z uvedeného je zřejmé, jak bohatá musela být nabídka jednotlivých značek, jak velká invence a konstrukční aktivity v Albionu probíhaly, a to nemluvíme o motocyklech, užitkových vozech a dalších strojích. Pro příznivce techniky je Velká Británie doslova Mekkou, a domácí muzea mají opravdu z čeho vybírat. Bylo by však nespravedlivé nezmínit ty značky, které přežily. Jsou to především Morgan, Lotus, Mini, Bentley, Rolls-Royce, Aston Martin, Jaguar a Land Rover, byť už většinou nepatří britským podnikatelům. Morgan zůstává čestnou výjimkou. Haynesovy sbírky patří ve Velké Británii k největším, v okolí je však dosti příležitostí k ubytování, protože zůstanete-li do druhého dne, můžete nahlédnout i do příbuzných oborů automobilového průmyslu, k nimž patří zejména letectví. Royal Navy Fleet Air Arm Museum je nejen největším evropským stánkem námořního letectva, kde zažijete život na palubě skutečné letadlové lodi, ale vstoupíte i do nadzvukové Concorde (první britské); nachází se v nedalekém Yeoviltonu (nikoli Yeovilu). Jen o kousek dále, ve Weston-super-Mare, pak mají Rotorcraft Museum, největší světovou sbírku vrtulníků. Všechna tři muzea jsme navštívili a byly to úžasné zážitky. Vřele doporučujeme, jen ten zatracený kurs naší měny je trochu problémem.
Haynes International Motor Museum
Sparkford, Yeovil, Somerstet, BA22 7LH, Velká Británie
www.haynesmotormuseum.co.uk
Otevřeno denně od 9:30 do 16:00 nebo 16:30 (v létě do 17:30) h
Základní vstupné 13,95 libry
Převzato z časopisu