Historie
BUICK MOTOR DIVISION (GENERAL MOTORS) – Americký jubilant
Tom Hyan 28.03.2018 06:59
Historie
Sto patnácté narozeniny letos slaví automobilka Buick, jedna z vůbec nejstarších na americkém kontinentu.
Dnešní součást největšího amerického automobilového koncernu General Motors založil v roce 1903 jistý David Dunbar Buick. Narodil se ve Skotsku a jako dvouletý se s rodiči přestěhoval do amerického Detroitu, později hlavního města automobilového světa. Přestože nejdříve smaltoval vany, vůně benzinu mu nakonec učarovala více, už roku 1899 sestrojil zážehový motor, který spolu s inženýrem Walterem Marrem zastavěli do prvního vozu se značkou Buick (1900). Do sériové výroby se pustil v roce 1903, kdy založil Buick Motor Company v Detroitu. Hned následující rok firma málem zkrachovala, ale po přestěhování do bývalé továrny na kočáry ve městě Flint (také v Michiganu) nastoupila cestu k vrcholu. V roce 1908 se stala americkým výrobcem automobilů číslo 1, když vyprodukovala více automobilů než Ford a Cadillac dohromady... V krizovém roce 2009, kdy se General Motors Corporation po bankrotu a reorganizaci vrátila k původnímu názvu General Motors Company, byla podmínkou záchrany redukce vyráběných typů a značek. Obětí se staly tradiční Pontiac, nejmladší Saturn a specifický Hummer; dnes však lze říci, že značku Buick zachránili Číňané.
Zatímco v USA byly její vozy považovány jen za automobily pro důchodce a odbyt klesal, v Číně od uvedení v roce 1998 naopak vzrůstá, patří k prestižním a vyrábí tam řadu různých typů, konstrukčně spřízněných jak s americkými, tak korejskými i evropskými konstrukcemi General Motors. Prodeje na čínském trhu již převýšily pět milionů osobních vozů Buick, ročně se jich prodá přes milion, zatímco v USA kolem 200 tisíc. Smlouva o spolupráci SAIC (Shanghai Automotive Industry Corporation) s GM (General Motors Corporation) byla podepsána v roce 1995, o dva roky později vznikla Shanghai GM, Company, Ltd., se vzájemným podílem 50:50 % obou partnerů. První sedan GM Shanghai-Buick na základě amerického Regalu vyjel v roce 1998, následovaly různé typy podle Daewoo (například první Buick Excelle byl Daewoo Lacetti) a Opelu (malý Buick Sail byl značkovou variantou Opelu Corsa B).
Od října 2016 se také v USA prodává kompaktní SUV Buick Envision jako první vozidlo GM vyráběné v Číně. Zatímco dříve byl Buick znám především velkými křižníky silnic, tedy klasickými americkými sedany se šestiválcovými a osmi-válcovými motory, ve druhém desetiletí našeho století se po zániku Saturnu stal především značkovou variantou evropského Opelu pro severoamerický trh (USA, Kanada a Mexiko). Nabídka se tedy rázně proměnila, zmizely velké vozy Park Avenue, Century, Riviera nebo Electra, ale objevily se sedany Regal GS (nová Insignia), LaCrosse nebo Verano, velký MPV/SUV Enclave, kabriolet Cascada (Buick/Opel) a další crossovery SUV Encore (Opel Mokka), Envision (z Číny) a MPV GL8 (prodej pouze v Číně). Tomu odpovídá rovněž nabídka motorů, většinou čtyřválcových 2,0 l, ale také šestiválců až 3,6 l (Enclave, LaCrosse, Regal GS). Buick LaCrosse ve třetí generaci, uvedené na Los Angeles Auto Show 2015, je dnešní vlajkovou lodí značky. Novinkou modelového roku 2018 jsou luxusní výbavy Avenir pro Enclave a LaCrosse (podobně jako Signature Series u Chevroletu a modely Denali pro GMC). Budoucí směr vývoje, především designu, naznačily studie Avenir (Detroit 2015) a Avista (Detroit 2016). Ale zpět na začátek. První automobily Buick typu B měly otevřenou karoserii a dvouválcový motor 2,6 litru. Jen s minimálními úpravami se vyráběly vedle typů C, F a 10 až do roku 1908. V té době však David Dunbar Buick už ve firmě nepracoval. Opustil ji hned po prvním roce a zbytek života strávil jako učitel, aby v roce 1929 zemřel zcela zapomenut. Ve vedení ho vystřídal cílevědomý William Crapo Durant, který do ní vložil další kapitál.
Během čtyř let se automobilka stala nejen z bankrotujícího podniku americkou jedničkou, ale i pilířem, na němž roku 1908 Durant postavil za účasti Cadillacu, Oaklandu, Oldsmobile a dalších třiceti firem holdingovou společnost General Motors. V roce 1916 k ní Durant přidružil také prosperující firmu pojmenovanou po výstředním Louisu Chevroletovi, úspěšném závodníkovi rovněž s Buicky, jenž ale skončil obdobně jako zakladatel Buicku. Mimo podnik a v bídě... Automobilka z Flintu vystupovala v rámci koncernu jako samostatná značka s poměrně rozvinutou výrobou a zajímavými modely. Úspěchy sbíral čtyřválec typu 24/30 z roku 1911. Později Buick zamířil šestiválci s objemy přes pět litrů a ventilovým rozvodem OHV také do vyšších oblastí trhu.
Pravidelně se objevovaly technické novinky a zlepšení. Od roku 1924 přední brzdy, počátkem třicátých let řadové osmiválce (tyto vozy jezdily i u nás), plně synchronizované převodovky a konečně po válce i převodovky samočinné. Harley Earl, slavný designér General Motors, vtiskl Buickům jedinečnou tvář už v roce 1936. V tom roce se výroba přiblížila 200 tisícům vozů. O dvacet let později činila tři čtvrtě milionu automobilů ročně. Vývoj Buicků jako luxusních automobilů sportovního střihu sledoval modelovou politiku mateřského koncernu, ponechávající každé značce specifický charakter, z něhož tu a tam vybočila nějaká zvláštní kreace jako Buickovy Riviery a Reatty. Od roku 1942 se poznávacím znakem Buicků stala maska chladiče se svislou mřížkou, která si v bohatě chromovaném provedení poválečných modelů vysloužila přezdívku dolarový úšklebek. Modely s tradičními názvy Skylark, Century, Regal, Le Sabre, Roadmaster, Invicta či Electra procházely řadou obměn a generací. Později k nim přibyl i zdařilý sedan Park Avenue. Také Buick přešel v souladu s koncepcí General Motors na přední pohon. Poslední výjimkou byly velké sedany a kombi Roadmaster, technicky spřízněné s Chevrolety Caprice, vyráběné do modelového roku 1996.
Převzato z časopisu