Technika
Nová generace oblíbeného čtyřválce Volkswagen 1.5 TSI Evo2. Vývoj nekončí.
Lukáš Dittrich 10.02.2023 02:13
Foto: VW Group
Koncern Volkswagen sice ve velkém investuje do elektrické mobility, ale na vývoj spalovacích motorů pořád ještě nezanevřel. Nejnovější důkaz se jmenuje 1.5 TSI Evo2.
Koncern Volkswagen se v poslední době prezentuje především novými elektromobily. Už dříve byly také pro jednotlivé značky ohlášeny strategie a cílové roky pro postupný přechod od spalovacích motorů směrem k elektrickému pohonu. Vývoj tradičních motorů ale přes to všechno probíhá i nadále, jak dokazuje před časem představená nová generace velmi důležité zážehové jednotky 1.5 TSI. Německý koncern svůj prodejně důležitý čtyřválec řady EA 211 připravuje na nástup emisní normy Euro 7.
Nová generace označovaná jako 1.5 TSI Evo2 tak kromě jiných změn vychází vstříc použití u plug-in hybridních pohonů. Právě toto řešení bude podle dosud neoficiálních informací klíčové pro splnění předpisů normy Euro 7. Nejvýkonnější provedení plug-in hybridů založených na novém motoru by mělo dosahovat systémového výkonu až 200 kW (272 k) a v elektrickém režimu mít dojezd až 100 km. Současné plug-in hybridní modely koncernu Volkswagen stále používají motor 1.4 TSI a dojezd mají výrazně menší.
Foto: VW Group
Motor 1.5 TSI Evo2 se vyznačuje několika důležitými novinkami. Jednou z nich je přesunutí trojčinného katalyzátoru a filtru pevných částic blíže k motoru. Oba tyto pro čištění výfukových plynů klíčové prvky jsou umístěny v jednom celku. Bližší umístění k motoru přináší lepší účinnost čištění plynů, snížení spotřeby vzácných kovů a rychlejší dosažení provozní teploty. S ohledem na normu Euro 7 je toto důležitým faktem, protože se očekává, že chystaná norma bude velmi striktní a bude vyžadovat plnění stanovených limitů ve všech režimech, tedy i v případě nezahřátého motoru.
Druhou novinkou, přicházející spolu s novou generací Evo2, je úprava systému deaktivace poloviny válců (Active Cylinder Management). Nově nese označení ACT+, přičemž vývoj se zaměřil na co nejhladší přechod ze čtyřválcového do dvouválcového režimu a zpět. Optimalizován byl také samotný dvouválcový běh tak, aby ho bylo možné využívat častěji. V tomto kontextu se hodí připomenout, že motor 1.5 TSI Evo2 dostal plazmou upravený povrch válců, což vedlo ke snížení tření. Volkswagen proto uvádí, že ve dvouválcovém režimu deaktivované válce vykazují téměř nulový odpor a díky tomu je úspora paliva i ve dvouválcovém režimu větší. Pro připomenutí, stěny válců, na něž je pomocí proudu plazmy nanášena vrstva směsi několika prvků, využívá už tříválec 1.0 TSI. Spolu s příchodem systému ACT+ pak došlo také ke změně zdvihové křivky ventilů pro první a čtvrtý válec, jež zůstávají ve dvouválcovém režimu v provozu, a to jak na sací, tak na výfukové straně.
Všechny verze motoru 1.5 TSI Evo2 pak používají turbodmychadlo s variabilní geometrií rozváděcích lopatek a směs je spalována v takzvaném Millerově cyklu, kdy jsou sací ventily uzavírány později, což vede kromě jiného ke zvýšení točivého momentu. Toto opatření rovněž snižuje spotřebu a produkci emisí. Millerův cyklus vyžaduje natáčecí lopatky výfukové strany turbodmychadla. Stejnou kombinaci (Millerův cyklus a VGT) už používá také aktuálně vyráběný tříválec 1.0 TSI.
Spolu s nástupem generace 1.5 TSI Evo2 navíc nový motor dostává také aktivní odlučovač oleje, jenž nahrazuje pasivní odlučovač na bloku motoru. Novinkou je rovněž takzvaná tandemová pumpa, kdy je do jednoho celku spojeno variabilní olejové a podtlakové čerpadlo. Pohon je řešen přes řetěz od klikového hřídele. Výhodou je fakt, že olejové čerpadlo poháněné řetězem má menší mechanické ztráty a takto řešená podtlaková pumpa je levnější než elektrická. Opět, stejný systém už najdeme také u motoru 1.0 TSI Evo, nasazený třeba v typech Škoda (Scala, Kamiq, Fabia…), a využívá jej i atmosférický tříválec 1.0 MPI Evo.
Ne všechny úpravy směřují pouze ke snížení produkce emisí a spotřeby. Motor 1.5 TSI Evo2 dostal olejovou vanu doplněnou o ochranný plech, čímž se zvyšuje odolnost proti proražení. Toto řešení se do Evropy rozšířilo z indické verze 1.5 TSI Evo1.
Jako první dostaly motor 1.5 TSI Evo2 vozy značky Volkswagen, a sice T-Roc a T-Roc Cabriolet. Na úvod odstartovala výroba verze o výkonu 110 kW (150 k), jež nese kódové označení DXDB. Následovat bude slabší provedení disponující maximem 96 kW (130 k). Od konce srpna začala automobilka Volkswagen nasazovat tuto jednotku také do typu Touran a od 48. týdne letošního roku (přelom listopadu a prosince) ji dostanou typy Taigo a T-Cross. Nový motor se samozřejmě objeví i u ostatních koncernových značek. Například Škoda ho už začala montovat do typu Karoq letos v červnu, koncem tohoto roku by měl agregát 1.5 TSI Evo2 dorazit do typů Fabia, Scala a Kamiq. Ostatní typy značky Škoda budou následovat v letech 2023/2024.
Převzato z časopisu