Technika
Motor Maserati Nettuno – Ruční práce
Petr Hanke 07.04.2021 06:11
Spolu s typem MC20 představilo Maserati i nový šestiválec Nettuno. Vyznačuje se unikátní technikou, ale také zajímavými výrobními metodami.
O tom, že Maserati do modelu MC20 investovalo mnoho vývojářského úsilí, svědčí kromě jiného i zcela nově vyvinutý šestiválec 3,0 litru, přeplňovaný dvojicí turbodmychadel a nazývaný Nettuno. Maserati tento motor vyrábí v novém oddělení Maserati Engine Lab, umístěném v rámci továrny Viale Ciro Menotti v Modeně.
Samotný motor s úhlem rozevření válců 90 stupňů zaujme svými parametry: výkon 463 kW (630 k) při 7500 min-1 a točivý moment 730 N.m při 3000 min-1. Specialitou motoru Nettuno je unikátně navržený systém řízení spalování, jehož původ je ve formuli 1. Každý spalovací prostor je vybaven pasivní předkomůrkou, v níž je umístěna jedna ze dvou svíček, druhá je situována na straně mezi sacími a výfukovými ventily. I díky tomu mohl být kompresní poměr zvětšený až na 11:1, což je pro přeplňované motory velmi vysoká hodnota, přispívající k vysoké hodnotě litrového výkonu 154 kW/l (210 k/l). Motor je současně vybaven kombinací přímého a nepřímého vstřikování. Především z emisních důvodů agregát pracuje se stechiometrickým poměrem paliva a vzduchu.
Toto uspořádání a zejména regulace těchto systémů umožnila vytvořit motor s maximálními otáčkami 8000 min-1, což je na přeplňované jednotky skutečně hodně. Důraz proto byl kladen na maximálně rychlé spalování. Kombinované vstřikování umožnilo vypustit víření nasávané směsi obvyklé pro motory s přímým vstřikováním, které zlepšuje mísení směsi, ale zpomaluje nasávaný vzduch. Motor nad přibližně 20 až 40 % zatížení (podle otáček) pracuje pouze se svíčkou umístěnou v předkomůrce. Předkomůrka má velmi malý objem a slouží k rozhoření směsi, jež následně z kanálku šesti otvory vstupuje do spalovacího prostoru, kde účinněji zažehne zbytek homogenní směsi. Celkově tak dochází k rychlejšímu zažehnutí směsi v celém objemu spalovacího prostoru. Při menším zatížení se používá současně i druhá svíčka.
Tyto svíčky nepálí společně, ale časový rozdíl mezi nimi se mění podle potřeby a lze jím regulovat rychlost zážehu. Například při zahřívání motoru pálí svíčka situovaná přímo ve spalovacím prostoru výrazně dříve, čímž prodlužuje spalování, a tím se přispívá k rychlejšímu zahřátí agregátu.
Motor s hliníkovým blokem i hlavami válců váží přibližně 215 kg a vyznačuje se turbodmychadly umístěnými ne mezi řadami válců, ale po stranách, kde přispívají ke snížení těžiště. Použití ve sportovním voze odpovídá také mazání se suchou klikovou skříní.
Maserati je velmi pyšné na vlastní výrobu nového šestiválce Nettuno. Celý prostor Maserati Engine Lab má vlastní řízenou atmosféru s čištěným vzduchem prostým prachových částic. Výrobní proces obsahuje šest hlavních výrobních stanic, v nichž je každý z přibližně 300 komponentů každého motoru umístěn na své místo. Pro každou stanici jsou díly připraveny samostatně ve speciálním kontejneru. Každý výrobní krok je doprovázen přesnou montážní instruktáží na přítomných obrazovkách a na vybraných pracovištích je umístěn také systém pro elektronickou kontrolu správného umístění dílu. Během výroby se také ukládají data o instalaci jednotlivých dílů, aby je bylo možné zpětně dohledat.
Pro Maserati je kvalita nového motoru Nettuno klíčová, a tak provádí jeho rozsáhlé testování. Každý motor prochází 40minutovou zkoušku na stolici, kdy se z oleje měří opotřebení vnitřních částí. Pakliže testem projde, pokračuje k zástavbě do karoserie a následně se provádějí ještě jízdní testy celého vozu. Maserati plánuje produkci maximálně 6 motorů za den, přičemž na složení jednoho motoru potřebuje přibližně 3–4 hodiny.
Maserati se netají tím, že techniku použitou v motoru Nettuno, tedy především kombinaci přeplňování, dvojitého zapalování s předkomůrkou a přímého/nepřímého vstřikování, hodlá v budoucnu použít i na jiných motorech. Je otázkou, zda si nenajde cestu také do útrob vozů Ferrari.
Převzato z časopisu