Technika
Tříválcový motor BMW B38 – Půl šestiválce
Petr Hanke 20.12.2012 08:36
Zprávy o tříválcovém motoru BMW vyvolaly mnoho emotivních reakcí. Jaký tedy opravdu je?
První jízdy za volantem BMW řady 1 s novým tříválcovým motorem byly docela zábava. Zážehový tříválec s kódovým označením B38 (vznětový je B37) byl doplněn dramaticky znějící výfukovou soustavu a vybaven osmistupňovou samočinnou převodovkou. Při jízdě na letišti v Maisachu nedaleko Mnichova překvapily rychlé reakce, ochota jít do otáček i nabízená dynamika. Omezovač zasahoval při 6500 min‑1, avšak již od cca 1500 min‑1 byla poskytovaná síla na přijatelné úrovni. Rychlost reakcí motoru byla určitě větší, než je tomu u aktuálních přeplňovaných čtyřválců, výrobce udává jejich zkrácení dokonce o polovinu.
Tříválec prozrazoval dravě jadrný zvuk a menší délka motoru ve srovnání s dnes používanými čtyřválci, a z toho vyplývající lepší rozložení hmotnosti má při jízdě přínos ve větší obratnosti testovaného vozu. Vývojový prototyp tříválce BMW s objemem 1,5 litru je v rané fázi vývoje a v našem případě byl naladěn na výkon 132 kW (180 k) a točivý moment 280 N.m. Předtím běžel jen na testovací stolici, v jízdních zkouškách pod kapotou vozu BMW řady 1 byl teprve několik dní, během nichž do naší návštěvy ujel méně než tisíc kilometrů. Podle dostupných informací by měl být schopen automobil zrychlit z 0 na 100 km/h za přibližně 8 s a vyvinout největší rychlost 220 km/h. Výrobce též udává, že tříválec bude o 10 % úspornější než dnešní čtyřválec 1,6 litru, a to také zásluhou nižšího vnitřního tření. U BMW o novince mluví jako o polovině svého tradičního řadového šestiválce.
Sklony k naklápění motoru kolem svislé osy eliminuje jednoduchý vyvažovací hřídel. Pro zlepšení kultivovanosti běhu v nízkých otáčkách je použit torzní tlumič kmitů. Automobilka BMW novou generaci zážehových a vznětových motorů označuje jako TwinPower Turbo. Tyto motory spojuje přímé vstřikování paliva (u vznětových s tlakem až 220 MPa, zážehové až 20 MPa) a přeplňování různými typy turbodmychadel (u zážehových dvoukomorové, u vznětových variabilní). Součástí zážehových motorů je plně variabilní rozvod Valvetronic, umožňující plynule měnit zdvih sacích ventilů, a tím místo škrticí klapky regulovat plnění.
Motory BMW jsou navrženy tak, že zážehové a vznětové navzájem sdílí 40 % dílů, mezi něž patří samozřejmě i nejbližší příslušenství. Nová generace vychází z válce s jednotkovým objemem cca 500 cm3, takže v řadě jsou nové tříválce 1,5 l a už známé čtyřválce 2,0 l a šestiválce 3,0 l. Podobně vznikají motory V8 a V12. Vyvstává tedy otázka, zda se někdy v budoucnu neobjeví stejným způsobem odvozený litrový dvouválec... Nový tříválec je připraven pro zástavbu podélně i napříč, a může tedy pohánět jak BMW klasické koncepce, tak novou generaci vozů Mini, či připravované typy BMW s předním pohonem (F45). Na prezentaci pohonné jednotky jsme se dozvěděli, že se nejprve objeví ve sportovním hybridu BMW i8, a pak nahradí aktuální malé čtyřválce v řadě 1 (zřejmě BMW 114i/116i a 114d/116d). O řadě 3 zatím nepadlo ani slovo, avšak i v tomto případě by výměna byla logickým krokem. To vše se má odehrát na přelomu let 2014 a 2015.
Převzato z časopisu