Technika
BMW Group Future Mobility Development Centre – Zhuštěný celý svět
Petr Hanke 21.12.2023 06:02
Foto: BMW Group
BMW v České republice, severně od Sokolova, oficiálně spustilo provoz svého největšího vývojového centra. Je navrženo pro testování zejména autonomních systémů budoucnosti, určených pro města a dálnice celého světa. Při absolvování prohlídky se doslova tají dech z velikosti a komplexnosti celého areálu.
Projekt nového vývojového centra BMW, který se rodil od roku 2014, je nejen největším svého druhu v České republice, ale také pro samotné BMW. Překonává stávající vývojová centra německé automobilky v jihofrancouzském Miramas, švédském Arjeplogu i „příruční“ střediska u Mnichova v Aschheimu a Maissachu. O výstavbě právě v České republice bylo rozhodnuto v roce 2017, přičemž zásadními kritérii byla nejen dopravní dostupnost od Mnichova (cca 280 km), ale také skutečnost, že jde o území bývalé výsypky nedalekého povrchového lomu. Jde tedy o rekultivaci nevyužitého území, jež by jinak leželo ladem. Právě to ladí s přístupem mnichovské automobilky, která se ve velkém snaží o zavádění oběhového hospodářství, a tedy opětovné využívání již použitých zdrojů. V tomto případě jde ale o projekt nebývalého rozsahu, protože celý areál se rozprostírá na ploše 600 hektarů, tedy asi 840 fotbalových hřišť. Pro ještě lepší představu doplňme, že rozloha městského obvodu Praha 1 činí 550 ha.
Foto: BMW Group
Celý projekt plánovaný na investici ve výši 300 milionů eur je rozdělený na dvě etapy, přičemž do plného provozu byla koncem července letošního roku uvedena první z nich, čítající celkem 25 kilometrů zkušebních tratí rozdělených do šesti modulů. Jedním z nich je čtverec o rozměrech 300 x 300 metrů s příjezdovými drahami, dalšími jsou šestikilometrový dálniční okruh, městský provoz, venkovské silnice atd. Zajímavostí je možnost jednotlivé moduly vzájemně kombinovat a provádět testy více se blížící reálným podmínkám na silnici. Zkušební automobil tak může po průjezdu městem rovnou projet na dálnici a zpět, případně si cestu prodloužit přes kruhové objezdy či tunely. Značnou rozmanitost celého areálu umožnilo také celkové převýšení 80 metrů. V rámci druhé etapy se počítá s prodloužením testovacích tratí na 40 kilometrů.
Jelikož se v novém vývojovém centru budou testovat a ladit všechny automobily mnichovské automobilky, jsou zde připraveny i silnice osazené dopravními značkami používanými po celém světě, a to jak svislými, tak podélnými. S určitou nadsázkou je tedy zdejší areál na to podstatné vydestilovanou a zhuštěnou silniční sítí celého světa. Nechybí ani příprava pro testy například na mokré vozovce, takže vybrané úseky mají zavlažování pomocí zachycené dešťové vody.
Hlavním předmětem vývoje nově otevřeného střediska jsou systémy automatizované jízdy, ale také různé asistenční soustavy. Pro automatizaci a přesnou reprodukci jednotlivých testovacích procedur si BMW vyvinulo vlastní systém „elektronického testovacího jezdce“. Jde o zařízení připojené na sběrnici FlexRay automobilu, které je schopné vůz zcela ovládat, tedy jak pohon, tak řízení a u většiny nových modelů i brzdovou soustavu. Součástí soustavy je také zařízení na přesnou lokalizaci a samozřejmě dálkové propojení s řídicím centrem. Zde je možné současně sledovat a obsluhovat až šest automobilů najednou. V praxi tak lze například naprogramovat, že automobil sám bez řidiče provede v těsném sledu třeba 10 maximálních brzdění ze 150 km/h na nulu, a podle získaných výsledků vyhodnotit kvalitu funkcí brzd. Případně lze naprogramovat, aby automobil celý den nebo noc, nebo dokud mu nedojde palivo či energie, jezdil po ploše a simuloval dopravní zácpu. Tímto způsobem se dosahuje vždy přesně stejného provádění testů, a tudíž porovnatelných výsledků. Současně odpadá namáhavá práce testovacích řidičů. Sedět na zadním sedadle BMW řady 7 a prohánět se bez posádky vpředu po vytyčené trase na zkušební ploše byla velmi zajímavá a poněkud bizarní zkušenost.
Foto: BMW Group
V rámci exkurze v areálu jsme nahlédli také na vývoj systémů umožňujících automatizované parkování bez řidiče. Jejich uplatnění bude rozsáhlé. Jedním z možných scénářů budoucnosti bude, že řidič ponechá vůz před parkovacím domem, samozřejmě vybaveným potřebnou infrastrukturou kompatibilní s vozem, a vystoupí. Parkoviště si automobil převezme a navede jej do volného parkovacího místa. Když si to bude řidič přát, dokonce vůz automaticky připojí k nabíječce. Jiným příkladem může být parkovací služba na uzpůsobených parkovištích, kdy řízení vozu na dálku převezme operátor, jenž s ním zaparkuje.
Pro tyto a další aplikace se vyvíjejí systémy, v nichž automobil komunikuje s infrastrukturou, tedy například parkovacím domem, ale také funguje zcela nezávisle pouze s využitím vlastních senzorů, nebo se nechá obsluhovat na dálku. V rámci této ukázky jsme měli možnost ze simulátoru v řídicím středisku řídit reálný vůz po trase vytyčené na zkušební ploše. Po troše zvyku a po naučení se odhadování rychlosti a míry zkreslení obrazu jsme byli již po několika minutách schopni s vozem manévrovat a zaparkovat. Kdyby dané BMW iX nebylo za oknem vzdálené sto metrů, ale bylo na druhém konci světa, na parkovacím manévru by se to neprojevilo.
Vyvrcholením ukázky vývojového centra byla možnost usednout za volant BMW M4 s brýlemi pro virtuální realitu na hlavě. Proháněli jsme se tak v reálném voze po reálném asfaltu po digitální trati promítané do brýlí a sbírali jsme přitom body v podobě žetonů. V tomto podání byla ukázka BMW M Mixed Reality spíše hrou, nicméně stejným způsobem ale například může probíhat a již také probíhá vývoj asistenčních systémů.
Foto: BMW Group
I když zkušební provoz ve vývojovém centru běžel již od loňského roku, k oficiálnímu spuštění areálu a zahájení plnohodnotného provozu došlo až 26. července letošního roku v rámci slavnostního ceremoniálu, jehož se kromě jiných zúčastnili Petr Očko, náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR, Petr Kulhánek, hejtman Karlovarského kraje, a členové představenstva BMW Group Ilka Hortsmeier a Frank Weber. Areál tohoto typu má nejen pro sokolovský region velký význam a je další ukázkou toho, že Česká republika není pouze automobilovou montovnou, ale že zde probíhá i špičkový vývoj technologií budoucnosti.
Převzato z časopisu