Technika
BMW 225xe Active Tourer (F45 PHEV) – Obráceně...
Petr Hanke 12.01.2016 06:31
Další hybrid s externím nabíjením jsme vyzkoušeli v BMW řady 2 Active Tourer...
Zatímco ve dříve uvedených typech X5 xDrive40e a sedanu 330e jde o nejrozšířenější druh hybridní soustavy s elektromotorem mezi spalovacím motorem a převodovkou, pro řadu 2 Active Tourer přichází jiné řešení, a to vpředu napříč uložený zážehový tříválec 1,5 litru a elektromotor 65 kW, 165 N.m, pohánějící zadní kola. Vlastně je to obrácená koncepce soustavy sportovního BMW i8. Nový BMW 225xe Active Tourer coby PHEV má možnost dobíjení z externího zdroje. Akumulátory Li‑Ion s kapacitou 7,7 kWh (využitelná 5,8 kWh) jsou umístěny na levé straně vedle zmenšené palivové nádrže pod zadními sedadly, tedy blízko středu vozidla. Energie stačí na dojezd 41 km s rychlostí do 125 km/h. Nabíjení trvá cca tři hodiny z běžné sítě, se speciální nabíječkou BMW i se zkrátí o hodinu.
Akumulátory mají největší podíl na tom, že nová verze váží 1735 kg, tedy asi o 150 kg více než srovnatelná konvenční 225i xDrive. Nad elektromotorem a zadní nápravou, tedy pod přední částí podlahy zavazadlového prostoru, je umístěna výkonová elektronika. Vraťme se k samotným motorům, které mají celkový systémový výkon 165 kW (224 k) a točivý moment 385 N.m, umožňují zrychlit na sto za 6,7 sekundy a dosáhnout rychlosti 202 km/h. Zážehový přeplňo-vaný tříválec disponuje výkonem 100 kW (136 k) a pohání přední kola. Na rozdíl od sériových řad 1 a 3 je doplněn elektromotorem 15 kW (20 k) a 150 N.m, spojeným řemenem s klikovým hřídelem, který nezávisle na zadním elektromotoru pracuje jako generátor, či zdroj doplňkové síly, a slouží též coby spouštěč. Zlepšuje také činnost celé soustavy a výrobou elektrické energie posouvá bod zátěže motoru do oblasti s větší účinností. S motorem je spojena šestistupňová samočinná převodovka Steptronic. Tato koncepce, kterou od roku 2012 používají i dva typy PSA Peugeot Citroën (byť se vznětovým čtyřválcem), klade značné nároky na řídicí elektroniku.
Je třeba sladit požadavky na účinnost hybridní soustavy a dynamiku vozu. Hybridní soustava totiž reguluje i činnost variabilního pohonu všech kol. Řídicí jednotka je proto propojena se stabilizačním systémem a společně regulují činnost systému. První jízdní zkoušky na uzavřeném okruhu v Miramas s řadou zatáček ukázaly, že výrobce celý systém zdařile -sladil. Automobil se ve většině případů v režimu Auto eDrive rozjíždí pomocí elektromotoru a podle intenzity zrychlení se přidá spalovací motor, nejpozději do cca 80 km/h. Projev vozu je velmi plynulý bez jakýchkoliv rázů (připojování/odpojování pohonů, samočinné řazení). V zatáčkách je při dynamickém stylu znát poněkud vyšší hmotnost; dobrá vyváženost a tvrdší podvozek zajišťují stabilní jízdní vlastnosti. Při akceleraci ve výjezdech ze zatáček pomáhá zadní elektromotor velmi účinně omezit typickou nedotáčivost, obvyklou u vozů s předním pohonem. Na nezpevněném povrchu se prototyp PHEV choval stejně jako běžný vůz s obvyklým pohonem všech kol. Kromě Auto eDrive jsou k dispozici i další jízdní režimy.
Patří k nim Max eDrive (jen elektricky), Save Battery pro stálé nabití akumulátoru a využití energie později, např. při vjezdu do bezemisní zóny. V pří-padě, že je při jeho aktivaci kapacita akumulátoru pod 50 %, akumulátor se nabije a udržuje právě na této úrovni. Při volbě Sport je strategie zaměřena na maximální dynamiku, a proto vysokonapěťový generátor vpředu intenzivně dobíjí akumulátor (rovněž na cca 50 %). Jakmile se v režimu Sport přesune volič převodovky do polohy S, zvýší se úroveň nabití až na 80 %. Podobně jako další připravované verze PHEV má nový BMW 225xe Active Tourer pokročilý navigační systém, který řídicí jednotce poskytuje údaje pro co možná nejúčinnější řízení toků energií. Po zadání cíle analyzuje trasu podle umístění a velikosti zastavěných oblastí, stejně tak jako její topografický průběh. Na základě těchto údajů lze hospodařit s energií akumulátorů tak, aby byla maximálně využita v městském provozu. V kombinovaném režimu EU pak vykazuje spotřebu 2 l/100 km, samozřejmě bez započítání elektrické energie pro prvotní nabíjení akumulátorů. Hybridní BMW 2 Active Tourer se začne prodávat na jaře 2016. Lze očekávat, že se tato hnací soustava Plug-In Hybrid EV objeví i pod kapotou jiných typů na shodné platformě (řada 2 Gran Tourer, X1 druhé generace a další).
Předběžné údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA – kapalinou chlazený zážehový řadový tříválec, přeplňovaný turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; proměnné časování všech ventilů a proměnný zdvih sacích; elektronické přímé vstřikování paliva, EU6; 1499 cm3 (ø 82,0 x 94,6 mm); 100 kW (136 k) a 220 N.m; spouštěč/generátor vpředu 15 kW (20 k), 150 N.m; šestistupňová samočinná převodovka; synchronní elektromotor vzadu, 65 kW (88 k) a 165 N.m; akumulátor Li-Ion 7,7 kWh; celkový výkon systému 165 kW (224 k). Pohon všech kol.
PODVOZEK – samonosná konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry McPherson, vzadu víceprvkové závěsy; pérování vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, ABS/EBD, DSC/DTC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2670 mm, rozchod kol 1561/1562 mm; d/š/v 4342/1800/1586 mm.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 202 (EV 125) km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 6,7 s; dojezd 550 (EV 41) km; spotřeba paliva EU 2,0 l/100 km; emise CO2 46 g/km.
Převzato z časopisu