Technika
Škoda Auto Motor Centrum – Český vývoj
Tom Hyan 20.10.2014 08:06
Zkušenosti a tradice vedly k otevření nového Motorového centra Škoda v Mladé Boleslavi...
Celkovým objemem investic 45 milionů eur otevřela Škoda Auto nové Motorové centrum na Ptácké ulici v Mladé Boleslavi, jež patří k nejmodernějším zařízením svého druhu nejen v koncernu Volkswagen. Česká Škoda se tak znovu zařadila po bok koncernových značek Audi, Volkswagen a Porsche jako čtvrté nejvýznamnější výzkumné a vývojové středisko koncernu. V Mladé Boleslavi se -totiž motory a převodovky nejen vyrábějí, ale i nadále konstruují a zkoušejí, což některé jiné značky koncernu vůbec nemají...
Česká automobilka v rámci VW Group vyvíjí důležité komponenty jako jsou motory, převodovky, brzdy a další skupiny a součásti. Zároveň je také vyrábí a dodává do závodů VW Group na celém světě, od Brazílie přes Rusko až po Čínu. Myšlenka stavby Motorového centra v nevyužité záplavové oblasti pod Mladoboleslavským hradem vznikla v polovině roku 2009, tedy v závěrečné fázi projektu čtyřválcového zážehového motoru EA 111 MPI 1,2 l, který vznikal v Technickém vývoji Škoda Auto pro celý koncern. Tehdy bylo třeba stanovit další strategii pro vytížení vlastního vývoje, tedy i zkušebny motorů, a získávat další koncernové projekty. Dílo se zdařilo, Škoda Auto pokračuje vývojem agregátů EA 211 MPI (mj. se na první pohled liší integrovaným managementem s přemístěním výfukového traktu na zadní stranu směrem ke kabině vozu), které tvoří doslova globální projekt VW Group, a proto byly posíleny vývojové kapacity nejen značným nárůstem personálu, ale i výstavbou nového Motorového centra jako součástí vývojové strategie a zkušební kapacity. V dubnu 2011 bylo rozhodnuto o stavbě nového objektu v blízkosti původního v Česaně, na místě strženého lihovaru, kde byla zahájena stavba budovy na pylonech 24. ledna 2013. V rekordní době necelých deseti měsíců pak byla v nové budově spuštěna první motorová brzda do zkušebního provozu (14. listopadu). Počátkem září 2014 už bylo Motorové centrum Škoda Auto oficiálně představeno veřejnosti.
Zkušební technologie včetně obslužných provozů na ploše cca 13 000 m2 představuje patnáct motorových brzd, šest komponentních zkušebních stavů a do budoucna přibude pět zkušebních stavů pro převodové skříně. Jedna kobka, tedy odizolovaná zkušební místnost, je uzpůsobena pro dovybavení dvojicí dynamometrů, jež umožní zkoušky motoru s převodovkou včetně emisního cyklu při teplotě až -35 °C! Na všech brzdách lze zkoušet motory spalující šest různých druhů paliv (přiváděných z izolované nadzemní nádrže), a to včetně etanolu (motor 1,6 l v brazilské verzi), CNG (např. 1,6 l pro čínský VW Santana) nebo LPG. Není bez zajímavosti, že v Mladé Boleslavi vznikají i verze motorů pro produkci v Číně, Rusku nebo Brazílii. Každá prochází odlišnou aplikací podle destinace, emisí, subdodávek příslušenství a typu vozidla (zajímavá práce pro aplikátora motoru).
Na motorech stejné konstrukce spolupracují různí dodavatelé v různých zemích, v Mladé Boleslavi se vyvíjejí i motory pro výrobu v jiných továrnách (např. v ruské Kaluze, kde se v nové továrně rozběhne jejich produkce od druhého pololetí 2015). Prohlédli jsme si několik zkušeben, jež jsou vesměs odhlučněny a odizolovány od velínu, kde technici kontrolují a řídí průběh zkoušky, odděleni pancéřovaným sklem. Většina motorových brzd, vesměs asynchronních, je dimenzována pro výkony do 220 kW (300 k); zařízení (většinou od Siemense) včetně testovaného motoru je uloženo na masivní pneumaticky odpružené desce, aby nedošlo k poškození budovy; motory na brzdu ukládá malý mostový jeřáb Demag, technologická budova se stropy ve výšce šesti metrů má tři velké výtahy pro přepravu zařízení i celých vozidel. Je spojena s kancelářskou částí, kde pracuje 250 vývojářů s nejmodernější výpočetní technikou a sofistikovanými programy.
Jak jsou práce složité, svědčí několik vybraných údajů. Teploty v motoru dosahují 1200 °C, samotného výfukového potrubí 900 °C, vícefázové proudění s obrovským zrychlením může mít až (Machovo číslo) M = 1, tedy rychlost zvuku! Unikátem je rovněž pro změnu synchronní brzda do 400 kW (přes 540 k), určená pro motorsport, která dokáže zvýšit otáčky z klidu na 60 000 během sekundy (zkouška zpomalení na vozovce po skoku soutěžního vozu v automobilové rallye). Motorové brzdy umí nejen brzdit, ale i hnát (tzv. protáčecí režim jako simulace jízdy v klesání). Pět brzd je vybaveno emisními analyzátory. Zkoušky motorů mohou být jak krátké, tak životnostní, samozřejmě vývojové (například aplikace odlišných řídicích jednotek). Nikoli vše se zkouší v drahé kobce za dva miliony eur, menší zkušebny prověřují jednotlivé skupiny a díly.
Viděli jsme kontrolu ventilů v hlavě válců, kdy se využívá laserového měření (rychlost, zdvih, síly). Celý objekt je vyřešen také ekologicky s rekuperací elektrické energie (brzdy), odpadního tepla a šetrným hospodařením se zdroji vody. Technický vývoj Škoda Auto zaměstnává 1700 lidí a důkazem kompetence je kompletní vývoj automobilů Škoda včetně designu, agregátů, elektroniky a bezpeč-nostních prvků; vývoj součástí a skupin pro jiné koncernové značky (zážehové motory MPI, mechanické převodovky, brzdy, elektrické díly) a neobyčejně úspěšné oddělení Škoda Motorsport se stavbou soutěžních vozů a prototypů.
Převzato z časopisu