Technika
EMISNÍ CENTRUM JIH – Pro další generace
Jiří Duchoň 06.07.2017 06:40
Představujeme
Automobilka Škoda slavnostně otevřela zcela nově vystavěné vývojové středisko pro měření emisí spalovacích motorů. Patří k nejmodernějším areálům svého druhu vůbec.
Emise škodlivých plynů ve výfukových spalinách se z hlediska legislativy stávají imperativem doby, ale též otázkou bytí a nebytí pro motory s vnitřním spalováním v následujících letech. Precizní analýza emisí je proto zásadním předpokladem jak pro vývoj motorů, tak pro jejich finální ladění v konkrétních automobilových typech. Nově otevřené Emisní centrum Jih v Mladé Boleslavi svým vybavením umožňuje měřit nejen automobily se spalovacím motorem, ale i automobily poháněné elektrickou energií, u kterých se měří spotřeba elektrické energie a maximální dojezd (tzv. akční dosah). Centrum je políčkem do tváře těm, kteří o automobilce Škoda hovoří jako o pouhé montovně v rámci VW Group. Vývojová střediska společnosti Škoda Auto mají na té nejvyšší úrovni mimořádně dlouhou tradici a rovněž s přispěním kontinuity špičkových českých inženýrů se těší respektu mateřského koncernu. I proto jsou mladoboleslavské automobilce svěřovány zásadní dílčí projekty, vztahující se na všechny značky VW Group v aplikacích pro nejrůznější světové trhy.
Vznik Emisního centra Jih je pokračováním více než šedesátileté tradice měření emisí v Mladé Boleslavi a patří k největším aktuálním investicím v České republice, přesahující svým objemem 400 milionů korun. Základní kámen tohoto střediska byl položen v červenci roku 2015 a o úspěšné završení celého projektu se významně zasloužil Ing. Jaroslav Mansfeld (viz AR 9/’16), v době zahájení vedoucí technického centra agregátů a dlouholetý spolupracovník redakce Automobilu. Výsledkem se stal samostatně stojící komplex disponující do roku 2019 třemi zkušebními boxy a 24 zaměstnanci, jehož vybavení odpovídá nejmodernějším agregátům, jejich cizelaci pro konkrétní aplikace na konkrétních trzích i budoucím typům poháněcích ústrojí. Kromě dnes „obvyklé“ teploty +23 °C se bude měřit také při -7 °C a +14 °C, přičemž dva ze tří boxů jsou připraveny měřit v širokém rozsahu -40 až +65 °C. Všechny tři stavy, připravené také pro zkoušky vozů s pohonem všech kol, disponují válcovými dynamometry simulujícími skutečné provozní podmínky až do rychlostí 250 km/h, brzdění zajišťují elektromotory o výkonu 220 kW. Vybavení laboratoře umožňuje měření oxidu uhelnatého (CO), oxidu uhličitého (CO2), uhlovodíků (HC), oxidů dusíku (NOx) a metanu (CH4). Během samotného měření se do analytického systému odvádějí výfukové plyny a měří se zde celkový objem a koncentrace jednotlivých škodlivých látek. Sofistikovaně jsou vyřešeny zvláštní sklady kalibračních plynů, jimiž se cejchují analyzátory před každým měřením.
Najdeme zde na tři desítky tlakových lahví různých plynů v různých koncentracích, a jelikož jsou některé z nich klasifikovány jako výbušné, hořlavé nebo jedovaté, jsou ve skladech rozmístěny podle všech bezpečnostních předpisů. Podmínky pro měření podle aktuálních předpisů jsou velmi náročné a kladou značné nároky nejen na ventilaci a klimatizaci, ale též na hodnoty vlhkosti vzduchu. Součástí Emisního centra Jih je i 25 stanovišť pro temperaci a přípravu vozů před měřením. Předpokládá se zde uskutečnění přibližně 2600 měření ročně podle specifických norem Evropské unie, Číny, Indie a dalších zemí. Výstavbu nového, na světové úrovni vybaveného Emisního centra Jih v Mladé Boleslavi lze chápat nejen jako výraz důvěry představitelů VW Group ve špičkové pracovníky automobilky Škoda, ale též jako závazek v rámci tradičně výrazné české stopy v expanzi celého koncernu. Vždyť vedoucím vývoje podvozku a agregátu Škoda Auto a otcem nového emisního centra je Ing. Martin Hrdlička, Ph.D., MBA., syn spoluautora typu Škoda Favorit (781) Ing. Petra Hrdličky, CSc., a vnuk Ing. Karla Hrdličky, prvorepublikového ředitele mladoboleslavské automobilky.
Převzato z časopisu