Technika
Emisní norma Euro 7 – Další zpřísnění
Lukáš Dittrich 24.04.2023 15:36
Foto: Archiv
Po několika odkladech byl před časem konečně představen oficiální návrh nové normy Euro 7. Kromě výfukových emisí přináší také omezení produkce prachových částic z brzd a stanovuje minimální životnost akumulátorů pro elektrifikované vozy.
Původně měl být návrh nové normy Euro 7 zveřejněn už v roce 2021, následně byl termín několikrát posunut, až Evropská komise nakonec představila oficiální dokument v závěru roku 2022. Navzdory zpoždění ale pořád platí, že by se na automobily nově uváděné na evropský trh měla přepracovaná emisní norma vztahovat od prvního července 2025. Výrobci tak mají na úpravu techniky méně než tři roky. Je ale otázkou, zda se nakonec toto datum podaří dodržet. Euro 7 je pořád ve fázi návrhu. Pro nákladní vozy a autobusy by měly podle představ Evropské komise začít limity Euro 7 platit od roku 2027.
Foto: Archiv
Norma Euro 7 podle oficiálního návrhu na první pohled vyloženě dramatické změny nepřináší, přesto bude velkou výzvou, zejména pro vznětové motory, protože se zaměřuje především na snížení produkce oxidů dusíku. Od roku 2025 totiž mají platit jednotné limity pro všechny automobily bez ohledu na druh pohonu nebo na palivo, jež spalují. Podle normy Euro 6 platil limit 60 mg NOx/km pro zážehové motory a 80 mg/km pro vznětové, nově bude jednotný limit 60 mg/km pro všechny vozy bez rozdílu. Limity budou sníženy rovněž pro nákladní automobily. Kromě oxidů dusíku se samozřejmě sledují také další látky, jako například oxid uhelnatý, pevné částice nebo amoniak.
Velkou novinku má představovat zavedení limitů rovněž pro prachové částice (PM10) produkované brzdami. Návrh počítá s limitem 7 mg/km do konce roku 2034, od roku 2035 má být limit snížen na 3 mg/km. Spolu s částicemi z brzd pak chce Evropská komise začít sledovat rovněž opotřebování pneumatik vyjádřené v gramech na 1000 km. Žádné konkrétní limity ale návrh neuvádí. Tyto nově zaváděné limity se logicky budou týkat všech automobilů bez ohledu na druh pohonu, tedy i elektromobilů.
Návrh Euro 7 chce rovněž stanovit minimální životnost akumulátorů. Pro elektromobily i plug-in hybridy předepisuje Evropská komise jako přípustný pokles původní kapacity maximálně na 80 % pro automobily staré do pěti let, nebo s nájezdem do 100 tisíc kilometrů. U starších vozidel (do osmi let/160 tisíc kilometrů) má být přípustný pokles původní kapacity maximálně na 70 %. Cílem je zbavit zákazníky strachu z toho, že jim akumulátor coby nejdražší díl elektromobilů předčasně odejde.
Foto: Archiv
Evropská komise prostřednictvím chystané normy požaduje, aby automobily plnily emisní limity i v reálném provozu. Podle normy Euro 6 měla být sledována produkce emisí v běžném provozu po dobu 100 tisíc kilometrů nebo pěti let. Norma Euro 7 toto období prodlužuje na deset let/200 tisíc kilometrů. Vychází se zde z předpokladu, že průměrné stáří vozového parku EU je dvanáct let, a většinu této doby by tedy měly být automobily pod dohledem. Automobilky musí kvůli tomuto předpisu přidat do výbavy palubní systém monitorující produkci emisí nebo spotřebu a další relevantní parametry, jako je užitečné zatížení. Výrobci pak v případě zjištění, že určitý parametr překračuje stanovené limity, mají zjednat nápravu. Nutné je podle návrhu také zajistit maximální ochranu těchto systémů tak, aby s nimi nebylo manipulováno a automobily nebyly dodatečně upravovány, což je podle Evropské komise dobře známý problém.
Zavedení normy Euro 7 by mělo v konečném důsledku u osobních vozidel přinést redukci emisí oxidů dusíku o 35 %, snížení produkce pevných částic z výfuku o 13 % a snížení produkce prachových částic z brzd o 27 %. Evropská komise očekává zdražení automobilů v důsledku nutných změn o 90 až 150 eur. O finální podobě nové normy se ale ještě bude jednat. Aktuálně běží lhůta pro zasílání připomínek, jež skončí 7. února.
Převzato z časopisu