Technika
VALEO ČESKÁ REPUBLIKA – Vývojové centrum
Petr Hanke 20.10.2016 05:33
Valeo je významný dodavatel automobilového průmyslu. Mnoho z jeho systémů se v České republice nejen vyrábí, ale také vyvíjí.
Francouzský nadnárodní koncern Valeo se zabývá zejména výrobou a vývojem komponentů pro automobilový průmysl. Společnost založená roku 1923 má v současné době ve třiceti zemích po celém světě více než 82 tisíc zaměstnanců, vlastní 134 výrobních závodů, 17 výzkumných a 35 vývojových center. Z těchto počtů jsou v České republice více než tři tisíce zaměstnanců, jedno vývojové centrum a tři výrobní závody. Pražské vývojové centrum v současné době prochází rozsáhlou obnovou. Společnost totiž staví zcela novou budovu integrující vývojové laboratoře, zkušebny a administrativu. V současné době R&D centrum Valeo v Česku zaměstnává přibližně tři sta lidí, jejich počet by se měl do roku 2018 zvětšit na pět set. Valeo je dlouhodobě silné v oblastech stěračů a parkovacích systémů. V současnosti je portfolio nabízených produktů, i zásluhou akvizicí různých společností z oboru, mnohem širší a zahrnuje rovněž elektrické a převodové soustavy, klimatizace, chlazení, řešení interiérů, osvětlení a v neposlední řadě i asistenční systémy.
A právě na asistenční systémy se soustředila naše návštěva testovacího polygonu společnosti na bývalém vojenském letišti v Milovicích, kde jsme nahlédli pod pokličku současného vývoje. Společnost poskytuje své produkty jako funkční celky, tedy nejen samotná čidla, ale také celý systém, včetně aplikací pro konkrétní použití v konkrétním typu automobilu. Právě Valeo například dodalo pokročilý parkovací asistent koncernu Daimler, který jej použil ve voze Mercedes-Benz třídy E. V systému nazvaném Park4U spolupracuje 12 ultrazvukových čidel registrujících vzdálenost od překážek po celém obvodu vozu. Soustava na základě těchto informací dokáže automaticky zacouvat do podélného, příčného a dokonce i šikmého parkovacího místa. Dokáže řidiči také pomoci s manévrem, když si například špatně najede. Systém dokáže z parkovacího místa také vyjet. Již nyní se počítá s aktivním využíváním kamerových systémů ve voze, takže automobil bude schopen zaparkovat i na místo, jehož okolí není ohraničené překážkami. Od Valea pochází také unikátní rozšíření systému v podobě dálkového ovládání parkovacího manévru pomocí aplikace v chytrém mobilním telefonu, což může být také součástí výbavy nové generace vozu Mercedes-Benz třídy E. Z místního vývoje pocházejí i systémy, které automobilky označují jmény jako Surround View, 3D kamerový systém nebo podobně. Jde o horní pohled na vozidlo včetně zobrazení reálného okolí a překážek.
Systém Valeo 360Vue 3D tento obraz náročnými algoritmy skládá ze záběrů čtyř kamer. Aktivní asistenční systémy jsou stále rozšířenější a není daleko doba, kdy například systémy autonomního brzdění budou součástí povinné výbavy, jako je tomu dnes například u stabilizačních soustav a zanedlouho i u systémů tísňového volání. Tyto funkce lze řešit různými způsoby, například pomocí kamerových systémů, radarů nebo laserových skenerů. Na návštěvě testovacího polygonu Valeo jsme měli možnost v prototypu vyzkoušet možnosti nabízené špičkovým senzorem ScaLa (Scanner Laser), snímajícím prostředí před vozem rotačním skenerem lidar ve čtyřech vrstvách, v rozsahu 145 stupňů a do vzdálenosti 300 metrů. Na testovací trati s vyhýbacím manévrem vytyčeným kužely jsme zcela bez zásahu řidiče projeli danou trasu rychlostí kolem 80 km/h. -Automobil zcela jistě provedl zásahy do řízení. Vše působilo naprosto suverénně. Ve srovnání s předchozími několik let starými zkušenostmi z jiných systémů je zřejmé, že vývoj směrem k autonomním vozidlům jde velmi rychle kupředu... Následně jsme se svezli i s vozy vybavenými vyvíjenou dostupnější verzí laserového čidla monitorujícího prostor před vozem, které pracuje v jedné vrstvě a se šestnácti segmenty. I tento systém bezpečně rozpoznal překážky a v tomto případě před nimi zastavil. Právě toto čidlo, jehož vývoj intenzivně probíhá v České republice, najde uplatnění zejména v levnějších vozech, jimž bude schopno poskytnout nejen avizované předkolizní brzdění, ale třeba i funkce adaptivního tempomatu.
Převzato z časopisu