Technika
VALEO ČESKÁ REPUBLIKA – NÁVŠTĚVA VE VÝVOJI
Petr Hanke 31.05.2018 05:35
Nové vývojové centrum společnosti Valeo v Praze je v plném provozu a inženýři v něm pracují na různých technologiích budoucnosti na míru svým zákazníkům – automobilkám.
Pro představu o velikosti společnosti Valeo na začátek uveďme, že obrat tohoto globálního dodavatele automobilových komponentů (převážná činnost) činil v roce 2017 bezmála 500 miliard korun. Valeo je v České republice etablovanou společností s výrobními závody v Rakovníku (1995), Žebráku (2001), Humpolci (2002) a Podbořanech (2006). V roce 2013 začalo Valeo zkoušet své produkty na zkušební dráze bývalého letiště v Milovicích, kde je možné nejen počáteční testování software či parkovacích systémů, ale také autonomních scénářů pro nouzové brzdění podle norem EuroNCAP. Dostatečná délka zkušební dráhy umožňuje provádět také testy radarů a laserových senzorů, stejně jako systémů pro udržování v jízdním pruhu za vysokých rychlostí. Od roku 2002 probíhal v České republice také vývoj některých komponentů, avšak v roce 2017 se Praha stala jedním z 55 výzkumných a vývojových center společnosti, rozesetých ve 33 zemích po celém světě. V letošním roce bylo toto vývojové centrum, dnes zabírající v pražských Strašnicích plochu 9000 m2, rozšířeno o druhou, v tomto případě dvoupodlažní budovu. V jednom patře je situovaný vývoj klimatizačních systémů a ve druhém vývoj nové generace laserových senzorů. V rámci prohlídky jsme navštívili například oddělení testování nové generace dešťového a světelného čidla, jež bude schopné rozpoznat například směr světla, a tím nahradit separátní senzor pro klimatizace.
Testy probíhají v klimatických komorách při teplotách až 80 stupňů Celsia. Součástí nového centra jsou i dílny na integraci vyvíjených komponentů do zkušebních vozidel, ale také praktická testovací plocha v těsné blízkosti budovy, kde lze zkoušet systémy v nízkých rychlostech do 30 km/h. Tento prostor je také vhodný pro testování automatických parkovacích systémů, což je jedna ze specialit společnosti Valeo. Právě ona totiž dodává své řešení automatického parkování ovládaného chytrým telefonem do vozidel Mercedes-Benz. Při návštěvě vývojového centra jsme měli možnost nahlédnout také pod pokličku vývoje systémů ovládání prostřednictvím gest. Tento systém s kamerou umístěnou ve stropním modulu již několik let funguje například ve vozech BMW. Třetím příkladem invence Valea je v nové generaci Audi A8 použitý lidar, tedy laserový skener prostoru před vozidlem s rotačním členem s obchodním označením Scala. Tato první generace, díky níž vozidlo rozpozná například chodce do vzdálenosti 80 metrů nebo nákladní vůz vzdálený 200 metrů, pracuje ve čtyřech vertikálních vrstvách s přesností na 10 centimetrů. Laserový skener je aktuálně jediný senzor na trhu schopný detekovat jak pevné, tak pohyblivé překážky, a to v zorném poli 145 stupňů. V laboratořích se ale již provádějí testy druhé generace tohoto senzoru, pracujícího se šestnácti vrstvami s přesností plus/mínus čtyři centimetry. Právě vývoj různých typů senzorů je aktuálně u Valea velkým tématem, protože tato společnost pracuje nejen na čidlech samotných, ale také na komplexních systémech pro autonomní řízení, jež bude v různých stupních nabízet automobilkám. Již nyní křižují silnice celého světa testovací automobily schopné samostatného provozu. Společnost pracuje na mnoha dalších projektech zaměřených na budoucnost. Jmenujme z nich například kamerový systém nahrazující zpětná zrcátka Sightstream nebo třeba řešení Mov’InBlue pro sdílení vozidel a správu flotil vozových parků.
Převzato z časopisu