Technika
PLATFORMA VOLKSWAGEN MEB – ELEKTŘINA PRO VŠECHNY
Petr Hanke 06.11.2018 06:10
Technika
S tímto mottem koncern Volkswagen vyvinul platformu MEB určenou pro elektřinou poháněné vozy. Je modulární, flexibilní a první vůz na ní vyjede již v roce 2020.
Koncern Volkswagen se rozhodl do světa elektrických automobilů vstoupit ve velkém stylu. V současnosti vyráběné elektrické verze e-Up! a e-Golf, stejně jako plug-in hybridní modely GTE, lze z pohledu budoucnosti označit jen za nesmělý začátek. Volkswagen totiž vyvinul zcela novou platformu, navrženou výhradně pro elektřinou poháněné modely. Nese označení MEB (Modulare Elektrifizierungsbaukasten) a je součástí rozsáhlého investičního programu do elektrifikace výrobního programu, na nějž má německý koncern připraveno 6 miliard eur. Samotný Volkswagen svoji elektrickou strategii schovanou pod zkratkou ID. (dříve I.D.) považuje za největší přerod ve své historii, dokonce větší, než když přecházel z výroby Brouku na modernější Golf. V tomto případě jsou totiž změny mnohem rozsáhlejší a nesou s sebou investice také do infrastruktury.
Na rozdíl od elektrifikačních strategií jiných výrobců Volkswagen svůj přístup navrhl v dosud největším rozsahu a komplexnosti. První automobil Volkswagen ID. se představí počátkem roku 2020 a nedlouho potom bude následovat SUV model vycházející z konceptu I.D. Crozz. Volkswagen počítá, že již v prvním roce výroby těchto vozů dostane na trh přibližně 100 000 elektrických vozidel. Další modely, jejichž -podobu naznačily studie I.D. Buzz a I.D. Viz-zion, mají následovat v roce 2022. Volkswagen očekává, že v roce 2025 bude jeho roční produkce vozidel postavených na platformě MEB činit kolem jednoho milionu kusů. Do konce uvedeného roku 2022 by na základě platformy MEB mělo vzniknout celkem 27 modelů značek Audi, Škoda, Seat a Volkswagen Nutzfahrzeuge, určených pro různé trhy. V první generaci platformy MEB se očekává, že na ní vznikne více než deset milionů vozidel. Celý projekt je tedy navržen v opravdu velkém rozsahu a počítá s tím, že i díky tomu dojde ke zlevnění elektřinou poháněných vozů, a tím k jejich masovějšímu rozšíření.
I přes očekávané rozšíření elektrických modelů Volkswagen stále počítá s výrobou konvenčních modelů postavených například na platformě MQB (i když stále více s různou formou elektrifikace), případně její druhé generaci, jež se představí již v příštím roce. Výrobní program se tak částečně rozdělí na dvě části, čemuž automobilka aktuálně intenzivně přizpůsobuje svůj výrobní řetězec. Vozy na platformě MEB totiž budou vznikat na samostatných výrobních linkách, z nichž hlavní budou v Drážďanech a ve Zwickau. Do nich budou přicházet komponenty z dalších německých továren specializujících se například na akumulátory (Braunschweig) nebo díly elektromotorů (Salzgitter). Postupně se výroba rozšíří také do dalších továren podle významu jednotlivých trhů, lze ji tedy očekávat především v Číně.
I když platforma MEB vznikla na čistém listu papíru, využily se při jejím návrhu zkušenosti získané při vývoji a reálném používání platformy MQB určené pro modely s napříč uloženými motory, na jejímž základě již jezdí více než 55 milionů automobilů po celém světě. Platforma MEB je navržena jako matrice schopná značného přizpůsobení různým aplikacím. Pro všechny je společná podélná vzdálenost sloupku řízení od přední nápravy, stejně jako umístění akumulátoru v podlaze. Platforma je připravena pro pohon zadních kol, stejně jako pro verzi 4x4 s druhým elektromotorem situovaným vpředu. Při bližším zkoumání torza budoucího modelu Volkswagen ID. jsme zjistili, že přední náprava je typu MacPherson a vzadu je použitá pětiprvková náprava (bude údajně u všech vozů na MEB).
Mnoho dalších vlastností a parametrů je ale navrženo variabilně. Platforma bude existovat ve třech základních šířkách, zatímco možnosti přizpůsobení v podélném směru budou ještě větší. Nabídka jednotlivých modelů se nebude omezovat pouze na jednu verzi, ale připravena budou různá provedení lišící se výkonem, kapacitou akumulátoru a samozřejmě i cenou.
Protože je platforma MEB navržena výhradně pro elektřinou poháněné vozy, bylo možné významně upravit proporce těchto automobilů. Jde především o prodloužení rozvoru náprav a zkrácení převisů. Tím se přirozeně zvětšil prostor pro posádku a podlaha vozu je zcela rovná, protože ani verze s pohonem všech kol nepotřebují spojovací hřídel. Důsledkem akumulátorů místěných pod podlahou je zvýšená pozice sedadel, ovšem při zachování velmi nízkého těžiště. Z toho se ukazuje, že první model ID. bude výškou sedadel a částečně i svojí koncepcí odpovídat dnešnímu Golfu Sportsvan, -ovšem s větším vnitřním prostorem a například i optimálním rozložením hmotnosti mezi nápravy, jehož není možné s koncepcí s napříč uloženými motory vpředu dosáhnout. Volkswagen ID. by měl podle dostupných informací měřit 4,2 metru, SUV model 4,5 metru.
Podobně modulárně, jako celá platforma, je navržen také akumulátor. Mezi jeho neměnné prvky patří například systém pevného hliníkového obalu, v jehož stěnách je integrovaný systém chlazení. V podélné ose uprostřed je šachta pro umístění řídicích jednotek jednotlivých modulů i potřebná kabeláž. Množství a konkrétní uspořádání jednotlivých článků se může lišit podle požadované kapacity pro jednotlivé aplikace, ale také podle budoucího vývoje samotných akumulátorových článků. V současnosti je vše navrženo na lithium-iontové články.
Představený akumulátor určený pro model ID. je tvořen 2500 různými díly, váží 340 kg a obsahuje deset modulů, z nichž v každém je 24 článků. Akumulátor je navržen tak, že po 160 000 ujetých kilometrech a osmi letech provozu by měl stále dosahovat 70 % původní kapacity. Po větším rozvinutí elektromobilů bude na řadu přicházet recyklace použitých akumulátorů, při níž se očekává, že 97 % vzácných kovů obsažených v článcích bude možné opět použít. Volkswagen má vlastní centrum nejen na vývoj akumulátorů, ale také na jejich výrobu, v neposlední řadě vlastní i kompetenční centrum (od roku 2017), zabývající se společně s partnery vývojem samotných článků včetně jejich chemického složení.
Spolu s novou platformou vyvíjí Volkswagen také novou generaci palubní elektroniky. Nový operační systém nazývá E3 a má řídit komplexně celý vůz. Přitom bude připraven na aktualizace přístupné ze serverů automobilky. Celý systém má navíc disponovat zcela nově koncipovaným ovládacím rozhraním. Poprvé se objeví právě ve voze ID.
Rok 2020 bude pro Volkswagen revoluční. Vzhledem k zamýšlenému rozsahu bude jistě znamenat velkou změnu i pro celý automobilový svět. Bližší podobu chystaného ideového nástupce Brouku a Golfu přibližuje zatím pouze koncept I.D., nicméně automobilka sdělila, že její základní verze s akumulátorem 50 kWh má stát přibližně 23 000 eur, tedy stejně jako dnešní Golf se vznětovým motorem.
Převzato z časopisu