Technika
Volkswagen Passat (B8) – Samočinně
-TH- 10.12.2014 07:53
Volkswagen Passat osmé generace přináší řadu zajímavých prvků, z nichž některé se objevují vůbec poprvé...
Bohužel přibývá méně zkušených řidičů, a proto Volkswagen podobně jako jiné automobilky spolupracuje se specializovanými výrobci autodílů na vyspělých asistenčních systémech, které v posledních letech procházejí bouřlivým rozvojem. Každý výrobce automobilů nabízí řadu těchto systémů, jež označuje různými obchodními jmény, přestože mnohdy jde o obdobné funkce. Vyznat se v nabídce není pro běžného zákazníka snadné. Kromě toho přicházejí další nové asistenční technologie, jež čas od času slaví prvenství. Jednou z nich je optický Trailer Assist pro usnadnění couvání s přívěsem, pro nový Passat B8 za příplatek (zhruba 620 eur; v českém ceníku zatím není). Většina řidičů ví, že couvání s přívěsem, byť malým za osobním automobilem, není snadné. Vystihnout potřebné natočení volantu pro optimální umístění přívěsu do zvoleného prostoru (garáže, parkovacího místa) je pro mnohé řidiče skutečnou výzvou, kterou často nezvládají; couvání s přívěsem totiž vyžaduje dobrý odhad i manuální zručnost, tedy značné zkušenosti. Volkswagen jako první automobilka nabízí na trhu asistenční systém, jenž manévrování s přívěsem značně usnadňuje.
Pokud zapnete Trailer Assist, převezme řízení elektronika, řidič pouze ovládá plynový pedál a brzdu, volant se otáčí sám podle potřeby na základě údajů čidel a couvací kamery. Řidič zastaví na silnici tak, aby při couvání s přívěsem např. na boční kolmou cestu měl vhodné postavení vozidla (to zvládne každý). Tlačítkem aktivuje Trailer Assist, pomocí joysticku, který běžně slouží nastavení vnějších zpětných zrcátek (je v opěrce ve dveřích), kontrolou na displeji palubní desky zvolí směr (vpravo, vlevo); elektromechanické řízení se přepne do automatického režimu a pak už jen ovládá pedály. V případě potřeby si vůz najíždí vpravo, či vlevo, vše probíhá automaticky, je třeba udržovat nízkou rychlost (upozornění na displeji), kamera v zádi sleduje dráhu přívěsu a předává pokyny řídící jednotce. Vizuálně zjištěná poloha přívěsu (úhel natočení) slouží k výpočtu pohybů volantu nezávisle na typu přívěsu, či závěsného zařízení. Řidič může kdykoli zasáhnout do řízení (jízda se vždy zastaví), při překročení rychlosti se vůz automaticky zpomalí, ale jinak probíhá vše samočinně až do ukončení manévru a vypnutí asistenta. Veškeré systémy, jež přispívají bezpečnému pohybu vozidla mezi překážkami, ať už v běžném provozu na silnici nebo při parkování, jsou částí souboru opatření, jenž podle prognóz povede k plně automatizované jízdě bez nutnosti zásahu řidiče.
Trochu smutná představa pro příznivce radosti z jízdy, ale lidí je stále více, mnozí chtějí řídit a jen menší část populace k tomu má skutečně před-poklady. Byly doby, kdy nikoho nenapadlo, že řidič nedokáže sám zaparkovat. Dnes je to vcelku běžné. U Passatu B8 se uplatňují nejvyspělejší systémy polosamočinného parkování Park Assist do podélné i příčné mezery, a to i jízdou vpřed, dlužno říci, že nové systémy už nevyžadují rezervu prostoru mnohokrát větší, než potřebuje dobrý řidič. První generace Park Assist I z roku 2007 pomáhala řidiči automatickým řízením při couvání do podélné mezery, druhá generace z roku 2010 přidala prvně parkování do příčného směru, do podélného se zkrátila potřebná délka prostoru o 0,8 metru a vůz z podélného i samočinně vyjel; dnešní Park Assist 3 přidal polosamočinné parkování do kolmé mezery i jízdou směrem vpřed (!), nikoli jen vzad, a využívá dalších vymožeností, k nimž patří Rear Traffic Alert při couvání z kolmého parkovacího místa (varování před podélně projíždějícími vozidly, ale i chodci; vzrůstá totiž počet bezohledných řidičů, kteří vás nenechají vyjet, protože přece hrozně pospíchají; nemluvě o chodcích, z nichž mnozí bezhlavě pobíhají, přesvědčeni o své nesmrtelnosti).
Rychle rozšířenou novinkou je Area View (u Volkswagenu premiéra na Touaregu 2010), elektronický obraz okolí vozu 360° (tedy půdorysný pohled, alias 3D Bird’s Eye), pro Passat B8 značně vylepšený. Principem jsou čtyři kamery (v mřížce přídě, ve vnějších zpětných zrcátkách a ve víku zavazadlového prostoru), jejichž obraz se elektronicky skládá a promítá na středovém displeji. Kromě ultrazvukových parkovacích čidel upozorňuje na překážky také tento Area View po jejich optické detekci, přední kamera má režim off road pro jízdu na nezpevněných cestách. Řidič může volit různé záběry (čelní, boční, zadní či půdorysný), anebo je na monitoru kombinovat (Full/Split Screen).
Poměrně známé jsou systémy pro udržení jízdy ve zvoleném pruhu, u Passatu B8 je řidič varován, pokud chce změnit pruh i po zapnutí směrového ukazatele, blíží-li se rychlé vozidlo zezadu (inovovaný Side Assist má radarová čidla v zadním nárazníku s dosahem 70 metrů). Kamerový Lane Assist navíc využívá lehké korekce elektrome-chanickým řízením při nechtěném opuštění jízdního pruhu, řidič ovšem může kdykoli zasáhnout, vždy má před bezpečnostními asistenty přednost. Spolu s adaptivním tempomatem ACC (Adaptive Cruise Control) také Lane Assist přispívá nové funkci Traffic Jam Assist, vlastně samočinné jízdě rychlostí do 60 km/h v jednom pruhu, se zastavováním a popojížděním v dopravní zácpě. V novém Passatu je dále posílena činnost systému City Emergency Braking, který do rychlosti 65 km/h varuje před chodci ve vozovce, a nedbá-li řidič, začíná sám brzdit. Mnozí výrobci uvádějí, že kombinací asistenčních systémů s přesnou navigací lze-dospět k bezpečné autonomní jízdě. Prokázala to různá zkušební vozidla, přičemž k extrémům patří letní demonstrace samočinné jízdy návěsové soupravy Mercedes-Benz Actros Future Truck na dálnici u Magdeburku, či rychlé kolo bezpilotního (driverless) Audi RS7 Concept při finále mistrovství DTM na Hockenheimringu (20. října 2014).
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)