Historie
General Motors Heritage Center – Detroit Dream Cars
Tom Hyan 22.06.2012 13:58
Detroit Dream Cars, automobily snů, patřily k vrcholům automobilové konstrukce a Velká trojka z Detroitu se předháněla v odvážných kreacích pro blízkou budoucnost…
V roce 2004 soustředil největší automobilový koncern světa General Motors Corporation svou sbírku vzácných vozů do nového depozitáře ve Sterling Heights v Michiganu, kde jsou mnohé z nich dodnes, přestože jejich vlastník prošel reorganizací a změnil se na obrozenou General Motors Company. Při naší druhé návštěvě General Motors Heritage Center jsme se zaměřili především na prototypy a karosářské kreace, ale i na automobily s alternativními pohony, k nimž patří spalovací turbíny, rotační motory, palivové články a akumulátorové elektromobily, respektive elektromobily s prodlužovačem dojezdu (motorgenerátorem na palubě).
V tomto ohledu má General Motors z detroitské Velké trojky, tedy trojice největších automobilových koncernů (GM, Chrysler a Ford), jasně největší zkušenosti, i když na rozdíl od Forda nesliboval automobily s nukleárním pohonem… Kromě autosalonů představoval General Motors svoje dream cars na speciálních výstavách, k nimž patřily jeho vlastní GM Motorama, pořádané nepravidelně od ledna 1949 do února 1961 v různých lokalitách v Detroitu, New Yorku, Los Angeles, Miami, San Franciscu, Chicagu, Dallasu, Kansas City a Bostonu. K tradici patřila především GM Motorama v hotelu Waldorf-Astoria v New York City, či Pan Pacific Auditorium v Los Angeles. General Motors byl průkopníkem koncepčních studií. Slavný Harley Earl, první ze šesti šéfdesignerů GM, vedl oddělení GM Styling od roku 1927 a v roce 1938 představil první dream car, jímž se stal legendární Buick Y‑Job, jeden z nejvýznamnějších exponátů sbírky GM Heritage Center. Následoval Buick Le Sabre, senzace roku 1951, jenž v karoserii podle Earlova návrhu ukrýval hydraulické zdviháky pro snadnou výměnu kol (jako později u závodních vozů) a dešťové čidlo, jež samočinně zavřelo střechu při prvních kapkách deště.
V roce 1953 byl hvězdou výstavy Motorama prototyp laminátového roadsteru EX‑52, více známého pod označením Chevrolet Corvette. Odezva byla natolik nadšená, že už 30. června téhož roku vyjely sériové Corvetty z montážní linky ve Flintu (Michigan). V roce 1954 následovaly odvozené modely Corvette Corvair, kupé se splývající zádí, a Nomad, sportovní třídveřové kombi, jež se bohužel do sériové produkce nedostaly, předběhly by totiž dobu o několik desetiletí… Náklady na pořádání těchto výstav neúměrně vzrůstaly, a tak byla Motorama v roce 1957 zrušena. Ještě krátce byla obnovena v letech 1959 (New York a Boston) a 1961 (New York, San Francisco a Los Angeles), ale pak dostaly přednost (cituji) nové korporátní marketingové možnosti, přestože Motoramy tehdy navštěvovalo velké množství lidí. Vývoj koncepčních studií se však nikdy nezastavil a pokračuje dodnes, ale mnohé z nich byly sešrotovány, anebo zmizely beze stopy.
Vrcholem sbírky GM Heritage Center je série tří generací turbínových automobilů budoucnosti GM Firebird, jež se dochovaly do dnešních dnů, a to dokonce ve více exemplářích (od druhé generace vznikly dva kusy a navíc podvozek pro výstavní účely). Pamatuji se, že jsem GM Firebird III viděl poprvé jako děcko školou povinné v časopise VTM a tehdy ten šedý neostrý obrázek automobilu budoucnosti ve mně zanechal obrovský a nesmazatelný dojem. Stříbrný vůz měl elegantní plochý trup, z něhož vystupovaly jen dva průhledné překryty sedadel, každý cestující měl svůj vlastní, a na zádi soustava stabilizačních a přítlačných ploch, připomínající stíhací letoun. GM Firebird III (XP‑73) byl postaven v roce 1958 a vedle turbínového pohonu vynikal řadou revolučních řešení, k nimž patřilo řízení jedinou pákou nahrazující volant, brzdový i plynový pedál; ale také protiblokovací zařízení brzd, čtyřstupňová samočinná převodovka a absence chromovaných dílů, což byla tehdy v USA trochu revoluce.
Vůz měl rozvor náprav 3023 mm, celkovou délku 6299 mm, šířku 2057 mm a výšku 1448 mm (k vrcholu prostřední stabilizační plochy); jeho hmotnost činila 2393 kg (54 % připadalo na zadní poháněnou nápravu). Spalovací turbína GM GT‑305 byla dalším vývojem originálních typů GT‑302 (bez výměníku tepla) pro první a GT‑304 (s jedním výměníkem) pro druhou generaci Firebirdu; kompaktní stavby se dvěma regeneračními výměníky, jež dosahovala největšího výkonu 165 kW (225 k) při 24 000 min‑1; otáčky snižovalo redukční epicykloidní soukolí na 3500 min‑1. Spotřebu se podařilo dostat na 11,8 l/100 km, ale v té době se už od turbínových pohonů upouštělo; vznikla ještě silnější turbína GT‑309, která se uplatnila jak v prototypech dálkových autobusů Chevrolet Turbo-Cruiser, tak nákladních vozů Chevrolet Turbo-Titan v polovině šedesátých let.
GM Firebird III ovšem zůstal vrcholem vývoje turbínových dream cars a General Motors jej nadále vystavuje; poprvé jsem jej viděl na vlastní oči při Festivalu rychlosti v britském Goodwoodu (2000) a pak při obou návštěvách ve Sterling Heights… Další kapitolou jsou elektromobily, ve sbírce si můžete prohlédnout GM EV1, vážný pokus o sériovou produkci elektrických osobních vozů. Závod GM v Lansingu (MI) jich vyrobil přesně 1117, z toho 457 vylepšené druhé generace (Gen II), která dostala nejprve olověné akumulátory Panasonic místo původních Delphi a pak lehčí Ni‑MH od Ovonicu, jež dále zvýšily dojezd ze 160 na 255 km a snížily hmotnost vozu ze 1400 na 1319 kg. Původně se počítalo se značkou Saturn, jejíž vybraní dealeři elektromobily od roku 1996 servisovali pro skupinu klientů s pronajatými vozy na leasing (Kalifornie, Arizona a Georgia), pak ale z prestižních důvodů nesly EV1 pouze známé logo GM. V roce 2003 však General Motors program ukončil přes protesty řidičů, elektromobily jim neprodal (právní důvody a záruka) a většinu sešrotoval.
Úhledná dvoumístná kupé byla dalším vývojem studie GM Impact, elektromotor měl výkon 102 kW/7000 min‑1 a první vozy vykazovaly dojezd 112 km. Zapomenutou historií je také GM Electrovair (první z roku 1964, vylepšený druhý 1966), elektrická verze Chevroletu Corvair s trakčním elektromotorem Delco místo plochého šestiválce boxer v zádi, nejprve s olověnými a později stříbrozinkovými akumulátory. Electrovair II ujel až 120 kilometrů, při hmotnosti 1440 kg zrychloval z 0 na 60 mph (96 km/h) za 16 sekund a dosahoval největší rychlosti 130 km/h. Minibus GM Electrovan je zase prvním elektromobilem s palivovými články (vodíko-kyslíkové Union Carbide), jež však v roce 1966 zabíraly téměř celý vnitřek dvoumístného automobilu. Z elektromobilů General Motors ještě připomeňme Electrovette (Chevette s olověnými akumulátory, elektromotorem a rychlostí 85 km/h v roce 1976) a miniaturní GM 512 Electric ve stylu Smartu (1969); 512 Series však nabídla také verzi se zážehovým dvouválcem 320 cm3 a inovativní 512 Hybrid, poháněný dvouválcem 197 cm3 a malým elektromotorem. Jeho nástupcem je dnešní Chevrolet Volt, zavedený loni do sériové výroby.
Převzato z časopisu