Historie
Mitsubishi Motors Corporation – Jak to začalo...
Tom Hyan 18.03.2016 06:57
Mitsubishi chystá oslavu, příští rok to bude 100 let od výroby prvního japonského sériového vozu velkého výrobce...
Prvním skutečně sériově vyráběným japonským automobilem, jenž nastoupil dlouhou cestu k individuální motorizaci ostrovního císařství, se stal Mitsubishi Model A už v roce 1917. Vyráběl se sice jen do roku 1921; ovšem japonské zdroje dokládají, že vycházel z italského vzoru Fiat Zero 12-15 HP (výroba v Turíně v letech 1912 – 1915). Dokazuje to nejen nápadná podobnost včetně tvaru chladiče, ale i shodný originální objem řadového čtyřválce SV 1846 cm3 (ø 70 x 120 mm) o výkonu 14 kW (19 k)/ 2000 min‑1, jenž poháněl zadní kola kloubovým hřídelem. Výroba započala v srpnu 1917 v továrně na výrobu motorů v Kobe, součásti loděnic Mitsubishi Shipbuilding Co., Ltd., v Kobe, než byla v května 1920 nakrátko převedena do nové Mitsubishi Internal Combustion Engine Co., Ltd., v Nagoji.
Vzniklo dvaadvacet kusů včetně prvních dvou prototypů (od roku 1920 se značkou Fuso), ale pak společnost dala přednost výrobě letadel... Mitsubishi a znak se třemi diamanty představují v japonské obchodní a průmyslové historii největší pojem. Firma byla založena coby paroplavební společnost Tsukuma Shokai v roce 1870 jistým Yataro Iwasakim (1835 – 1885), ale postupně rozšířila portfolio o stavbu lodí, výrobu nejrůznějších strojů, pojišťovnictví, finanční služby, těžbu nerostů, chemickou produkci a další obory, pro něž už v roce 1874 přijala jméno Mitsubishi. Rodina Iwasaki vládla koncernu do prosince 1945, pak byl administrativně rozdělen na řadu společností s cílem decentralizace ekonomické síly. Jednou z nich se stala dnešní Mitsubishi Heavy Industries Co., Ltd. (MHI), vzniklá vlastně už roku 1934 spojením letecké výroby (Mitsubishi Aircraft, Co., Ltd.) a loděnic (Mitsubishi Shipbuilding Co., Ltd.), která už v roce 1937 představila osobní vůz PX33 s pohonem všech kol, vlastně ideového předchůdce současných SUV, zejména slavného typu Pajero. Sériová výroba motorových vozidel Mitsubishi se rozběhla nákladní tříkolkou Mizushima (XTM1), jež vyjela z původní letecké továrny v Mizushimě (dříve stíhací letouny Zero!), doplněná skútry Silver Pigeon. V roce 1953 zavedla MHI licenční výrobu amerických Jeepů Willys v Nagoji (vyráběly se až do roku 1998!), v roce 1959 se ovšem představily lidový automobil Mitsubishi 500 a nákladní tříkolka Leo, už s volantem a kabinou automobilového typu, oba z Mizushima Plant, jenž se stal základním závodem automobilky.
Tato vozidla jsou považována za počátek výroby dnešní Mitsubishi Motors Corporation (MMC), oficiálně ustavené 22. dubna 1970 oddělením od strojírenského koncernu MHI, s nímž však nadále úzce spolupracuje (např. nová řada vznětových motorů pro osobní vozy). V roce 1971 navázala první alianci s americkým Chryslerem, který získal 15% podíl, používal motory Mitsubishi a nakonec založil společný podnik Diamond-Star Motors ve městě Normal v Illinoisu, kde se v letech 1988 – 2015 vyráběly japonské vozy pro americký trh (1991 Chrysler prodal svůj podíl Japoncům). Společnost Mitsubishi Shipbuilding, v roce 1934 přejmenovaná na Mitsubishi Heavy Industries, se pokrátkém vstupu do světa osobních automobilů (Model A) orientovala od roku 1932 na užitková vozidla (první byl autobus typu B46), pro něž zvolila značku Fuso, ale už v roce 1931 vyvinula první japonský automobilový diesel typu 450AD s přímým vstřikováním nafty. Po válce pokračovala společná výroba osobních i užitkových typů pod hlavičkou MHI, vzniklo mnoho typů nákladních automobilů, autobusů a speciálních vozidel (např. autojeřábů, dumperů); samozřejmě od roku 1970 pod novou společností MMC, o niž projevil zájem německý Daimler (v roce 2003 držel 33,7 % akcií; MHI 14,8 %, Mitsubishi Corporation 5,2 % atd.).
Pak však byla aliance DaimlerChrysler, Mitsubishi Motors a Hyundai zrušena (mj. společný vývoj dodnes užívaných motorů); podnik se vrátil do japonských rukou (noví akcionáři většinou z různých podniků Mitsubishi); naopak se oddělila výroba nákladních vozů a autobusů Mitsubishi FusoTruck and Bus Corporation (MFTBC), jež nyní tvoří integrální součást Daimler Trucks (Daimler 89,3 %, podniky Mitsubishi 10,7 %) včetně výroby lehkého Canteru (a to i v Portugalsku). K milníkům vývoje osobních automobilů Mitsubishi patří nejvýznamnější typy známých jmen, postupně vyráběných v mnoha generacích. U osobních to jsou zejména Colt, Lancer a Galant, jejichž řady se nezřídka překrývaly, takže počty generací nelze jednoznačně určit! První Colt 600 byl samozřejmě japonský kei car (objem válců do 660 cm3), pak jej nahradila Minica (první s dvoudobým dvouválcem 360 cm3) a Colt sílil, dostal tříválec 845 cm3 v roce 1965 a pak čtyřválce objemových tříd 1000, 1200, 1400, 1500, 1600 a další; větší typy se proměnily na Colt Lancer a Colt Galant, nakonec z nich vznikly samostatné typové řady. Kuriozitou byl velký sedan Debonair z výroby v Nagoji, který setrval v první generaci v nabídce od roku 1964 do 1986; patří ke klasikům japonské produkce.
Další generace Debonair s předním pohonem (základ korejského Hyundai Grandeur) už nebyly na domácím trhu tak úspěšné. Méně známé jsou osobní vozy Celeste, Cordia a Starion (všechny kupé), Tredia, Sigma, Diamante a Proudia; podobně jako řada miniautomobilů, určených pro domácí trh. Legendou je naopak Pajero (od 1981 dosud), jeden z nejúspěšnějších SUV 4x4, mnohonásobný vítěz Dakaru. Některé z automobilů z nabídky nové Mitsubishi Motors Corporation těsně po založení v roce 1970 představujeme na těchto stránkách, stejně jako další z milníků i kuriozit. K nejnovějším milníkům patří Mitsubishi i, revoluční malý automobil třídy kei cars, uvedený na Tokijském autosalonu 2003, se tříválcovým motorem 660 cm3 uloženým uprostřed vzadu a jednoprostorovou čtyřdveřovou karoserií. Ještě větší pozornost pak vzbudila jeho elektrická verze i-MiEV (Mitsubishi innovative Electric Vehicle), dodávaná od roku 2009 (dosud přes padesát tisíc vozů). Alternativní pohony vždy patřily do portfolia Mitsubishi, a tento trend pokračuje nabídkou hybridních i čistě elektrických typů. V roce 2014 dosáhl celosvětový prodej 1,09 milionu vozů Mitsubishi, z toho 227 tisíc v tzv. evropské skupině, tedy včetně Ruska, Ukrajiny a Kazachstánu. Obětí finanční krize se však staly produkce v Nizozemsku a americkém Illinoisu, které už byly ukončeny.
Převzato z časopisu