Historie
Ford Piquette Plant Avenue – Lízino rodiště
Jiří Fiala 26.02.2020 06:55
Uprostřed Detroitu mezi volnými parcelami, rozvalinami i moderními budovami najdeme v časovém pořadí druhé výrobní centrum Ford Piquette Avenue Plant.
Tím prvním bylo Ford Mack Avenue, kde se v letech 1903 a 1904 vyráběly typy Model A a AC. V Piquette Plant pak zkonstruovali a začali vyrábět Model T, který změnil svět. Část areálu se zachovala a dnes hostí pěkné muzeum.
Henry Ford s detroitským obchodníkem s uhlím Alexandrem Y. Malcomsonem a dalšími investory založili 16. června 1903 Ford Motor Company za účelem produkce automobilů. Prostory Mack Avenue brzy nestačily. 10. dubna 1904 koupili pozemek u železniční křižovatky Milwaukee. Místní architektonická firma Field, Hinchman & Smith navrhla třípodlažní výrobní budovu (17,1 x 122,5 m) v pozdně viktoriánském stylu, jejímž vzorem byla textilka v Nové Anglii. Budova s 355 okny, párem výtahů a schodišti okolo měla javorové podlahy nesené dubovými trámy a sloupy. Celková podlažní plocha činila 6224 m2. Všechny ještě strašil požár, jenž v březnu 1901 kompletně zničil továrnu Olds Motor Works. Do stavby proto zakomponovali unikátní hasicí systém s požárními zdmi, samočinně se uzavírajícími posuvnými kovovými vraty mezi požárními úseky a soustavu požárních trysek napájených z dřevěné vodní nádrže na střeše. Elektrický proud k pohonu výrobních strojů dodávala přilehlá elektrárna (zděná budova 11 x 17,5 m). Stavba komplexu byla zahájena 10. května 1904 a v říjnu téhož roku již produkoval první vozy. Na pevné pracovní pozice dopravili komponenty. Zde je doplňovali dalšími součástkami a díly, karosérii nakonec ručně nasadili na šasi. Všechno, až na montáž zapalování, obstarávali zaměstnanci. Hotové automobily najížděly čelně na vagóny železniční vlečky. Ford byl roku 1905 čtvrtým největším výrobcem automobilů v USA po značkách Cadillac, Rambler a Oldsmobile. Většinu hlavních komponentů dodávali externí dodavatelé, a to včetně podvozků, motorů, převodovek, hnacích hřídelů a náprav. V případě Fordu jím byla Dodge Brothers Company.
To se změnilo roku 1906, kdy vznikla nová samostatná výrobní společnost Ford Manufacturing Company, založená Henrym Fordem a dalšími akcionáři. Sídlila v pronajaté detroitské továrně na Bellevue Avenue Plant. Pustili se do výroby motorů a převodovek kompaktního typu Model N, jehož montáž začala v Piquette Plant v červenci 1906. Mezi Henrym Fordem (preferoval malé vozy) a Alexanderem Malcomem (chtěl vyrábět nákladné automobily) došlo k rozepři. Ford koupil Malcomovy podíly ve FMC a stal se majoritním akcionářem. Orientace na malé vozy udělala z Forda před koncem roku 1906 na dvě desítky let největšího amerického výrobce automobilů.
V severním rohu třetího podlaží vyčlenili lehkými příčkami se žaluziemi „tajný experimentální prostor“. Tam od ledna 1907 Henry Ford, kreslič Joseph Galamb, inženýr Childe Harold Wills a mechanik C. J. Smith vymysleli, zkonstruovali a postavili Model T. Dne 19. března 1908 se záměrem seznámili prodejce. Od července 1908 zde vyvíjeli a zkoušeli revoluční způsob montáže na pohyblivé lince. První sériový Model T se zrodil v září 1908. Po zavedení menších vylepšení ustavili 4. července 1908 rekord výroby 101 vozů za den. Díky ohromné poptávce museli na dva měsíce přerušit příjem objednávek. Kapacita Piquette Plant záhy nestačila. Do konce ledna 1910 Ford přesunul výrobu do nového obřího závodu v Highland Park v Michiganu. Teprve tam 7. října 1913 spustili pohyblivé montážní linky.
Posledního říjnového dne roku 1910 Ford závod Piquette Avenue Plant opustil. Vyrobil zde 14 tisíc automobilů. Do roku 1936 továrnu vlastnil Studebaker. Roku 2000 se stala majetkem Model T Automotive Heritage Complexu, který v nejstarší dochované jednoúčelové automobilce roku 2001 zřídil muzeum, jež získalo řadu ocenění.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)