Historie
Ford Mustang Bullitt CZ – Popáté
Jiří Duchoň 07.09.2024 02:58
Foto: Jiří Duchoň
Bullitt je výrazem pro skutečné znalce filmografie a automobilové historie. Náleží početně velmi omezenému kmeni Mustangů z USA, jenž zakořenil i u nás…
Loni 17. října uběhlo 65 let od premiéry. V roce 1968 se Steve McQueen jako detektiv Frank Bullitt proháněl ulicemi San Francisca ve speciálně upraveném Mustangu. Zprvu unikal padouchům v černém Chargeru, aby se záhy stal sám jejich lovcem. Tato jedenáctiminutová, dnes již kultovní scéna z legendárního filmu Bullittův případ, plná burácení velkých osmiválců a efektních skoků a smyků, vstoupila do dějin kinematografie. Rtuťovitý McQueen se v rámci produkce s firmou Ford jaksi nepohodl, takže nakonec nechal z vozů určených pro natáčení odstranit emblémy mustangů, a navíc je upravil pro lepší výkony. U Fordu si na slavnou honičku z Bullittova případu vzpomněli až v roce 2001, kdy mezi zákazníky vypravili model Mustang Bullitt na základě čtvrté generace. Pátá generace typu Mustang přinesla v roce 2008 limitovanou sérii Bullitt ke 40. výročí premiéry filmu, což se opakovalo o deset let později, ovšem již v generaci šesté (viz AR 9/’19).
Foto: Jiří Duchoň
Ford Mustang je u nás velmi populární. Vznikly jich spousty, řada z nich zůstává v provozu a mnoho se jich dostalo i k nám. Vozy jsou to robustní (podle Američanů je doma používají tak, jak bychom u nás používali třídveřové Octavie…), a dokonce i na ty z 60. let pohodlně pořídíte nové náhradní díly, vyráběné řadou podniků. O letním víkendu na silnici a u kaváren potkáte mnoho Mustangů, takže pokud se chcete odlišit, máte v zásadě dvě možnosti: buď řezat, montovat, ladit a lakovat, nebo sáhnout po tovární verzi, ovšem jedinečné. V úvahu připadají třeba stylové California Special nebo výkonné Shelby, ale také početně limitovaný Bullitt…
Předloni svolal Jaroslav Špaček první setkání majitelů Mustangů Bullitt u nás (viz AR 5/’22). Stal se zakladatelem a předsedou klubu Mustang Bullitt CZ a na vyjížďku s bohatým programem, konanou v okolí Prostějova, tehdy přivedl celkem osm vozidel z tohoto ušlechtilého chovu. O rok později již bylo v Mnichově Hradišti vozů více (viz AR 6/’23) a letos se nás již sjelo 14, čtyři z páté a 10 z šesté generace, jeden z nich z Polska. Během pouhých dvou let vznikla rozmanitá komunita lidí z různých pracovních oborů a společenských kruhů (napříč věkovými skupinami), jež si ráda užije organizovaný program. Sjeli jsme se v sobotu 11. května na polygonu v Hradci Králové, kde nám Jaroslav Špaček tentokrát domluvil kurzy driftování a bezpečné jízdy. Bylo patrné, s jakou chutí účastníci zkoušeli limity své a svých vozů v bezpečném zázemí vyhlášeného tréninkového centra. Kéž by podobným školením procházelo co nejvíce řidičů...
Foto: Jiří Duchoň
Jaroslav Špaček je pilot a školitel pilotů a každý pilot má na každém letišti dveře otevřené. Díky němu jsme tak mohli přejet na blízké hradecké letiště, kde jsme si prohlédli flotilu vrtulníků HeliCzech a zájemci dostali příležitost proletět se ve čtyřmístném stroji Robinson 44. Tam jsme se společně fotili s vrtulníkem AH-1 Cobra. S tímto legendárním bitevníkem, vyznamenaným v bojích ve Vietnamu, Iráku či Afghánistánu, se nechal svézt jeden z nás, což nad plochou královéhradeckého letiště přineslo mimořádný zážitek i všem na zemi. Kluci na přistávací dráze zatím hráli fotbal a pak jsme jeli na nocleh do malebného motorestu Roubenka, kde jsme po večeři společně (a úspěšně) fandili našemu hokejovému týmu v souboji s Norskem. Druhý den nás ve svém „panství“ přivítal Petr Madurkay, vícenásobný mistr Evropy i světa v lukostřelbě, jenž se nám pokusil při praktických střelbách předat alespoň část ze svých zkušeností. Příští setkání proběhne 17. května 2025 v Plzni a už nyní se těšíme na další zážitky.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)