Náš test
Škoda Superb 4x4 (2.0 TDI + Combi 1.8 TSI) – Velká inovace
Otakar Gregora 13.11.2014 07:38
Do třetího tisíciletí vstoupila Škoda s novým největším typem renesančního jména Superb, připomínajícím jeho předválečného předchůdce...
V roce 2008 se Superb dočkal výrazné modernizace; druhou generaci obohatilo později kombi a také pohon všech kol. Blížící se zrod třetí generace předznamenal loni facelift obou verzí (sedan jsme představili v AR 7/’13), a tak jsme po reprezentantu každé z nich podrobili krátkodobému testu. Největší Škoda, celkovými rozměry patřící do vyšší střední třídy, se po faceliftu na první pohled liší od předchůdce, zejména přídí s výraznější maskou chladiče, novými bi-xenonovými světlomety a jinou kapotou s logem značky; v pozměněné zádi přibyly trojúhelníkové segmenty, typické pro novou generaci vozů Škoda, jiné jsou i koncové svítilny se třemi řadami LED, vytvářejícími typický tvar C. Sedan a kombi se liší tvarem zádě a přístupem do zavazadlového prostoru.
Zatímco Superb Combi má obvyklou výklopnou zadní stěnu, sedan zachovává originální systém TwinDoor, umožňující otevírat víko zavazadlového prostoru samostatně, tak jako u tříprostorových sedanů, anebo současně se zadním oknem jako u liftbacků. Obě karoserie, postavené na stejné podlahové skupině, mohou mít střešní okna s elektricky ovládanou otevírací přední částí, kombi má standardně podélné držáky nosičů zavazadel. Všechna sedadla jsou dobře přístupná širokými dveřmi otevírajícími se o 65/70 stupňů. Superb nabízí v obou karosářských verzích díky celkovým rozměrům a dobrému využití obestavěného prostoru velký interiér s dostatkem místa pěti cestujícím a množství zavazadel. V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1470/1430 mm a výšku stropu nad svisle seřiditelnými sedáky 910 až 1020 mm, rozměry zadní části se samozřejmě liší (údaje v závorkách pro kombi).
Šířka ve výši loktů/ramen je 1450/1380 mm a výška stropu nad sedáky 930 (890) mm, zadní cestující mají hodně místa pro nohy, v závislosti na nastavení předních sedadel je mezi jejich opěradly a zadními sedáky mezera 240 až 490 mm, tedy ve střední poloze komfortních 365 mm. Zajímavá je možnost elektrického ovládání sedadla spolujezdce řidiče ze zadních sedadel. Značně se liší zavazadlové prostory. V rovině podlahy jsou dlouhé 1090 (1050) mm a široké mezi podběhy 1100 mm (u kombi 1080 mm) a pod výklopným (svinovacím) krytem vysoké 460 mm (560 mm). Sklopením opěradel na sedáky (opěradel i sedáků) se ložná délka zvětší na nejméně 1860 (1750) mm. Důsledně modernizovaný interiér se nabízí ve čtyřech úrovních výbavy Active, Ambition, Elegance a Laurin & Klement. K bohaté výbavě Elegance obou testovaných vozů patří mj. bezklíčové zamykání dveří a spouštění motoru tlačítkem, sedm airbagů včetně kolenního pro řidiče, elektrické ovládání vyhřívaných zpětných zrcátek a skel všech dveří, multifunkční volant s ovládacími prvky audiosoustavy a palubního počítače, resp. informační soustavy, elektrické seřizování předních sedadel (řidičova s ukládáním tří kombinací polohy do paměti), úchyty Isofix na zadních sedadlech, elektrické vyhřívání všech sedadel, dvouzónová samočinná klimatizace Climatronic s chlazenou schránkou v přístrojové desce, palubní počítač, tempomat s omezovačem rychlosti, bixenonové adaptivní světlomety s výsuvnými ostřikovači a funkcí přisvěcování do zatáčky, audiosoustava s deseti reproduktory a mnohé další.
Na přání jsou elektricky ovládaná střešní okna, navigační soustava s barevným displejem či systém hlídání únavy řidiče. Bohatá výbava se podílí spolu s prostorným interiérem na vynikajícím jízdním komfortu. Postavení vozu v hierarchii typů této značky odpovídá jak pečlivé dílenské zpracování všech detailů, tak kvalita použitých materiálů. Oba testované typy se shodují konstrukcí hlavních skupin podvozku, a to nezávislým zavěšením a odpružením kol, brzdovými soustavami a řízením, jejichž základní údaje jsou v připojeném přehledu. Liší se však poháněcími soustavami, zejména motory. Zatímco sedan měl osvědčený vznětový diesel 2.0 TDI v nižší výkonové verzi, kombi poháněl moderní zážehový čtyřválec 1.8 TSI s velmi příznivým průběhem charakteristik výkonu i točivého momentu v širokém rozsahu nižších a středních otáček. Oba motory mají čtyřventilové rozvody, přímé vstřikování paliva a přeplňování turbo-dmychadly. Přímo řazené šestistupňové převodovky jsou rozdílným odstupňováním (s výjimkou dvou nejnižších stupňů) i stálými převody sladěné s charakteristikami přiřazených motorů.
Zvláštností je soustava trvalého pohonu všech kol s elektronicky řízenou mezinápravovou spojkou Haldex, plynule rozdělující hnací moment na kola přední a zadní nápravy podle jejich adhezních podmínek v poměru od 100:0 % až do 50:50 %. Superb má samozřejmě i řadu vesměs elektronicky řízených asistenčních soustav, zvyšujících jeho aktivní bezpečnost a napomáhajících řidiči v ovládání vozu. Především je to stabilizační systém ESC s integrovanými dalšími soustavami, protiblokovací a protiprokluzovou či s asistentem rozjezdu do kopce, ovlivňující jak brzdy, tak motor. Manévrování usnadňuje zejména při parkování aktivní parkovací asistent, samočinně ovládající průběh zajíždění do mezery mezi stojícími vozidly ve směru jízdy i kolmo na něj bez zásahu řidiče volantem. Při couvání zobrazí zpětná kamera prostor za vozidlem s grafickým znázorněním překážek. Za jízdy napomáhá bezpečnosti i systém hlídání únavy řidiče. Oba vozy jsme zkoušeli v takřka shodných podmínkách běžného silničního provozu, v nichž prokázaly velmi dobré jízdní vlastnosti.
Pohon všech kol se i bez potřeby zlepšení trakčních schopností projevuje takřka neutrálním chováním v zatáčkách, v nichž je i díky nastavení podvozku boční naklánění jen malé. Rovněž směrová stabilita je dobrá a ani rychlé změny směru nevyvolávají kolébání či jiné nežádoucí pohyby karoserie. Za všech okolností se vůz ovládá bezpečně velmi účinnými brzdami a přesným řízením s dobře zvolenou charakteristikou posilovače. Vlastnosti pohonu všech kol jsme si ověřili i jízdou na lesních a polních cestách s nezpevněným povrchem, zejména s kombi po dlouho trvajícím a intenzivním dešti, kdy jsme se při úspěšném překonávání rozbahněného terénu s hlubokými kolejemi dostali až k mezím jeho možností.
Součástí jízdních zkoušek byla i obvyklá měření dynamických vlastností a spotřeby paliva. V tabulce shrnuté výsledky jsou vzhledem ke hmotnosti vozů a provozním podmínkám, resp. průměrným rychlostem, vesměs dobré a vcelku odpovídají údajům výrobce. Škoda Superb nabízí snad vše, co se očekává od vrcholného typu automobilky se značkou okřídleného šípu; velký komfort prostorného interiéru s dobře tvarovanými sedadly a nízkou hladinou hluku, bohatou výbavu, dobré jízdní vlastnosti, vysokou míru pasivní i aktivní bezpečnosti, užitné vlastnosti variabilního interiéru a v neposlední řadě přitažlivý vzhled. I když se uplatní především jako služební vozidlo či taxi a je vhodný i pro reprezentační účely, může zaujmout i náročnější (a mohovitější) zájemce o plnohodnotné rodinné automobily. Se zvědavostí můžeme očekávat jeho nástupce třetí generace, který jistě nabídne ještě víc. Pestrá paleta typů se dvěma karoseriemi, něko-lika motory i převodovkami, s pohonem předních i všech kol a s různými výbavami se nabízela v době testu v cenovém rozpětí 544 900 až 1 024 900 Kč (sedan), resp. 574 900 až 1 064 900 Kč (kombi), testované vozy stály 819 900, resp. 859 900 Kč.
Technické údaje
MOTOR – kapalinou chlazený řadový čtyřválec, uložený napříč před přední nápravou; hlava válců z hliníkové slitiny; DOHC 4V; přeplňování turbodmychadlem VGT s chladičem stlačovaného vzduchu; chlazení kapalinou se dvěma elektrickými větráky; a) 2.0 TDI – vznětový, 1968 cm3 (ø 81,0 x 95,5 mm), 16:1; 103 kW (140 k)/4200 min‑1 a 320 N.m/1750 až 2500 min‑1; blok motoru litinový; vačkový hřídel výfukových ventilů poháněný ozubeným řemenem a spřažený s vačkovým hřídelem sacích ventilů řetězem; přímé vstřikování paliva vysokotlakou soustavou common rail; oxidační katalyzátor výfuku, filtr pevných částic; b) 1.8 TSI – zážehový, 1768 cm3 (ø 82,5 x 84,1 mm), 9,6:1; 118 kW (160 k)/4500 až 6200 min‑1 a 250 N.m/1500 až 4500 min‑1; blok motoru z hliníkové slitiny; dva vyvažovací hřídele; vačkové hřídele poháněné řetězem, ventily ovládané vahadly s hydraulickými vymezovači vůle; přímé vstřikování paliva řízené elektronicky společně se zapalováním; trojčinný katalyzátor výfuku.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – trvalý pohon všech kol s elektronicky ovládanou vícelamelovou mezinápravovou spojkou Haldex, rozdělující samočinně hnací moment na kola přední a zadní nápravy podle jejich adhezních podmínek plynule od 100:0 % do 50:50 %; jednokotoučová suchá spojka; plně synchronizovaná tříhřídelová šestistupňová převodovka s přímým řazením, a (3,77 – 2,09 – 1,47 – 1,10 – 1,11 – 0,93 – Z 4,55), stálý převod 3,94 (I až IV) a 4,334 (V, VI, Z); b (3,77 – 2,09 – 1,32 – 0,92 – 0,90 – 0,766 – Z 4,55), stálý převod 3,45 (I až IV) a 3,174 (V, VI, Z).
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocnými rámy; přední náprava s dolními příčnými trojúhelníkovými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava s dvojicemi příčných ramen a jednoduchými podélnými rameny; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči (vzadu vně pružin) a příčnými zkrutnými stabilizátory; provozní brzdy kapalinové s podtlakovým posilovačem Dual Rate, ABS a brzdovým asistentem, na všech kolech kotoučové (přední s vnitřním chlazením) ø 312/266 mm; parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, volant ø 375 mm, 2,9 otáčky mezi krajními rejdy; kola z hliníkové slitiny s ráfky 7,5J x 18; pneumatiky Continental ContiSportContact 225/40 R 18; nouzové náhradní kolo s pneumatikou 205/55 R 16.
KAROSERIE – samonosná ocelová; a) čtyřdveřový dvouprostorový pětimístný sedan s dvoudílnou výklopnou zadní stěnou a variabilním zavazadlovým prostorem; cx = 0,29; b) čtyřdveřové pětimístné kombi s výklopnou zadní stěnou a variabilním zavazadlovým prostorem; cx = 0,32.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI (údaje v závorkách pro b) – rozvor náprav 2761 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1545/1520 (1517) mm; d/š/v 4833/1817/1462 (1511) mm; světlá výška při plném zatížení 139 (141) mm; provozní/povolená celková hmotnost 1609/2172 (1631/2194) kg; objem zavazadlového prostoru 595/1700 (633/1865) l; objem palivové nádrže 60 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v závorkách pro b) – největší rychlost 210 (218) km/h;
zrychlení 0 – 100 km/h za 10,4 (8,5) s; spotřeba paliva EU 6,4/4,6/5,3 (10,2/6,4/6,1) l/100 km;
emise CO2 137 (187) g/km; vnější obrysový průměr zatáčení 11,69 m.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)