Náš test
Škoda Fabia 1.0 MPI Style – Základ...
-JD- 19.10.2015 06:18
Vyzkoušeli jsme novou Fabii s nejmenším motorem nabídky, navíc v zajímavé barevné kombinaci...
Další kapitolu příběhu Škoda Fabia začala na Pařížském autosalonu 2014 psát zcela nová třetí generace (SK260), kterou jsme poprvé vyzkoušeli v okolí portugalského Lisabonu (viz AR 1/’15). Nová Fabia přišla s tím nejlepším, co konstrukční zázemí koncernu Volkswagen Group v dnešní době nabízí, a sleduje poslední trendy v segmentu malých vozů. Jako první sériový automobil značky Škoda uvedla Fabia adaptaci aktuálního stylistického jazyka Škoda Auto, načrtnutého studií Vision C (objevila se i na Superbu novodobé třetí generace). Vyniká ostře řezanými liniemi předních a zadních světlometů s horními hranami opticky propojenými průběžným prolisem nad klikami bočních dveří, typicky tvarovanými náběhy sloupků C a vyváženými, výrazně změněnými proporcemi. Poprvé v řadě Fabia byla v rozsáhlé míře využita řešení typická pro modulární koncernovou platformu MQB. Přestože některé konkrétní skupiny nadále pocházejí ze druhé generace Fabie (např. brzdy) a jiných kompaktních vozů Volkswagen Group (výlisek podlahy z platformy PQ25), nová konstrukce převládá.
Lehčí motory řad EA211 a EA288 spolu s vyšším podílem vysokopevnostních ocelí, jež zároveň přispěly k vyšší tuhosti karoserie, přinesly snížení celkové hmotnosti až o 65 kilogramů, takže základní verze s tříválcovým zážehovým motorem 1.0 MPI vynikají pohotovostní hmotností jen 980 kg. Rozšíření rozchodu kol a snížení těžiště umožnily při zajištění výborných jízdních vlastností použít komfortnější naladění podvozku i stabilizujících soustav (ESC i elektronický závěr diferenciálu XDS+ jsou standardem). Přes snížení stavební výšky karoserie přináší třetí generace Fabie více místa pro hlavy cestující na předních i zadních sedadlech. Vpředu narostla šířka interiéru o 21 mm, zavazadlový prostor ve svém základním uspořádání nyní dosahuje objemu 330 litrů. Výrobce sází na širokou škálu odkládacích míst různých druhů a v rámci souboru prvků Simply Clever nabízí řadu praktických detailů včetně odpadkového koše ve dveřích, různých držáků na telefony či lahve s nápoji i proslulé škrabky na led pod víčkem palivové nádrže.
Některými kolegy adorované měkčené plasty ve Fabii sice nenajdeme, nicméně kvalita použitých obkladových a čalounických materiálů i jejich zpracování jsou na velmi vysoké úrovni. Redakčnímu testu jsme podrobili výkonnější z atmosféricky plněných zážehových tříválců 1.0 MPI, které mimochodem kompletně vznikly v konstrukčních kancelářích mladoboleslavské Česany a v Mladé Boleslavi se také pro celý koncern Volkswagen Group vyrábějí. Jak je vidět z přiložených snímků, šlo o nejdražší verzi Style, doplněnou ještě o škálu na přání dodávané výbavy včetně bezklíčkového zamykání a startování Kessy, samočinného spínání stíračů a potkávacích světlometů, multifunkčního kůží obšitého volantu i předních mlhovek s nasvětlováním zatáček. Škoda Fabia na našich snímcích patří ke služebně nejstarším vozům svého typu v předváděcí flotile automobilky. Svědčí o tom též absence navigační soustavy, neboť zprvu výrobce předpokládal, že uživateli postačí využití aplikací mobilních telefonů propojených s monitorem v palubní desce prostřednictvím systému MirrorLink.
Nyní si ale již klasickou vestavěnou navigaci GPS Amundsen do Fabie objednat můžete. Také v segmentu malých automobilů dnes hraje stále důležitější úlohu individualizace. Nová Fabia je proto v rámci paketu ColourConcept k dispozici v řadě kombinací svěžích odstínů karoserie a čtyř kontrastních barev střechy, zrcátek a litých ráfků kol (je jich prý až 125!), podobně široká je také nabídka provedení interiéru. Testovaná Škoda Fabia měla zeleně lakovanou karoserii a bílé doplňky, ovšem jde v podstatě o prototyp, protože ColourConcept oficiálně s motorem 1.0 MPI zatím kombinovat nelze. Škoda Fabia 1.0 MPI ovšem opět ukázala, jak až neuvěřitelné dospěle může moderní malý automobil působit. Posádka ocení relativně prostorný, praktický a dobře vybavený interiér s pohodlnými sedadly a účinné tlumení hluku přicházejícího zvenčí, řidič pak zejména přesné řízení, minimální náklony karoserie v zatáčkách a znamenitou stabilitu za všech situací. Malý tříválcový motor bez přeplňování nijak oslnivé výkony nepřináší, ale s přispěním vhodně odstupňované pětistupňové převodovky vůz brzdou provozu rozhodně nebude. I když je každý další kilogram aktuálního zatížení na dynamice jízdy znát a dálniční limit 130 km/h ve větších stoupáních vůz těžko udrží, lze se na takto vybavenou Fabii spolehnout i při příležitostných cestách na delší vzdálenosti.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)