Náš test
Škoda Fabia - srovnání tří motorů
Otakar Gregora 16.10.2007 00:00
V našich časopisech AR 3 a 4/’07 jsme představili novou Fabii, která nahradila téměř osm let vyráběný úspěšný stejnojmenný vůz první generace. K novince značky Škoda se vracíme redakčními testy s různými motory. Vyzkoušeli jsme dva tříválce, zážehový 1.2 HTP i vznětový 1.4 TDI, a největší zážehový motor z nabízené palety, čtyřválec 1.6 16V.
Nová Fabia se na první pohled liší od své předchůdkyně zcela novým, dynamičtějším designem karoserie, připomínajícím zejména čelní stěnou dříve uvedený Roomster. V souladu se všeobecným trendem zvětšování vozů nových generací, jakžtakž přijatelným v nižších třídách, také poněkud povyrostla, výrazněji však na výšku o 47 mm, neboť prodloužením o 22 mm se jen těsně přiblížila hranici čtyřmetrové třídy.
Interiér, dobře přístupný široce se otevírajícími dveřmi a vysoko se vyklápějící zadní stěnou, nabízí díky tomu i dobrému využití obestavěného prostoru cestujícím větší pohodlí i pocit volnosti, a také více místa pro zavazadla, o čemž svědčí vnitřní rozměry. V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1370/1330 mm a výšku stropu nad svisle seřiditelným sedákem řidiče 930 až 1010 mm, v obdobných místech zadních sedadel 1380/1320 mm, resp. nadprůměrných 940 mm. Cestující vzadu mají dost místa i pro nohy, dokonce víc než v některých větších vozech, neboť mezi zadními sedáky a zcela vzad posunutými předními sedadly je mezera 150 mm, která se po jejich nastavení do střední polohy zvětší na komfortních 230 mm.
Proti předchozímu typu asi o pět procent větší zavazadlový prostor je v rovině podlahy dlouhý 700 mm, široký 960 mm a pod výklopným krytem vysoký 530 mm. Samozřejmostí zůstává možnost zvětšit jeho ložnou délku sklopením dělených zadních opěradel i sedáků na 1260 mm, respektive po sklopení jen opěradel nebo snadném odejmutí sedáků až na 1360 mm. Příjemnou novinkou je možnost rozdělit zavazadlový prostor vertikálně, a to přemístěním jeho krytu do nižší polohy, pod nímž je pak ložná výška asi 280 mm.
Nová Škoda Fabia se liší od předchozí první generace nejen vnějším vzhledem, ale i zcela přepracovaným interiérem. Nejzřetelnější je to na přístrojové desce a jejím vybavení, rozděleném do dvou přehledných zón. Hlavní přístroje, kontrolky a displej palubního počítače jsou před volantem, jenž je dvousměrně seřiditelný o 40 mm, vše ostatní (soustavy audio, navigace i klimatizace) na rozměrném středovém panelu, k němuž je organicky připojen i držák mobilního telefonu. Výbavu přístrojové desky pak doplňují dvě uzavíratelné odkládací schránky před sedadlem spolujezdce.
K nejlepším vozům své třídy se nová Fabia řadí i rozsahem a bohatostí výbavy, nabízené v pěti úrovních Fabia, Classic, Ambiente, Sport a Elegance, výběrově kombinovaných s alternativními motory. Z přepestrého seznamu standardních prvků uveďme jen některé, jimiž byly vybaveny testované vozy ve výbavě Ambiente (1.2 HTP), resp. Sport (1.6 16V, 1.4 TDI).
Všechny měly centrální zamykání, čelní a boční airbagy, elektrické ovládání skel předních dveří a vyhřívaných zpětných zrcátek, přípravu pro instalaci audiosoustavy, vnitřní cirkulaci vzduchu s pylovým filtrem, systém Isofix pro upevnění dvou dětských sedaček vzadu, přední mlhové světlomety, multifunkční ukazatel (palubní počítač), zásuvku pod sedadlem spolujezdce a jiné; Sport navíc klimatizaci, audiosoustavu s přehrávačem CD a ovládáním pod volantem, zadní parkovací čidla apod.
Z neméně pestré nabídky mimořádné výbavy jsme vyzkoušeli například navigační soustavu, vyhřívaná přední sedadla, tempomat a mlhové světlomety s funkcí Corner, svítící při zatáčení rychlostí do 40km/h nebo při manévrování v závislosti na natočení volantu dovnitř zatáčky, a to až o 60° od přímé osy. Ke kvalitám vozu patří i pečlivé dílenské zpracování a úroveň použitých materiálů v interiéru, plasty (převážně měkčené) nevyjímaje.
Z palety sedmi alternativních motorů, vesměs známých a podrobených dalšímu vývoji, jsme v testovaných vozech vyzkoušeli dva zážehové a jeden vznětový, jejichž základní údaje jsou v připojeném přehledu. Menší zážehový vychází ze základní konstrukce tříválce 1.2 HTP s dvouventilovým rozvodem OHC, vyvinutého před několika lety v Mladé Boleslavi. Jeho testovaná výkonnější verze se čtyřventilovým rozvodem DOHC je však dílem vývoje VW. Nejvýkonnější zážehový motor 1.6 16V obdobné konstrukce je již dobře znám z jiných typů Škoda. Turbodiesely reprezentovala výkonnější verze tříválce 1.4 TDI, konstrukčně odvozeného od známého čtyřválce 1.9 TDI.
Podvozek převzala nová Fabia od předchozího typu, včetně rozvoru náprav a konstrukce hlavních skupin, samozřejmě podrobených detailním změnám pro zlepšení jízdních vlastností vozu, jeho ovladatelnosti a komfortu. Všechny testované automobily měly kola z hliníkové slitiny a nízkoprofilové pneumatiky z nabídky mimořádné výbavy.
S testovanými vozy jsme ujeli celkem bezmála tři tisíce kilometrů, a tak jsme se mohli důkladně přesvědčit o jejich jízdních a provozních vlastnostech i poskytovaném komfortu. Jízdními vlastnostmi nová Fabia plně uspokojila ve všech obvyklých disciplínách, ovladatelností při nejrůznějších manévrech, směrovou stabilitou, chováním v zatáčkách, účinností brzd a přesností řízení.
Také jízdní komfort je na velmi dobré úrovni, podílí se na něm příjemný a dobře vybavený interiér, pohodlná sedadla (zejména dobře tvarovaná a výše umístěná přední), účinná ventilace, dostatek místa pro nohy na zadních sedadlech atd. Jen u typů Sport byl zejména při jízdě na dlažbě nebo nerovném povrchu citelný vliv horší pružicí schopnosti nízkoprofilových pneumatik.
Oba tříválce však jsou dost hlučné, zejména v oblasti nízkých otáček či při plném zatížení; zážehový tak prozrazuje celohliníkovou konstrukci, vznětový pak tvrdým a hlučným během v takřka celém provozním režimu vrozené vlastnosti dieselu. U obou se však podařilo úspěšně potlačit vibrace vyvažovacím hřídelem.
Součástí testu byla samozřejmě obvyklá měření dynamických vlastností a spotřeby paliva, jejichž výsledky, lišící se jen v obvyklé míře od údajů výrobce, jsou v připojené tabulce. S přihlédnutím k výkonům motorů, hmotnosti vozů a provoznímu režimu jsou výsledky vesměs uspokojivé, a rozhodně nehandicapují Fabii druhé generace při srovnání s konkurencí.
Nová Škoda Fabia má všechny předpoklady navázat na obchodní úspěch své předchůdkyně, zejména když důkladný vývoj zlepšil všechny její vlastnosti. Zájem o tento moderní rodinný automobil jistě povzbudí i snaha výrobce udržet ceny na dosavadní úrovni. Testované vozy v základní výbavě a pořadí motorů stojí 296 900, 389 900, resp. 447 900 Kč; cenové rozpětí celé typové řady je od 249 900 Kč za základní typ 1.2 Fabia až do 485 900 Kč za 1.9 TDI PD DPF Elegance. Náročnější zájemci musí ovšem k těmto cenám připočítat příplatky řádu až desetitisíců korun za mimořádnou výbavu z velmi pestré nabídky.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)