Náš test
Škoda Octavia Green E Line – Předskokan
Petr Hanke 19.03.2012 09:00
Škoda Auto zveřejnila plán, že v roce 2014 uvede na trh první sériový elektromobil. Stalo se tak při příležitosti testovacích jízd Octavie Green E Line…
Pouze elektrickou energií poháněná Škoda Octavia Combi Green E Line se jako studie představila již na Pařížském autosalonu 2010 (viz AR 12/’10). Vývoj elektrických Octavií, schválených pro běžný silniční provoz, trval celkem dvacet měsíců. V lednu jich bylo vyrobeno deset; jde o vývojové prototypy, jejichž úkolem je přinést značce (a koncernu Volkswagen) cenné informace o způsobu používání elektrickou energií poháněných automobilů.
Podobný vývojový program není nic nového a předcházel například výrobě elektrického vozu Mitsubishi i‑MiEV, ale spustila jej také BMW Group s vozy Mini E, anebo Daimler s vozíky Smart Electric Drive. Desítka vyrobených prototypů bude během roku 2012 jezdit u různých společností; jeden z nich bude zajišťovat taxislužbu mezi letištěm Ruzyně a centrem Prahy. Elektrické vozy Octavia Green E Line mají přední kola poháněna elektromotorem o trvalém výkonu 60 kW, který je však po dobu jedné minuty schopen dodávat až 85 kW. Točivý moment dosahuje 270 N.m, a to již od nulových otáček, jak je u elektromotorů obvyklé. Motor tvoří jeden celek s jednostupňovou redukční převodovkou.
V motorovém prostoru je kromě hnacího ústrojí umístěna ještě řídicí elektronika. Nejslabším místem elektromobilů jsou nadále akumulátory, které vzhledem ke své hmotnosti a objemu pojmou relativně velmi malé množství energie. V typu Octavia Combi Green E Line jsou pod zadními sedadly a částečně i pod podlahou zavazadlového prostoru umístěny moderní akumulátory Li‑Ion s celkovou kapacitou 26,5 kWh, přičemž hmotnost jejich sady činí 315 kilogramů. Jen pro srovnání uveďme, že zmíněných 26,5 kWh energeticky odpovídá 2,78 litru benzinu Natural 95, a toto množství tekutého paliva váží přibližně dva kilogramy…
Oficiální informace uvádějí elektrický dojezd 150 kilometrů na jedno nabití akumulátorů. Podle testovacích řidičů automobilky však většinou elektrická Octavia jezdí se spotřebou pohybující se kolem 20 kWh/100 km, což odpovídá dojezdu 130 km. Kromě kapacity akumulátorů je jejich další slabou stránkou dobíjecí čas. Akumulátory, vyráběné u Volkswagenu ve Wolfsburgu a složené z článků společnosti Johnson Controls, potřebují k dobití na 80 procent kapacity z běžné elektrické sítě asi osm hodin (dvě hodiny s třífázovým proudem 400 V). Interiér Green E Line se takřka neliší od běžné Octavie se samočinnou převodovkou.
Místo otáčkoměru je však umístěn ukazatel činnosti hnací soustavy, zobrazující aktuálně využívaný výkon, případně intenzitu rekuperace. Mezi další přístroje patří znázornění aktuálního dojezdu při daném jízdním stylu a také stupnice zbývající kapacity akumulátoru. Po zapnutí zapalování se mezi přístroji rozsvítí nápis READY. Poté stačí již zvolit režim D nebo B a stisknout plynový (jak anachronický přívlastek) pedál. Automobil se tiše rozjede, jen je slyšet uměle tvořený zvuk, vznikající v reproduktoru v přední části vozu, který má varovat případné chodce. Od rychlosti 40 km/h mizí a vůz se pohybuje zcela potichu, jen s velmi vzdáleným a neobtěžujícím bzučením elektromotoru. Samotná akcelerace je zejména do rychlosti přibližně 70 km/h velmi příjemným zážitkem, daným intenzivním a především zcela plynulým zátahem elektromotoru již od nulových otáček. Při jízdě může řidič prostřednictvím řadicích páček na volantu volit mezi třemi jízdními režimy, jinak řečeno třemi intenzitami rekuperace, z nichž nejintenzivnější Range odpovídá jízdnímu režimu B. Podle zvoleného stupně rekuperace dochází také k úpravě výkonu motoru, v případě Range se například sníží výkon na 50 kW, nejvyšší rychlost omezí na 95 km/h a dojde k vypnutí klimatizace a topení. Z hlediska ovládání se elektrická Octavia řídí jako běžný vůz se samočinnou převodovkou, při Range je znát větší brzdný účinek motoru.
Elektrická Octavia je o asi 300 kilogramů těžší než standardní typ s motorem 1.4 TSI. Jízdní vlastnosti tohoto speciálního vývojového modelu však jsou na velmi dobré úrovni. Došlo totiž k přesunutí hmotnosti více dozadu, stejně tak jako ke snížení polohy těžiště, takže je znát větší ochota automobilu k zatáčení. Naopak negativem je zhoršená trakce, způsobená menším zatížením předních kol. Škoda Octavia Green E Line je zcela funkční a do reálného provozu připravený dopravní prostředek, který se však nikdy nebude v této podobě vyrábět. Během tiskové konference jeho lednového představení ovšem z úst Dr. Winfrieda Vahlanda, generálního ředitele Škoda Auto, zazněla informace o tom, že chystají první sériový čistě elektrický automobil Škoda na rok 2014. Bude to však, zcela logicky, spíše vůz zaměřený na městský provoz. Není žádným tajemstvím, že jde o elektrickou verzi Citigo, která se už představila jako Volkswagen e-Up! na autosalonu IAA 2011 ve Franfurtu (elektromotor 40/60 kW, 210 N.m; akumulátory Li-Ion 18 kWh; největší rychlost 135 km/h a uvedený dojezd 130 kilometrů).
Technické údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA – vpředu napříč uložený trakční elektromotor o trvalém výkonu 60 kW (největším 85 kW po dobu 60 s); točivý moment 270 N.m; akumulátory Li-Ion 26,5 kWh. Jednostupňový redukční převod; pohon předních kol.
PODVOZEK – samonosná ocelová karoserie; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry McPherson, vzadu víceprvkové závěsy; pérování vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči; příčné zkrutné stabilizátory; provozní brzdy kapalinové kotoučové, ESP/ASR, ABS/EBD; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; pneumatiky 225/55 R 17.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2578 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1535/1508 mm, d/š/v 4569/1769/1468 mm; pohotovostní hmotnost cca 1650 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 135 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 12,0 s; dojezd 150 km; emise CO2 0 g/km (během jízdy).
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)