Náš test
Renault Mégane R.S. – Temperamentní...
Otakar Gregora 22.01.2013 06:05
Mnohé automobilky mají v nabídce sportovně laděné typy, odvozené od základních, ale lišící se karoseriemi, výkony motorů a dynamickými vlastnostmi. Patří k nim i Renault Mégane R.S., nejvýkonnější a nejtemperamentnější sériový vůz této značky…
Hned na první pohled je zřejmé, že Renault Mégane R.S. je odvozen od civilnějšího kupé této typové řady (viz test předchozí verze v AR 9/’09), od něhož převzal nejen základní tvar karoserie, ale i podvozek. Charakter vozu prozrazuje už vzhled elegantního kupé a jeho vnějších detailů, odlišujících jej od ostatních typů letos inovované řady Mégane, zastoupené pětidveřovým hatchbackem, kombi Grandtour, již zmíněným kupé a od nich odvozeným kupé-kabrioletem. Na robustní zaoblenou příď s pozměněnou čelní stěnou navazuje značně skloněné čelní sklo, mírně se svažující střechu zakončuje aerodynamická přítlačná plocha nad poměrně malým sklem výklopné stěny dosti vysoké zádě, uprostřed jejíhož nárazníku vyúsťuje výfukové potrubí.
Tak jako u všech karoserií tohoto druhu jsou velmi dobře přístupná 1400 mm širokými dveřmi jen nízko uložená přední sedadla. Zavazadlový prostor uzavírá dosti vysoko se otevírající výklopná zadní stěna, sahající k jeho prahu 800 mm nad zemí. Celkový dojem z vozu dokreslují 19“ nízkoprofilové pneumatiky na černých kolech, oživených červenou dekorační linkou na patkách ráfků. Kupé samozřejmě nenabízí komfort běžných cestovních vozů, nicméně dobře využitý obestavěný prostor neomezuje příliš ani dva cestující na zadních sedadlech, a i objem zavazadlového prostoru je přijatelný. V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1470/ 1410 mm a překvapivě velkou výšku stropu nad svisle seřiditelnými sedáky 940 až 1020 mm, v obdobných místech zadních sedadel 1390/1260 mm, resp. 880 mm. Dva cestující vzadu mají poměrně dost místa pro nohy, nejsou-li přední sedadla posunuta zcela vzad, kdy je mezi jejich opěradly a zadními sedáky mezera jen 100 mm, která se však po jejich nastavení do střední polohy zvětší na 190 mm.
Tvaru karoserie a její velikosti odpovídá i objem zavazadlového prostoru, v rovině podlahy dlouhého 850 mm, širokého 1120 až 1170 mm a pod výklopným krytem vysokého 530 mm. Sklopením nestejně širokých dělených zadních sedáků a opěradel se ložná délka na takřka rovné prodloužené podlaze zvětší na 1460 mm. Sportovnímu charakteru vozu odpovídá i uspořádání a výbava interiéru. Prioritu v něm mají samozřejmě řidič a jeho spolujezdec na anatomických sedadlech, znamenitě podpírajících tělo ve všech směrech. Také dvě zadní místa jsou náznakově anatomicky tvarovaná, přístup k nim je ovšem poněkud obtížnější po posunutí předních sedadel a sklopení jejich opěradel vpřed. Kokpitu vévodí kůží obložený volant s tlačítky tempomatu na obou vodorovných ramenech, před ním pak trojice přehledných kruhových přístrojů a uprostřed přístrojové desky pod barevným monitorem informační a navigační soustavy jsou ovládací prvky audiosoustavy (zdvojené páčkou pod volantem) a klimatizace.
S červeně olemovanými koly ladí dekorační linka na přístrojové desce, švy čalounění sedadel a popruhy bezpečnostních pásů – vše v téže barvě. Na rozdíl od ostatních typů této řady se Mégane R.S. nabízí ve dvou úrovních výbavy – R.S. a R.S. Red Bull, lišících se několika prvky základní a příplatkové mimořádné výbavy. Testovaný Mégane R.S. měl standardně např. dva čelní dvouobjemové adaptivní airbagy, dva boční na předních sedadlech a dva hlavové pro obě řady sedadel, elektrické ovládání skel dveří i vyhřívaných a sklopných zpětných zrcátek, tempomat s omezovačem rychlosti, úchyty Isofix na zadních sedadlech, bixenonové samonatáčecí světlomety, zadní parkovací čidla, dvouzónovou klimatizaci, audiosoustavu s přehrávačem CD/MP3, zamykání dveří a spouštění motoru tlačítkem s hands free kartou aj. Za příplatky navíc 19“ kola, metalický bílý perleťový lak a navigační a komunikační systém Carminat TomTom.
Dílenské zpracování je velmi pečlivé a použité materiály kvalitní. Renault Mégane R.S. pohání nejvýkonnější sériový motor této značky, přeplňovaný zážehový čtyřválec s nepřímým vstřikováním paliva a čtyřventilovým rozvodem DOHC, jehož mírnější verzi (132 kW) má základní typ 2.0 T Sport, resp. nepřeplňovanou Clio Sport (148 kW). Má nejen vysoký měrný výkon, ale i velmi příznivý průběh točivého momentu s maximem ve středních a vyšších otáčkách. Jeho příjemná akustika ladí se sportovním charakterem vozu a přesto neruší pohodu v interiéru. S charakteristikou motoru je sladěna šestistupňová převodovka s poměrně krátkými převody. Také podvozek včetně konstrukčního řešení hlavních skupin převzal Mégane R.S. z ostatních základních typů, samozřejmě specificky upravený pro nové použití. Má mj. širší rozchod kol, tvrdší odpružení i charakteristiku tlumičů, tužší příčný stabilizátor, brzdovou soustavu s většími kotouči, větší kola a nízkoprofilové pneumatiky.
Výsledkem těchto změn jsou lepší jízdní vlastnosti, které jsme ověřovali obvyklými provozními zkouškami. Ve všech disciplínách odpovídá Mégane R.S. požadavkům na sériově vyráběný sportovní vůz, ať již jen lehkou nedotáčivostí a malým bočním nakláněním, dobrou směrovou stabilitou, účinností neslábnoucích brzd či bezpečnou ovladatelností přesným řízením s dobře nastavenou účinností posilovače. Poněkud tvrdší podvozek a horší pružicí vlastnosti nízkoprofilových pneumatik sice částečně omezují jízdní komfort, ale na dobrých silnicích, pro které je Mégane R.S. určen především, jen v přijatelné míře. Impozantní je ovšem především jeho temperament, který jsme si ověřili obvyklým měřením zrychlení.
Ačkoli jsme nedosáhli hodnot udávaných výrobcem (to se ostatně podaří jen výjimečně), jen něco málo přes šest sekund na dosažení rychlosti 100 km/h s pevným startem jistě uspokojí i velmi náročné. Samozřejmě, že tento zážitek něco stojí, a tak průměrná spotřeba paliva měřená na našem standardním okruhu při průměrné rychlosti přes 100 km/h, ani spotřeba za celý test při využívání temperamentu vozu nepřekvapuje. Při této příležitosti musíme pochválit i dosti přesný rychloměr. Renault Mégane R.S. patří k oblíbené kategorii dynamických vozů, nabízejících přitažlivý vzhled, příznivý kompromis dobrých jízdních vlastností a nadprůměrného temperamentu, i přiměřený komfort, aniž by je znehodnocovaly vysoké provozní náklady a zhoršený komfort. Nelze jej sice srovnávat s čistokrevnými sportovními speciály ani s rodinnými automobily, ale jistě najde dost zájemců, jimž plně vyhoví právě tím, co může nabídnout. Především ovšem čistou radost z jízdy, jsou-li připraveni za ni zaplatit 745 900 Kč, popřípadě 831 900 Kč za verzi R.S. Red Bull. K této výchozí ceně se základní výbavou je třeba připlatit v řádu desítek tisíců korun za různé prvky mimořádné výbavy – například 23 700 Kč za devatenáctipalcová kola, 18 500 Kč za metalický bílý lak, 15 200 Kč za panoramatické střešní okno, či 15 500 Kč za navigační systém.
Technické údaje
MOTOR – kapalinou chlazený zážehový řadový čtyřválec uložený napříč před přední nápravou; blok motoru i hlava válců z hliníkové slitiny; 1998 cm3, (ø 82,7 x 93,0 mm), 8,5:1; 195 kW (265 k)/ 5500 min‑1, 360 N.m/3000 až 5000 min‑1; přeplňování turbodmychadlem s variabilní geometrií lopatek turbíny a chladičem stlačovaného vzduchu; trojčinný katalyzátor výfuku se sondou lambda; DOHC, vačkové hřídele poháněné ozubeným řemenem, dva sací a dva výfukové ventily v každém válci ovládané vahadly; nepřímé vstřikování paliva řízené elektronicky společně se zapalováním; chlazení s elektrickým větrákem; alternátor 14 V – 70 A, akumulátor 12 V – 50 A.h.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – pohon předních kol; jednokotoučová suchá spojka; plně synchronizovaná šestistupňová převodovka (3,08 – 1,95 – 1,39 – 1,03 – 0,82 – 0,67 – Z 1,85); stálý převod 4,19.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední náprava s dolními příčnými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava kliková s vlečenými rameny spojenými zkrutnou příčkou; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, ABS a brzdovým asistentem, na všech kolech kotoučové (vpředu s vnitřním chlazením) ø 340/290 mm; parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, volant ø 370 mm, 2,7 otáčky mezi krajními rejdy; kola z hliníkové slitiny s ráfky 8,5 J x 19; pneumatiky Bridgestone Potenza 235/35 R 19; náhradní kolo s pneumatikou T135/80 D 17.
KAROSERIE – samonosná ocelová; dvoudveřové kupé s výklopnou zadní stěnou a variabilním zavazadlovým prostorem.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2640 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1595/1550 mm; d/š/v 4299/1804/1423 mm; světlá výška 120 mm; provozní/povolená celková hmotnost 1454/1887 kg; objem zavazadlového prostoru 344 l; objem palivové nádrže 60 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 254 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 6,0 s; spotřeba paliva EU 11,3/6,5/8,2 l/100 km; emise CO2 190 g/km; vnější obrysový průměr zatáčení 11,4 m.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)