Náš test
Renault Captur 1.5 dCi – Crossover
Otakar Gregora 07.02.2014 07:15
Paletu vozů Renault obohatil zcela nový typ Captur, kompaktní crossover slučující vlastnosti SUV, MPV a hatchbacku...
Zajímavá novinka, vyvinutá ve francouzském Guyancourtu a vyráběná ve španělském Valladolidu (viz AR 7/’13) zaujme dynamickým vzhledem kompaktní dvouprostorové karoserie; čelní stěna prozrazuje příslušnost k nejnovější generaci této značky, respektive příbuznost s typem Clio IV, klínovitou linii pontonu zvýrazňují boční prolisy a plastová ochrana dolní části karoserie s dveřmi přesahujícími prahy a chránícími je před znečištěním. Poněkud výše položená sedadla jsou dobře přístupná dveřmi otevírajícími se o 65/70 stupňů; zadní výklopná stěna se otevírá dostatečně vysoko a sahá až k prahu zavazadlového prostoru. Výrobce nezapomněl na možnost personalizace vozu, respektive jeho přizpůsobení požadavkům a vkusu zájemců, a nabízí jej v několika dvoubarevných kombinacích laku s různými ozdobnými prvky.
Ačkoli vůz jen o málo překračuje délku čtyřmetrové třídy, je překvapivě prostorný, a tak v něm najde přiměřené pohodlí pět cestujících, i pro jejich zavazadla je dost místa. Obvyklým měřením jsme zjistili v prostoru předních sedadel šířku ve výši loktů/ ramen 1390/1330 mm a výšku stropu nad svisle seřiditelným sedákem řidiče 950 až 1030 mm, v obdobných místech zadních sedadel (podélně posuvných až o 160 mm) 1390/1300 mm, resp. 900 mm. Místa pro nohy mají cestující vzadu dost, samozřejmě nejsou-li přední sedadla posunuta zcela vzad a zadní naopak vpřed. V závislosti na nastavení zadních sedadel je mezi jejich sedáky a opěradly zcela vzad posunutých předních mezera od 130 do 380 milimetrů, tedy ve střední poloze zcela dostačujících 250 mm.
Velikost zavazadlového prostoru závisí na nastavení zadních sedadel a poloze podlahy. Jsou-li posunuta vzad a podlaha v horní poloze, je v její rovině zavazadlový prostor dlouhý 610 mm, široký 1010 mm a pod krytem vysoký 400 mm. Posunutím zadních sedadel vpřed se délka zvětší až na 770 mm a po sklopení opěradel na sedáky vzroste ložná délka na nejméně 1350 milimetrů. Přemístěním podlahy do spodní polohy se jeho výška zvětší na 580 mm. Captur se nabízí ve třech úrovních výbavy Authentique, Expression a Dynamique, z nichž poslední, nejbohatší, měl i testovaný vůz. Standardně k ní patří mj. odemykání dveří a spouštění motoru bezkontaktní kartou Keyless Drive, šest airbagů včetně předních bočních, chránících hrudník i hlavu, úchyty Isofix na sedadle spolujezdce a zadních vnějších sedadlech, kůží obložený dvousměrně seřiditelný volant s ovládacími tlačítky tempomatu, elektricky ovládaná skla dveří i vyhřívaná zpětná zrcátka, palubní počítač, informační a navigační soustava Media-Nav, samočinná klimatizace, přední mlhovky s přisvěcováním do zatáček, oboustranná vyjímatelná podlaha zavazadlového prostoru aj.
Celý vůz i jednotlivé detaily interiéru jsou pečlivě dílensky zpracovány, také použitý materiál je vesměs kvalitní. Renault Captur je postaven na upravené platformě Clio IV s prodlouženým rozvorem, větším rozchodem kol i světlou výškou, podílejícími se na změněných proporcích. Celek působí robustněji, což odpovídá charakteru SUV. Hlavní konstrukční skupiny poháněcí soustavy a podvozku byly rovněž převzaty z Clia, ze tří nabízených motorů měl testovaný vůz známý vznětový čtyřválec 1.5 dCi, s jehož charakteristikou je dobře sladěna pětistupňová převodovka s přímým řazením, přičemž nejvyšší stupeň má funkci vestavěného rychloběhu (vůz s ním dosahuje největší rychlosti při otáčkách motoru necelých 3300 min‑1). Jednotlivé skupiny podvozku aplikují osvědčená konstrukční řešení většiny vozů nižší třídy, tedy s nezávislým zavěšením kol, vzadu na jednoduché a výrobně nenákladné klikové nápravě.
Brzdová soustava kombinuje přední kotoučové a zadní bubnové brzdy, samozřejmě s posilovačem a ABS. Captur má řadu vesměs elektronicky řízených asistenčních soustav zvyšujících aktivní bezpečnost a usnadňujících ovládání. Kromě ABS s brzdovým asistentem je to stabilizační a protiprokluzová soustava ESP+ASR s přídavnou funkcí kontroly nedotáčivosti CSV, a nechybí ani asistent rozjezdu do kopce. Jízdní vlastnosti vozu jsme vyzkoušeli v různých podmínkách běžného provozu na dálnici i silnicích nižších tříd. Captur prokázal vesměs dobré chování v zatáčkách, vrozenou lehkou nedotáčivost předního pohonu účinně koriguje stabilizační soustava, a vzdor vyšší poloze těžiště ani boční naklánění nevyvolává pocit nebezpečí.
Směrově je vůz stabilní a ani rychlé změny směru ho nerozkývají a nezpůsobí nežádoucí pohyby karoserie. Na bezpečném ovládání se podílí jak přesné řízení, tak účinná brzdová soustava. Inspirováni větší světlou výškou odvážili jsme se i do lehčího terénu nezpevněných lesních cest, jejichž nerovnosti zdolával Captur bez potíží, a tak litujeme, že se nenabízí (alespoň alternativně) s pohonem všech kol, s nímž by dosáhl vlastností SUV. Součástí provozních zkoušek bylo obvyklé měření dynamických vlastností a spotřeby paliva. Výsledky odpovídají s obvyklými odchylkami údajům výrobce, s nimiž ovšem nelze přímo srovnávat (což bohužel mnozí činí) spotřebu paliva, zjišťovanou zcela jinou metodou. S přihlédnutím k výkonové hmotnosti bezmála 20 kg/kW nezklamal umírněný temperament vozu, který jej ale nehandicapuje ani v dálničním provozu. Uspokojila nás i spotřeba paliva, již lze i při vyrovnané -svižné jízdě udržet pod 6 l/100 km. Cena v době testu pro celou typovou řadu Captur byla od 299 900 do 419 900 Kč.
TECHNICKÉ ÚDAJE
MOTOR (1.5 dCi) – vznětový řadový čtyřválec, uložený napříč před přední nápravou; 1461 cm3 (ø 76 x 80,5 mm); 15,6:1; 66 kW (90 k)/4000 min‑1 a 220 N.m/1750 min‑1; OHC 2V (ozubený řemen); přeplňování turbodmychadlem VGT s chladičem stlačovaného vzduchu; přímé vstřikování paliva common rail; oxidační katalyzátor výfuku, DPF; chlazení kapalinou s elektrickým větrákem; alternátor 14 V – 70 A, akumulátor 12 V – 70 A.h.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – pohon předních kol; jednokotoučová suchá spojka; plně synchronizovaná pětistupňová převodovka s přímým řazením (3,73 – 1,96 – 1,23 – 0,90 – 0,66 – Z 3,55); stálý převod 3,16.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední náprava s trojúhelníkovými dolními příčnými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava kliková s vlečenými rameny spojenými zkrutnou příčkou; pérování vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; provozní brzdy kapalinové s posilovačem a ABS, vpředu kotoučové ø 280 mm s vnitřním chlazením, vzadu bubnové ø 229 mm; parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem proměnné účinnosti, volant ø 370 mm, 2,7 otáčky mezi krajními rejdy; kola 6,5J x 17 z hliníkové slitiny; pneumatiky Michelin Primacy 3, 205/55 R 17. Bez náhradního kola, se sadou na opravy.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2606 mm, rozchod kol 1531/1516 mm; d/š/v 4122/1778/1566 mm; světlá výška (nezatížený/zatížený) 200/170 mm; provozní/povolená celková hmotnost 1245 až 1379/1729 kg; objem zavazadlového prostoru 377/455/1235 l; objem palivové nádrže 45 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 171 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 13,1 s, 0 – 1000 m za 34,7 s; spotřeba paliva EU 4,2/3,4/3,7 l/100 km; emise CO2 95 g/km; vnější stopový průměr zatáčení 10,8 m.
Převzato z časopisu