Náš test
Pohledná klasika
Petr Hanke 17.03.2004 00:00
|
Oba sedany nemají společnoupouze dobu příchodu na trh. Základní modely obou modelových řad se vyznačují také značnou stylistickou kreativitou. Zatímco Mégane hatchback se svým třetím zkoseným sloupkem a originálním řešením zádě patří vůbec k nejvýraznějším „masovým“ designérským počinům posledních let, hatchback Mazda 3 při své světové premiéře sklidil zaslouženou chválu za dynamický a velmi přitažlivý vzhled.
Tuhle výraznou stylistickou odlišnost od okolí klasický tvar sedanu v obou případech sice razantně smazal, ale i tak jsou oba sedany velmi originální a poutavé. Zatímco Mazda se snaží zaujmout svým tvarem blížícím se dvoudveřovému kupé. Renault vsadil na eleganci a vyváženost.
Vtipným detailem je šípovitá hranka obepínající zadní okno, která byla ve zvýrazněné podobě ozdobou konceptu Renault Initiale z roku 1995.
Vnějšími rozměry se oba sedany nejen hodně podobají, ale patří ve své třídě k obrům. Mazda 3 narostla v této karosářské variantě kupodivu do větší délky než Mégane, který má základ společný nikoliv s hatchbackem, nýbrž s kombíkem Mégane Grandtour. Milimetry navíc v její prospěch jsou tím překvapivější, že Renault má naopak takřka o stejnou hodnotu (46 mm) větší rozvor. Jak se tyhle proporce a disproporce projevují uvnitř automobilů? Otevřeme dveře a…
Mazda 3 v rámci obnoveného sportovního ducha všech svých modelových řad vítá dynamicky laděným interiérem. Výrazné jsou zejména světle lemované obroučky hluboko zapuštěných přístrojů. Vnitřek tak dostává šmrnc sportovního vozu. Tento pocit potvrdí ihned po usednutí i důrazné objetí dobře tvarovanými sedáky a zejména výrazně zvednutými stranami opěradel.
Mazda 3 má nepatrně delší sedáky než Renault a ačkoliv rozměrově mezi oběma automobily nejsou výrazné rozdíly, tak zejména cestující vzadu musí mít pocit, že v Méganu je místa víc. Na zadní sedadla Mazdy se navíc hůře nastupuje díky úzkým dveřím.
Interiér Renaultu je laděn méně sportovně. Lze říci, že i usedleji, i když tomu zdánlivě brání různé inovativní prvky (netradiční tvar ruční brzdy či startování tlačítkem). Pár podobných atrakcí však nedá interiéru charakter, ten zůstává renaultovsky komfortní, pohodlný a vzdušný. Jinou předností však je praktičnost podpořená mnoha odkládacími schránkami.
Hlavní rozdíl mezi oběma vozy – tedy z hlediska nabízeného prostoru – je však v zádi. Po odklopení víka „kufru“ se u Mégane otevře pohled na neuvěřitelných 520 l prostoru, zatímco Mazda 3 nabízí pro tuto kategorii standardních 419 l. Pro někoho to může být důležitý trumf, i když vstupní otvor u Mégane (a vlastně ani u Mazdy) není - i vzhledem k velikosti zavazadelníku - právě nejrozměrnější, ale na to si už vzhledem ke tvaru karosérie začínáme pomalu zvykat. Racionální volba? V testu porovnáváme verze sedanů s motorem 1,6 l, které mají k sobě skutečně blízko parametry i cenou. Ovšem u Renaultu jsme vzhledem k nabídce sedmi motorů, dvou převodovek, čtyř provedení a tří stupňů výbavy vybírali celkem z takřka neuvěřitelných 42 verzí. U Mazdy 3 má sedan jen sedm různých podob (včetně volitelné samočinné převodovky pro motory 1,6 a 2,0 l).
Šestnáctistovky však mají k sobě blízko silou i výkonem. Mégane má sice o deset koní a 7 N.m víc, jenže v praxi to za volantem nebylo znát. Renault se totiž potýká s nadváhou – je o plný metrák těžší. Důvod? Svůj sedan ladí víc do luxusu a jakési klasické solidnosti, která znamená víc hmotnosti. Navíc Motor Renaultu dosahuje svého maximálního točivého momentu při vyšších otáčkách. O výsledné srovnatelnosti hovoří i údaj o zrychlení z nuly na 100 km/h, takřka shodný.
Ačkoliv nelze ani u jednoho vozu mluvit o nějaké těžkopádnosti, Mazda 3 se nám jevila agilnější. Její agregát vybavený variabilním časováním ventilů a sacím potrubím s proměnlivou délkou se projevoval jako nadprůměrně pružný, a na přidání plynu reagoval výtečně - nárůst výkonu byl příjemně plynulý. Je o něm zejména ve středním pásmu otáček vědět o trošku víc nežo šestnáctistovce Renaultu, o kterou v rychlosti kolem 100 km/h v podstatě neslyšíte.
Ve vyšších otáčkách samozřejmě o motorech víte, ale stále v přijatelných mezích. Oficiální průměrná spotřeba se v obou případech pohybuje kolem hranice sedmi litrů na 100 km. Přestože jsme se během testu k udávaným hodnotám ani nepřiblížili, zjistili jsme, že motor Renaultu je přeci jen úspornější.
Zřetelný rozdíl jsme zaznamenali v jízdních vlastnotech a samozřejmě i charakteru jízdy. Mazdě 3 k výtečnému chování na silnici dává předpoklad skvělý podvozek s víceprvkouvou zadní nápravou, který vyšlechtili konstruktéři pro nový Ford Focus. Na silnici se drží sebevědomě a dobře se vyrovná také s nejrůznějšími nerovnostmi, nicméně na nich je dobré si vzpomenout, jak jste si chválili tvrdost podvozku někde v zatáčkách nebo trysku po autostrádě.
Mégane nezapře svůj francouzský původ, s hrbolky na cestách se vyrovnává jemněji a jeho celkové vyznání je komfortnější. Znamená to ale smířit se trochu výraznějším náklonem v zatáčkách a ve srovnání s Mazdou 3 možná o něco menší suverenitou ve vysokých rychlostech.
V obou případech zvláštní zmínku a pochvalu zaslouží brzdy. U Mazdy 3 se dají jen vskutku těžko utahat, u Mégane zase až zaskočí jejich razantní nástup. Dokonce si na něj musíte zvykat, také dávkování síly není jednoduché, o účinnosti však nemůže být pochyb.
Ani jeden z vozů již od základní výbavy není žádní chudák. Testované vozy měly po šesti airbazích, ABS s brzdovým asistentem, z oblasti komfortu například elektricky ovládaná přední okna nebo centrální zymykání. Klimatizace je v obou případech za příplatek.
Mazda 3 i Renault Mégane kralují sedanům nižší střední třídy velikostí a těžko hledají sobě rovné i ve vzhledu. Mégane představuje klasičtější řešení, Mazda 3 módnější. Renault působí luxusněji a pohodlněji,Mazda 3 i v podobě sedanu sportovněji. S větší nadsázkou lze říci, že si nekonkurují. Jejich naturel je odlišný, takže si je budou vybírat různě naladění zákazníci. Auto rating Mazda 3 1,6 Comfort plus: jízdní vlastnosti, radost z jízdy, síla motoru mínus: prostornost zadní části interiéru a „kufru“ Renault Mégane 1,6 Authentique plus: prostornost, komfort, spotřeba paliva mínus: dílenské zpracování, jistota ve vyšších rychl.
Za zapůjčení Renaultu Mégane sedan děkujeme dealerství Renault Amos-Otava.
text: Tomáš Pudil foto: Jan Dvořáček zdroj: Autorating 1-2/2004 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)