Náš test
Mazda 2 (3d) - Lehkost jízdy
Petr Hanke 16.02.2009 21:15
Stejně jako pětidveřová verze, tak i nová Mazda 2 s trojicí dveří nabízí svému řidiči svěží svezení, které se opírá nejen o kompaktní rozměry, ale hlavně o nestandardně nízkou pohotovostní hmotnost.
Nové generace automobilů by měly být lepší než ty předchozí. Výraz lepší je ale v tomto ohledu velmi široký. Jak zákazník, který nemusí být znalý automobilové techniky, tuto skutečnost pozná? Jedině v okamžiku, kdy mu ji výrobci mohou jasně ukázat na hodnotách technických parametrů. A tak nové generace musejí být nutně o několik milimetrů delší, mít o několik kilowattů větší výkon, či disponovat o několik litrů větším objemem prostoru pro zavazadla. Tento přístup ovšem způsobil, že automobily, jež byly dříve klasickými zástupci městských vozů, dnes svojí délkou překračují čtyřmetrovou hranici a hmotností se vyrovnají vozům nižší střední třídy, starým tak jednu dekádu.
Japonská Mazda je jednou z mála značek, která se v tomto segmentu rozhodla s novou generací řady 2 jít proti proudu. Druhá generace Mazdy 2, jež se na evropských trzích začala prodávat v říjnu 2007, je totiž o 40 milimetrů kratší než vůz, který nahrazuje, a kromě toho je i přes bohatší výbavu a vyšší bezpečnostní standard o celých deset procent lehčí. To stejné lze říci také o sportovněji pojaté třídveřové verzi této řady, která byla uvedena do prodeje v roce 2008. Právě důraz na nízkou hmotnost a celkově promyšlená konstrukce přinesly Mazdě 2 nejen druhé místo v evropské anketě Vozu roku 2008, ale také další titul tzv. světového vozu 2008 (World Car of the Year). Kromě nízké hmotnosti ale právě kompaktní rozměry znamenají určitý návrat Mazdy 2 k filozofii mrštného městského automobilu.
Z pohledu řidiče se třídveřový model řídí samozřejmě stejně jako pětidveřové provedení a vyznačuje se především nečekanou mrštností a zátahem motoru. Skoro se ani nechce věřit, že pod kapotou zkoušeného vozu byla výkonnější verze základního zážehového čtyřválce 1,3 l s výkonem 63 kW (86 k)/6000 min-1, neboť zkušenější řidič by spíše tipoval, že má co do činění s větším nabízeným motorem 1,5 l/ 76 kW (103 k). Použitý čtyřválec je moderní celohliníkové konstrukce, má čtyřventilový řetězem poháněný rozvod ventilů DOHC, proměnné časování sací vačky S-VT (Sequ-ential Valve Timing) a rovněž elektronický plynový pedál. Kvůli odlehčení je motor vybaven například plastovým sacím potrubím s nově umístěným nasávacím otvorem. Ten se přesunul z místa za levým světlometem do horní části masky chladiče. Tím mohla být odstraněna část rezonančního potrubí a současně také jeden z ochranných plechů.
Třídveřová Mazda 2 je ve městě velmi obratným vozem. Má totiž stopový průměr otáčení jen 9,8 metru. Podvozek dostal pro daný segment konvenční koncepci se vzpěrami McPherson vpředu a zkrutnou příčkou vzadu. Zkrácením zadních vlečených ramen a přepracovanými spodními příčnými rameny vpředu se podařilo snížit hmotnost zavěšení o celých třináct kilogramů. Tato úspora je o to cennější, že se jedná o neodpruženou hmotu, jež má vliv jak na komfort, tak na jízdní vlastnosti.
Stejně jako v případě pětidveřové verze, také karoserie třídveřového modelu ve své konstrukci využívá pro daný segment v nevídaném rozsahu různé druhy vysokopevnostních ocelí. Nejpevnější ocel je použita na středních sloupcích (B) a na předních částech čelních sloupků (A). Výsledkem je nejen zvýšení tuhosti karoserie ve srovnání s první generací Mazdy 2 o přibližně dvacet procent, ale také snížení její hmotnosti o 22 kilogramů. Skelet pětidveřového vozu váží pouze 215 kg. Používání vysokopevnostních ocelí má příznivý vliv na úroveň pasivní bezpečnosti, kterou ostatně dokazuje i zisk pěti hvězdiček v nárazových testech EuroNCAP.
Ještě se zdržme u snižování hmotnosti, Mazda to u typu 2 vzala skutečně vážně. Tak například upravila reproduktory audiosoustavy, a tím ušetřila téměř 1 kg hmotnosti. Dalších 0,69 kg se podařilo uspořit přepracovaným a optimalizovaným provedením kapoty motoru. Zajímavá je také úspora 2,86 kg, způsobená změnou rozmístění hlavních celků, zkrácením kabelového vedení a vůbec optimalizováním elektrických rozvodů ve voze. Celkově tak činí pohotovostní hmotnost základního typu 950 kg, což je například o 100 kg méně než u konkurence Toyota Yaris s tříválcovým motorem, či dokonce o 140 kg méně proti Renaultu Clio.
Třídveřová Mazda 2 hraje na sportovní notu. Výrazný klínovitý profil karoserie dodává automobilu velmi dynamický a svěží vzhled. Dveře třídveřového modelu jsou o 163 mm delší než u pětidveřové verze. Díky tomu zajišťují překvapivě pohodlný nástup na zadní sedadla. Ta se svou prostorností řadí spíše k horšímu průměru daného segmentu, ale je třeba brát v úvahu, že Mazda 2 je koncipována jako městský vůz, u něhož se počítá, že ve většině případů bude provozován v obsazení jednou nebo dvěma osobami. Delší dveře ale mohou omezit pohodlí nastupování v užších mezerách; to je však logická vlastnost všech automobilů s tímto typem karoserie. V každém případě třídveřová Mazda 2 se silnější verzí zážehového motoru 1,3 l ukázala, že je povedeným a hlavně překvapivě mrštným vozem, a to nejen výhradně pro jízdu ve městě.
Zdroj:Automobil 01/09
Autor: Petr Hanke
MOTOR | kapalinou chlazený zážehový řadový čtyřválec MZR 1.3, uložený vpředu napříč; DOHC 4V S-VT (řetěz); elektronické vstřikování paliva, EU4; 1349 cm3 ( 74,0 x 78,4 mm); 10,0:1; 63 kW (86 k)/6000 min-1, 122 N.m/ 3500 min-1. |
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ | přímo řazená pětistupňová převodovka (3,416 – 1,842 – 1,290 – 0,972 – 0,775 – Z 3,214); stálý převod nápravy 3,850, pohon předních kol. |
PODVOZEK | samonosná karoserie s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry McPherson, vzadu vlečná ramena spojená torzní příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; vpředu příčný zkrutný stabilizátor 19 mm; vpředu kotoučové brzdy 258 mm s vnitřním chlazením, vzadu bubnové 200 mm, ABS/EBD; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; pneumatiky 185/55 R 15. |
ROZMĚRY A HMOTNOSTI | rozvor náprav 2490 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1475/ 1465 mm; d/š/v 3885/1695/1475 mm; objem zavazadlového prostoru 250/787 l; objem palivové nádrže 42,8 l; pohotovostní/provozní/největší přípustná hmotnost 950/ 1025/1455 kg. |
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) | největší rychlost 172 km/h, zrychlení z 0 na 100 km/h za 12,9 s; spotřeba paliva podle metodiky EU 6,9/4,6/5,4 l/100 km; emise CO2 129 g/km. |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)