Náš test
Síla originality
Pavel Olivík 05.08.2004 00:00
|
Mazda RX-8 je mimořádně vyváženým kompromisem mezi ryze sportovním automobilem a pohodlným cestovním vozem, který od svého uživatele nepožaduje askezi v oblasti komfortu a praktické využitelnosti vozu. Plnohodnotná zadní sedadla jsou po otevření předních dveří z obou stran přístupná vzad výklopnými dveřmi bez sloupků B, což je řešení, které v poslední době použil pouze americký Saturn u svých kupé SC a Ion, a také Honda u SUV Element.
Dokonce i zavazadlový prostor má využitelný tvar a dostatečný objem 290 l. Mimořádné jízdní zážitky slibuje již vnější design Mazdy RX-8 a ztvárnění vnitřního prostoru jakoby chtělo tento dojem ještě utvrdit. Po usednutí do pohodlných sedaček s dobrým bočním vedením se posádce otevře neobvyklý výhled z vozu, který díky výrazným hranám předních blatníků, jejichž oblouky se zdvihají nad úroveň nízké svažující se kapoty, vzdáleně připomíná otevřené formulové vozy.
Po spuštění motoru se ručka centrálně umístěného velkého kruhového otáčkoměru usadí téměř na 3000 min-1, chvilku zde setrvá, a pak postupně klesá přibližně na 1000 min-1. Mazda se rozhodla pro koncepci nepřeplňovaného vysokootáčkového motoru, a tak je třeba počítat s tím, že na vyšší převodové stupně je zátah motoru od volnoběhu zhruba do 5000 min-1 sice plynulý, ale pozvolný.
Nedostatek točivého momentu v tomto rozsahu otáček poněkud maskuje agresivní programování elektronicky ovládané škrticí klapky, kdy se první centimetry dráhy stlačení pedálu plynu projeví relativně živou reakcí motoru, ale větším sešlápnutím pedálu plynu se akcelerace nezvětší. V 5500 min-1 však podtlakový ovladač systému sání VFAD (Variable Fresh Air Duct) zdvojnásobí množství nasávaného vzduchu a síla motoru vás zatlačí do sedadla.
V oblasti otáček 6250 až 7250 min-1 se otvírá třetí sací kanál a nad 7250 min-1 vytvářejí tlakové vlny nasávaného vzduchu efekt lehkého přeplňování, neboť otevřením ventilu VDI (Variable Dynamic Efekt Intake Valve) se zkrátí dráha proudícího vzduchu. Každý z rotorů má tři vstřikovače benzinu. Druhý z nich začíná pracovat nad 3750 min-1 a všechny tři vstřikují palivo při plném zatížení.
Akustický projev motoru je fascinující symfonií mechanických zvuků a tónů nasávaného vzduchu a proudících výfukových plynů; v nízkých otáčkách převažuje hluboký tón, který se s rostoucími otáčkami zvyšuje. Největší otáčky motoru jsou 9000 min-1 (otáčky motoru odpovídají otáčkám výstupního excentrického hřídele; rotační píst se točí třikrát pomaleji), největší výkon je k dispozici při 8200 min-1 a od 8500 min-1 začíná červené čárkované pole.
Řidič je včas upozorněn zvukovým signálem, aby přeřadil na vyšší převodový stupeň. Šestistupňová převodovka modelu Revolution má robustní tříkuželovou synchronizaci prvních tří převodových stupňů a v porovnání s pětistupňovou skříní základní Mazdy RX-8 Renesis lehčí celkové převody, aby se vyhovělo jinému vyladění motoru. Malá řadicí páka má příjemně krátké dráhy řazení.
Ačkoli nastavení podvozku překvapilo velmi dobrým komfortem odpružení, není to na úkor jízdních vlastností. Vyrovnané rozložení hmotnosti na nápravy (v závislosti na obsazení jednou až čtyřmi osobami se poměr mění od 52:48 až ke 48:52), pohon zadních kol a přesné hřebenové řízení s elektrickým posilovačem přispívají k jistému sledování stopy. Kromě toho lze pro sportovní jízdu standardně montovaný stabilizační systém DSC vypnout tlačítkem.
Ale i tak program jízdní stability dovoluje po větším přidání plynu při průjezdu pomalou zatáčkou lehké vybočení zádě, a tím snadno ovladatelné přetáčivé chování vozu. Optimální přenos hnacího momentu za podmínek snížené adheze umožňuje samosvorný diferenciál Super LSD. Rychlý vůz je třeba také patřičně zpomalit, a to mají na starosti velkoryse dimenzované kotoučové brzdy s vnitřním chlazením.
Svezli jsme se v nejvýkonnějším modelu Revolution, jehož základní cenu 1 099 900 korun lze zvýšit pouze zakoupením kožených sedadel, vpředu s vyhříváním, a elektrického seřizování sedadla řidiče, doplněného bederní opěrkou, v paketu za 60 tisíc Kč a elektricky ovládaného střešního okna za 40 tisíc Kč. Méně výkonná Mazda RX-8 Renesis s pětistupňovou mechanickou převodovkou (141 kW, ale lepší průběh točivého momentu v nízkých otáčkách) stojí 969,9 tisíce Kč, přičemž ze standardní výbavy modelu Revolution postrádá pouze xenonové hlavní světlomety.
Mazda RX-8 se vyrábí spolu s rotačním motorem Renesis v japonské továrně Ujina. První sériový vůz Mazda poháněný rotačním motorem se objevil v roce 1967 a od té doby se prodalo přes 1,8 milionu vozů Mazda s touto pohonnou jednotkou. Mazda RX-8 Revolution - ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE Čtyřmístné čtyřdveřové kupé s motorem za přední nápravou a pohonem zadních kol; součinitel odporu vzduchu cx = 0,30. MOTOR kapalinou chlazený zážehový dvoukomorový rotační pístový motor Mazda RENESIS 13B High Power, uložený podélně za přední nápravou (Front-Midship); tři sací a dva výfukové kanály pro každý rotor, elektronicky řízený systém sacího potrubí proměnné délky VFAD (Variable Fresh Air Duct), elektronicky ovládaná škrticí klapka; hliníková skříň motoru s ocelovými chromovanými vložkami, boční stěny litinové se sacími kanály, litinové rotační písty chlazené olejem, stříkajícím z kanálků v excentrickém hřídeli; elektronické vstřikování paliva se třemi vstřikovači na rotor, řízené společně s bezdotykovým zapalováním (dvě zapalovací svíčky na rotor) řídicí jednotkou PCM 32-bit (EU4); 2x 654 cm3, 10:1, 170 kW/8200 min-1, 211 N.m/5500 min-1; objem chladicí kapaliny 8,2 l, objem motorového oleje 6,3 l. PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ jednokotoučová suchá spojka a šestistupňová mechanická převodovka (3,760 - 2,269 - 1,645 - 1,187 - 1,000 - 0,843 - Z 3,564); stálý převod 4,444; pohon zadních kol, samosvorný diferenciál Super LSD. PODVOZEK samonosná karoserie s integrovanou páteřovou výztuhou uzavřeného profilu a pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu na dvojicích nestejně dlouhých příčných trojúhelníkových ramen, vzadu pětiprvkové zavěšení; pérování vinutými pružinami a souosými jednoplášťovými plynovými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory o/ vpředu/vzadu 26,5/15,9 mm; provozní brzdy kapalinové kotoučové s vnitřním chlazením, vpředu o/ 323 x 24 mm, vzadu o/ 302 x 18 mm, ABS/EBD, TCS, DSC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, 2,99 otáčky mezi rejdy, převod 16,4, stopový/obrysový průměr otáčení 10,6/11,2 m; pneumatiky 225/45 R 18. ROZMĚRY A HMOTNOSTI rozvor náprav 2700 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1500/ /1505 mm; d/š/v 4430/1770/1340 mm; objem zavazadlového prostoru 290 l; objem palivové nádrže 61 l; pohotovostní hmotnost 1350 kg, celková 1815 kg. PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) největší rychlost 235 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 6,4 s; spotřeba paliva EU 15,8/8,9/11,4 l/100 km; emise CO2 284 g/km. text: Pavel Olivík foto: Jiří Maršíček zdroj: Automobil revue 7/2004 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)