Náš test
Renault Clio TCe 90 / dCi 90 – Generace IV.
Otakar Gregora 16.09.2013 09:15
Renault Clio čtvrté generace se představil na Pařížském autosalonu 2012. Dva reprezentanty, lišící se motory a výbavou, jsme vyzkoušeli v krátkodobém testu...
K nejúspěšnějším malým automobilům na evropském trhu patří Renault Clio už od poslední dekády minulého století (nyní přes 11,5 milionu vozů). Po třech generacích (1990, 1998 a 2005) následovala na podzim 2012 čtvrtá (viz AR 9 a 12/’12), s prodlouženým rozvorem, poprvé bez karosářské varianty se dvěma bočními dveřmi, ale rovněž poprvé s alternativou moderního tříválce. Nové Clio se na první pohled liší od svého předchůdce přitažlivým dynamickým designem elegantní dvouprostorové karoserie s výraznou zaoblenou přídí a členitou čelní stěnou s velkým logem mezi dvěma vstupními otvory pro přívod chladicího vzduchu. Vzhled vozu oživují prolisy bočních stěn, klínovitý profil pontonu definuje linie dolního okraje bočních oken, stoupající od sloupku A ke sloupku C, jehož titěrné trojúhelníkové okénko je spíš dekoračním než funkčním prvkem. Druhé boční dveře vyvolávají zdánlivou absencí kliky, skryté však v rámu jejich okna, dojem třídveřové karoserie, s níž se však Clio nebude vyrábět.
Ačkoli nové Clio patří do čtyřmetrové třídy, je v něm díky dobrému využití obestavěného prostoru dost místa pro pět cestujících a přiměřené množství zavazadel. V prostoru předních sedadel je vnitřní šířka ve výši loktů/ramen 1360/1330 mm a výška stropu nad svisle seřiditelným sedákem řidiče 920 až 1000 mm, v obdobných místech zadních sedadel 1380/1270 mm, resp. 910 mm. Poněkud skromný je prostor pro nohy zadních cestujících, zejména jsou‑li přední sedadla posunuta co nejvíce vzad, kdy je mezi jejich opěradly a zadními sedáky mezera jen 60 mm. Ta se zvětší po posunutí předních sedadel do střední polohy na přijatelných 180 mm. Velikost zavazadlového prostoru závisí na poloze zadních sedadel. V základním uspořádání je v rovině podlahy dlouhý 640 mm, široký 1020 mm a pod výklopným krytem vysoký 540 mm. Sklopením zadních opěradel na sedáky se jeho ložná délka zvětší na nejméně 1240 mm.
Nové Clio se nabízí ve třech úrovních výbavy Authentique, Expression a Dynamique, z nichž dvě nejlepší jsme vyzkoušeli v testovaných vozech. Ve standardu obou jsou např. adaptabilní čelní airbagy a na předních sedadlech boční, chránící hlavu i hrudník, úchyty Isofix nejen na vnějších zadních sedadlech, ale i na sedadle spolujezdce, elektrické ovládání skel předních dveří a vyhřívaných zpětných zrcátek, bezklíčové zamykání a spouštění motoru kartou Renault, dvousměrně nastavitelný volant, palubní počítač, tempomat s omezovačem rychlosti, manuální klimatizace, multimediální systém Media Nav s navigací a audio-systémem atd. Nejluxusnější Dynamique má navíc hands free kartu Renault, kola z hliníkové slitiny, přední mlhové světlomety a lepší verzi systému Media Nav s funkcí Bluetooth. V příplatkové výbavě jsou další prvky, např. elektrické ovládání skel zadních dveří, vyhřívání předních sedadel, prosklená střecha, samočinná klimatizace či zadní parkovací čidla, některé jako součást tzv. paketů. Kdo si chce přizpůsobit vůz svému vkusu, může si vybrat z pestré nabídky barev karoserie i kol, materiálů čalounění, střešních polepů, barev, či barevných kombinací interiéru a dalších dekoračních prvků, vesměs za příplatky řádu tisíců korun.
Ačkoli Clio čtvrté generace je nový vůz, nezapře příbuznost s předchozím typem. Je totiž postaven na stejné platformě, jen upravené pro nové použití, zejména pro podvozek s větším rozvorem a širším rozchodem kol. Příliš se nezměnila ani konstrukce hlavních skupin podvozku, jejichž přepracovaným uložením se potlačil přenos vibrací a hluku do karoserie. Ze čtveřice alternativních motorů jsme v testovaných vozech vyzkoušeli nejmenší zážehový a výkonnější verzi vznětového, oba stejného největšího výkonu, ale rozdílné charakteristiky, resp. velikosti a průběhu točivého momentu. Zážehový Energy TCe 90 je první sériový tříválec této značky, která reaguje na současnou vlnu downsizingu. Zcela nový přeplňovaný celohliníkový motor se výkonem rovná nepřeplňovanému čtyřválci 1,4 litru, je však menší, lehčí a úspornější. Kromě výkonu zaslouží pozornost průběh točivého momentu, dosahujícího 90 procent maxima v širokém rozsahu středních otáček od 1650 min‑1. Základem Energy dCi 90 je osvědčený vznětový čtyřválec 1.5 dCi, modernizovaný s novým motormanagementem; točivý moment se zvýšil o 20 N.m při otáčkách o 150 min‑1 nižších, a ve spojení s optimalizovaným odstupňováním převodovky a systémem Stop/Start se snížila spotřeba paliva i emise. Oba motory jsou spřaženy se shodně odstupňovanými pětistupňovými převodovkami, liší se však stálými převody. Konstrukce hlavních skupin podvozku odpovídá dnešnímu standardu vozů nižší třídy s nezávisle zavěšenými všemi koly a odpružením vinutými pružinami, jednoduchou zadní klikovou nápravou, s kotoučovými předními brzdami a hřebenovým řízením. Pečlivým detailním řešením se dosáhlo optimální souhry všech skupin a výsledných dobrých jízdních vlastností. Významný podíl na tom mají i asistenční soustavy jako ABS, brzdový asistent, protiprokluzová ASR s kontrolou nedotáčivosti, stabilizační ESP a asistent rozjezdu do svahu.
Oba vozy jsme vyzkoušeli v běžných provozních podmínkách, klimaticky však nepříznivých, že jsme museli upustit od obvyklých měření typu s novým zážehovým tříválcem. Na rozdíl od výsledků měření vozu se vznětovým motorem, příliš se nelišícím od údajů výrobce, se proto musíme u tříválce omezit na subjektivní hodnocení. Je překvapivě temperamentní a ani v dlouhých stoupáních, které by si již zasloužilo řazení na nižší stupeň, neztrácí dech ani při jízdě na pětku, a v oblasti středních otáček ještě jeví ochotu zrychlovat. Za poměrně krátkou dobu testu s malým počtem ujetých kilometrů nebylo sice měření spotřeby paliva příliš přesné, nicméně v průměru jsme nepřekročili 4,5 l/100 km. Vznětový motor potvrdil úspěšnost dalšího vývoje svého předchůdce nejen nižší spotřebou paliva, ale i kultivovanějším během s nižší hladinou hluku.
Jízdní vlastnosti obou typů jsou stejné a odpovídají charakteru moderních malých vozů s předním pohonem. Díky nastavení podvozku a systému ESP je vrozená nedotáčivost jen velmi malá, rovněž tak i boční naklánění; přesné řízení s dobře zvolenou proměnnou účinností posilovače umožňuje včasné a citlivé korekce chování vozu v nejrůznějších situacích i na silnicích s horším povrchem. Brzdová soustava je dostatečně výkonná a nevykazuje slábnutí ani při opakovaném intenzivním brzdění. Konstruktérům se rovněž zdařilo zvolit optimální vlastnosti pružicí soustavy, vyhovující protichůdným nárokům na jízdní vlastnosti, ovladatelnost a komfort. Cestující ocení příjemné prostředí interiéru s poměrně nízkou hladinou hluku a takřka neznatelnými vibracemi v celém rozsahu běžných rychlostí, lidé středních postav mají i dostatek místa ve všech směrech, jsou‑li však na zadních sedadlech tři, musí se poněkud uskrovnit vlivem menší šířky ve výši ramen. Zejména nejvyšší úroveň výbavy nabízí bohatou škálu prakticky využitelných prvků, zpříjemňujících jízdu.
Nové Clio patří k nejlepším kompaktním rodinným automobilům nižší třídy a uspokojí potenciální zájemce nejen přitažlivým vzhledem, ale i vyváženými provozními vlastnostmi a dobrou užitnou hodnotou. Je i cenově přijatelné, neboť celá typová řada se ve standardní výbavě všech úrovní nabízí v rozpětí od 229 900 do 364 900 Kč (to je i cena testovaného typu dCi 90 Dynamique, typ TCe 90 Expression stojí 289 900 Kč).
TECHNICKÉ ÚDAJE
MOTOR – řadový zážehový tříválec (TCe) nebo vznětový čtyřválec (dCi), uložený napříč před přední nápravou; hlava válců z hliníkové slitiny; přeplňování turbodmychadlem s chladičem stlačovaného vzduchu; chlazení kapalinou s elektrickým větrákem; akumulátor 12 V – 70 A.h; a) TCe 90 – typ H4B 400; 898 cm3 (ø 72,2 x 73,1 mm), 9,5:1; 66 kW (90 k)/5250 min‑1 a 135 N.m/2500 min‑1; blok motoru z hliníkové slitiny; DOHC 4V, vačkové hřídele poháněné řetězem, ventily ovládané vahadly, variabilní časování ventilů; nepřímé vstřikování paliva řízené elektronicky společně se zapalováním; katalyzátor výfuku se sondou lambda; b) dCi 90 – typ K9K 608; 1461 cm3 (ø 76,0 x 80,5 mm), 15,6:1; 66 kW (90 k)/4000 min‑1 a 220 N.m/1750 min‑1; blok motoru litinový; OHC 2V, vačkový hřídel poháněný řemenem, ventily ovládané vahadly; přímé vstřikování paliva vysokotlakou soustavou common rail; oxidační katalyzátor výfuku, filtr pevných částic.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – pohon předních kol; jedno-kotoučová suchá spojka; plně synchronizovaná pětistupňová převodovka (3,717 – 1,956 – 1,233 – 0,937 – 0,641 – Z 3,545); stálý převod a) 4,500, b) 3,704.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední náprava s dolními příčnými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava kliková s vlečenými rameny spojenými zkrutnou příčkou; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči (vzadu vně pružin), vpředu příčný zkrutný stabilizátor ø 22,5 mm; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, ABS a brzdovým asistentem, vpředu kotoučové ø 258 mm s vnitřním chlazením, vzadu bubnové ø 203 mm; parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem proměnné účinnosti, volant ø 370 mm, 2,71 otáčky mezi krajními rejdy; kola z hliníkové slitiny s ráfky a) 6J x 15, b) 7J x 16; pneumatiky a) Kléber Krisalp HPZ 185/65 R 15, b) Michelin Alpin 195/55 R 16.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI (údaje v závorkách pro b) – rozvor náprav 2589 mm, rozchod kol 1506/1506 mm; d/š/v 4062/1731/1448 mm; provozní/povolená celková hmotnost 1084 až 1238/1588 (1146 až 1308/1653) kg; objem zavazadlového prostoru 300/1146 l; objem palivové nádrže 45 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje v závorkách pro b) – největší rychlost 182 (178) km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 12,2 (11,7) s, 0 – 1000 m za 33,6 (33,5) s; spotřeba paliva EU 5,5/3,9/4,5 (4,0/3,2/3,4) l/100 km; emise CO2 104 (90) g/km; stopový/obrysový průměr zatáčení 10,68/11,0 m.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)