Náš test
Peugeot 508 SW 2.2 HDi – Temperamentní
Otakar Gregora 22.04.2015 06:41
V roce 2010 představil Peugeot nový typ 508 s karoserií sedan i kombi; po čtyřech letech jej podrobil inovaci...
Podrobnosti o modernizaci, uvedené v AR 12/’14, doplňujeme testem špičkového typu v provedení kombi 508 SW 2.2 HDi GT. Nový 508, tedy i kombi SW, zdědil eleganci svého předchůdce stejného označení, od něhož se liší zejména přídí. V takřka svislé čelní stěně vyniká dynamicky působící maska chladiče se zabudovaným logem značky mezi tvarově pozměněnými světlomety, zasahujícími daleko do blatníků, jiný je nárazník s vestavěnými směrovými svítilnami. Další části karoserie se nezměnily, zvětšení celkové délky o 38 mm (předního převisu o 16 mm a zadního o 22 mm) je nepostřehnutelné. Nejvýznamnější změnou vnější výbavy je stoprocentní použití technologie LED pro veškeré osvětlení, tedy pro hlavní světlomety včetně denního svícení, koncových svítilen, směrovek i mlhovek.
Z celkem 116 diod je 44 na přídi a po 36 tvoří každou koncovou svítilnu. Úpravy neminuly ani interiér, zejména v oblasti přístrojové desky. Novinkou je dotykový displej 7“ uprostřed s většinou intuitivních ovladačů, pod ním jsou obvyklé ovladače hlavního menu, a to autorádia, navigace, připojení na internet, klimatizace aj. Tím se uvolnila část konzoly mezi sedadly, z níž zmizely některé ovladače, místo nichž je malá uzavřená schránka. Díky velkým rozměrům, zejména délce, a dobrému využití prostoru je v interiéru dost místa pro pět dospělých cestujících a množství zavazadel. V prostoru předních sedadel je šířka ve výši loktů/ramen 1570/1470 mm a výška stropu nad svisle seřiditelnými sedáky 970 až 1050 mm, v obdobných místech zadních sedadel 1490/1370 mm, respektive 950 mm. Zadní cestující mají i dost místa pro nohy, v závislosti na nastavení předních sedadel je mezi jejich opěradly a zadními sedáky mezera 110 až 370 mm, tedy ve střední poloze komfortních 240 mm.
Přiměřeně velký je i zavazadlový prostor. V základním uspořádání je za zadními sedadly v rovině podlahy dlouhý 1030 mm, z největší šířky 1470 mm v zadní části zúžený mezi podběhy na 1110 mm a pod svinovacím krytem vysoký 510 mm. Sklopením dělených zadních opěradel na sedáky se jeho objem zvětší téměř trojnásobně a ložná délka za předními opěradly na nejméně 1750 mm. Peugeot 508 v obou karosářských verzích se nabízí ve čtyřech výbavách Access, Active, Allure a GT. Ačkoli i základní má pestrou paletu prvků, vrcholem řady je testovaný vůz, jediný výhradně s nejbohatší výbavou GT. K ní patří např. bezklíčové zamykání/odemykání dveří a spouštění motoru, airbagy (čelní, dvojité boční na předních sedadlech a hlavové pro obě řady sedadel), úchyty Isofix na zadních sedadlech, elektrické ovládání skel dveří a vyhřívaných sklopných zpětných zrcátek, adaptivní světlomety, přední parkovací čidla, skleněná střecha Cielo se dvěma elektricky ovládanými clonami, vyhřívaná přední sedadla s posuvnými předními díly sedáků, audiosoustava s osmi reproduktory, palubní počítač, informační a navigační soustava s dotykovou obrazovkou a displejem Head Up, dvouzónová klimatizace s pylovým filtrem, osvětlení prahů a podlahy před předními sedadly, tři zásuvky 12 V a mnohé další.
Novinkou je couvací kamera, jejíž záběr se promítá na dotykový displej, a sledování slepých úhlů, využívající čtyř čidel v obou náraznících, upozorňujících na vozidla, chodce či jiné předměty v těchto zónách rozsvícením diody v příslušeném vnějším zpětném zrcátku. Z nabídky mimořádné výbavy za příplatky měl testovaný vůz čtyřzónovou klimatizaci (+ 9500 Kč) se samostatnou regulací pro prostor zadních sedadel a elektricky ovládanou výklopnou zadní stěnu (+ 15 000 Kč). Podle očekávání je dílenské zpracování všech detailů velmi pečlivé, kvalitní je i obložení interiéru a čalounění z kombinace různých materiálů. Konstrukci poháněcích soustav a podvozků nové pětsetosmičky, bez výraznějších změn převzatou z předchozího typu, jsme popsali ve shora zmíněném článku, a vracíme se k ní podrobnostmi testovaného vozu. Z palety alternativních motorů má ten nejvý-konnější, přeplňovaný vznětový čtyřválec se čtyřventilovým rozvodem a přímým vstřikováním common rail, měrného výkonu 68,8 kW/l a příznivého průběhu točivého momentu v širokém rozpětí středních otáček.
Má překvapivě kultivovaný tichý běh bez výrazných vibrací, na čemž se podílejí i dva protiběžné vyvažovací hřídele. Po studeném startu a v oblasti nižších otáček sice vydává charakteristický hluk dieselu, jenž však díky účinné akustické izolaci motorového prostoru v interiéru nijak neruší. S charakteristikou motoru je dobře sladěna převodovka, pro tento vrcholný typ výhradně samočinná šestistupňová s hydrodynamickým měničem momentu, jenž má rovněž funkci tlumiče rázů v poháněcí soustavě (omlouváme se za chybu v úvodu zmíněném článku, kde byly zaměněny převody manuální a samočinné převodovky). Kromě samočinného řazení je možné i postupné ruční řazení páčkami pod volantem. Volitelný sportovní režim se změnou řadicích otáček zlepšuje dynamiku jízdy. K základním údajům o podvozku, uvedeným v již zmíněném článku a shrnutým v připojeném přehledu, poznamenáváme, že testované kombi GT se liší od ostatních typů konstrukcí přední nápravy.
Místo modifikovaného zavěšení McPherson má lichoběžníkovou nápravu s těhlicí spojující obě ramena, oddělující funkci odpružení a natáčení kol. Výrobce uvádí, že se tak zlepšila přesnost řízení i směrová stabilita vozu. Ve výbavě nechybějí ani četná asistenční zařízení zvyšující aktivní bezpečnost; pozornost zaslouží, že celý soubor má nejen vrcholný typ GT, ale i všechny ostatní bez rozdílu úrovně výbavy. Stabilizační soustava zahrnuje ABS/EBD, protiprokluzový systém, podporu brzdění v kritických situacích, inteligentní kontrolu pohonu a asistent rozjezdu do kopce. Automobil jsme ověřovali v běžných provozních podmínkách. Jízdní vlastnosti jsou ve všech obvyklých disciplínách velmi dobré. V zatáčkách či při rychlých vyhýbacích manévrech je lehce nedotáčivý a jen nepatrně se naklání. Směrově je i díky dlouhému rozvoru velmi stabilní, dobrá aerodynamika se projevuje malou citlivostí na boční vítr. Charakteristika odpružení a tlumení je neseřiditelná, ale zaručuje snadnou a přesnou ovladatelnost i vynikající jízdní komfort. Lehké a přesné řízení s dobře zvolenou proměnnou účinností posilovače a neslábnoucí brzdy připívají k pocitu bezpečnosti za jakýchkoli situací. Součástí provozních zkoušek bylo i měření dynamických vlastností a spotřeby paliva. Jeho výsledky prokazují, že Peugeot 508 SW s motorem 2.2 HDi patří k nejtemperamentnějším kombi střední třídy, a spotřebou paliva k nejúspornějším. Průměrná spotřeba 6,0 l/100 km na obvyklé členité zkušební trati při vysoké průměrné rychlosti zaslouží uznání, a tak lze za obdobných podmínek a klidné, byť svižné jízdě počítat s jízdním dosahem hodně přes tisíc kilometrů na jednu náplň palivové nádrže. Peugeot 508 SW ovšem není nejlevnější. Podle typu a výbavy začínal ceník v době testu od 626 000 Kč, vrcholí na 1 030 000 Kč za testovaný špičkový 508 SW 2.2 HDi GT.
Technické údaje
MOTOR – typ DW12 C, vznětový řadový čtyřválec, uložený napříč před přední nápravou; 2179 cm3 (ø 85 x 96 mm), 16:1; 150 kW/3500 min‑1 a 450 N.m/2000 až 2750 min‑1; hlava válců z hliníkové slitiny, blok motoru litinový; dva protiběžné vyvažovací hřídele; DOHC 4V, vačkové hřídele poháněné ozubeným řemenem, ventily ovládané hrníčkovými zdvihátky, variabilní časování; přeplňování turbodmychadlem VGT s chladičem stlačovaného vzduchu; přímé vstřikování paliva common rail s osmiotvorovými piezoelektrickými vstřikovači, vstřikovací tlak 180 MPa; oxidační katalyzátor výfuku, DPF; chlazení kapalinou se dvěma elektrickými větráky; alternátor 14 V – 190 A.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – pohon předních kol; samočinná šestistupňová převodovka s hydrodynamickým měničem momentu (4,148 – 2,370 – 1,556 – 1,155 – 0,859 – 0,686 – Z 3,394); stálý převod 3,533.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední náprava lichoběžníková s trojúhelníkovými rameny a vysokými oddělenými těhlicemi, zadní náprava s trojicemi příčných ramen a jednoduchými podélnými rameny; pérování vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči (vzadu šikmo vně pružin) a příčnými zkrutnými stabilizátory; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, kotoučové ø 340/290 mm, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBD/BA; elektricky ovládaná parkovací brzda na zadní kola; hřebenové řízení s elektrohydraulickým posilovačem proměnné účinnosti, volant ø 380 mm, 2,75 otáčky mezi krajními rejdy; kola Styl z hliníkové slitiny s ráfky 8J x 18; pneumatiky Bridgestone Blizzak LM-25V, 235/45 R 18; ocelové nouzové náhradní kolo s pneumatikou Continental T135/80 R 18.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2817 mm, rozchod kol 1579/1552 mm; d/š/v 4829/1853/1476 mm; světlá výška 148 mm; součinitel odporu vzduchu cx = 0,27; hmotnost provozní/celková povolená 1735/2280 kg; objem zavazadlového prostoru (VDA) 550/1598 l; objem palivové nádrže 72 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 232 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 8,4 s, 0 – 1000 m za 29,2 s; spotřeba paliva EU 7,4/4,5/5,5 l/100 km, emise CO2 144 g/km; vnější obrysový průměr zatáčení 12,3 m.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)