Náš test
Hyundai Kona Electric Power – elektrická budoucnost
Lukáš Dittrich 04.12.2019 06:26
Elektrické provedení typu Hyundai Kona v našem testu prokázalo, že obavy z provozu elektromobilů nejsou na místě. Objektivně jde o velmi povedený vůz.
V rubrice Náš test jste patrně zvyklí na běžné automobily určené širokému spektru zákazníků. Občas jsme sem zařadili hybridní vůz, jindy nějaký dražší model, dosud ale ještě nikdy jsme na tomto místě netestovali elektromobil, což se v tento moment mění. Před časem jsme totiž podle naší tradiční metodiky vyzkoušeli elektrické provedení typu Hyundai Kona (viz AR 5 a 11/’18). Mnozí spatřují v elektricky poháněném voze něco, čeho je potřeba se bát, nicméně právě vůz Kona Electric jasně ukázal, že podobné automobily dokážou v určitých provozních podmínkách už bez větších kompromisů zastoupit automobily klasické. V současnosti totiž nabízejí spoustu výhod a mají nevýhody v podobě vyšší ceny a délky nabíjení.
Model Hyundai Kona Electric figuruje na českém trhu přibližně rok. Shodou okolností jsme si ho podrobně představili přesně před rokem, tedy v listopadovém vydání Automobilu. Pravděpodobně už proto víte, že elektrické provedení vychází z klasických spalovacích modelů typu Kona představených v roce 2017 (viz AR 4/’18). Technika ovšem musela být důkladně přepracována, protože crossover Kona Electric dostal do podlahy zabudované akumulátory. Konkrétně se jedná o lithium-iontové polymerové články. Automobilka nabízí dvě verze. Cenově dostupnější varianta znamená kapacitu 39 kWh a dojezd 312 km, testovaná verze Power disponuje kapacitou akumulátorů 64 kWh a dojezdem 449 km. Baterie jsou chlazené vodou a ty s větší kapacitou váží přibližně 450 kg.
Na pohled se Kona Electric liší od svých sourozenců se spalovacími motory zejména přepracovanou přídí, kde nenajdete výraznou masku chladiče. Uspořádání svítilen ovšem zůstalo a do přídě se nastěhoval dobíjecí konektor. Specialitou Kony Electric jsou rovněž aerodynamicky tvarované disky kol, větší spoiler nad zadním oknem a decentní difuzor zasazený do zadního nárazníku.
Kabina je téměř identická se všemi současnými typy značky Hyundai, což je bezesporu pozitivní věc. Veškeré ovládací prvky jsou přesně takové, jak je znáte odjinud, žádné speciality nečekejte. Výjimkou je pouze středová konzola táhnoucí se od středového panelu palubní desky až mezi přední sedadla. Na ní jsou umístěná tlačítka pro volbu režimů jízdy, jež nahradila klasický volič převodovky. Řešení označené jako „Shift by Wire“ bylo použito už u vodíkového typu Nexo (viz AR 12/’18) a díky němu vznikl další odkládací prostor právě pod touto konzolou.
Pokud jde o vnitřní prostor, žádná velká omezení nečekejte, a to právě díky bateriím umístěným v podlaze. Elektrický Hyundai Kona se tak může směle postavit i klasickým konkurentům. Například mezi malými crossovery populární Peugeot 2008 disponuje menší šířkou v úrovni loktů vpředu i vzadu (1406/1396 mm vs. 1485/1437 mm) a nabízí menší prostor pro hlavu (vpředu maximálně 978 mm, vzadu 878 mm vs. 988 mm vpředu u Hyundai a 925 mm ve druhé řadě). Konu poráží jen prostorem pro kolena v podélném směru, ale ne o mnoho (minimálně 130 mm u Peugeotu, u Hyundai to je 126 mm). Pro úplnost, bavíme se o dosluhující generaci Peugeotu 2008, neboť ta nová se u nás ještě prodávat nezačala.
U elektromobilů býval také zvykem omezený zavazadlový prostor. Je pravda, že Kona Electric má ve srovnání s klasickými verzemi nepatrně menší udávaný objem (332 l vs. 361 l), pořád ale nabízený prostor pro běžné použití stačí, a dokonce je i v případě elektromobilu k dispozici dvojitá podlaha s možností umístit dno do nižší polohy. Minimální délka ložné plochy činí 690 mm, šířka v nejužším místě je 1054 mm a výška 495 mm s podlahou umístěnou v nižší pozici. Stručně řečeno, Hyundai Kona Electric zvládne bez potíží odvézt čtyři dospělé osoby i jejich běžná zavazadla. A odvézt je dokáže velmi svižně.
Testované provedení Hyundai Kona Electric Power totiž disponuje parametry 150 kW (204 k) a 395 Nm. Podle oficiálních tabulek by to mělo stačit k dosažení rychlosti 100 km/h za 7,6 s, nejvyšší rychlost je pak omezená na 167 km/h. Ačkoliv jde o zajímavé údaje, v praxi je tato varianta typu Kona ještě rychlejší. Při testu akcelerace na 100 km/h jsme naměřili výbornou hodnotu 6,8 s. To mimochodem zhruba odpovídá tomu, co předvádí Hyundai i30 N Fastback Performance s manuální převodovkou. Ve vyšších rychlostech se už elán elektrického motoru nepatrně vytrácí, pořád vás ale Kona dokáže příjemně zatlačit do sedaček a není vůbec žádný problém dlouhodobě cestovat po dálnicích kolem 170 km/h. Podle GPS se vůz nakonec rozjel až na 173 km/h. Hodnota 173 km/h je rovněž maximum, jakého jsme při testu dynamiky dosáhli během měření sprintu na jeden kilometr. Potíž je ale v tom, že vůz této rychlosti dosáhl už po zhruba 560 m a dále nezrychloval. Proto je nakonec výsledný čas 28,0 s z této disciplíny horší, než byste možná očekávali.
Měření dynamiky přirozeně probíhalo v režimu Sport, kde vůz zaujme vyloženě sportovními reakcemi na plyn. Dále můžete sáhnout po režimech Comfort, Eco a Eco Plus, kdy vůz nebude tak živý, ale zase se vám prodlouží dojezd. Specialitou je režim označený jako UTIL. Ten se aktivuje přes menu palubního počítače a slouží pro případy, kdy s autem někde „zakempujete“ a budete ho chtít dále používat třeba pro dobíjení telefonů nebo pouštění hudby. Tento režim způsobí, že vůz je „nastartovaný“, ale má vypnuté systémy určené pro jízdu. Nehrozí tudíž vybití pomocné 12V baterie a zároveň se hlavní akumulátor nevybíjí tak rychle, jako kdybyste automobil odstavili a jen zařadili P.
Další specialitou je rekuperace. Hyundai ponechal páčky pod volantem, a právě pomocí nich můžete měnit intenzitu zpomalování, respektive rekuperace. K dispozici jsou úrovně 0 až 3. Čím vyšší úroveň, tím více Kona po uvolnění pedálu plynu brzdí. Řidič ale může bez ohledu na aktuální nastavení přejít do nejintenzivnějšího zpomalování tak, že podrží levou páčku, přičemž vůz bude na úrovni 3 pouze po dobu držení páčky. Tímto způsobem lze i zcela zastavit. Když naopak podržíte páčku pravou, rekuperace se přepne do automatického režimu. Ten funguje výborně, protože Kona používá radar adaptivního tempomatu a mění intenzitu rekuperace podle toho, co má před sebou. Když před sebou nemá nic, pouze plachtí. Když se rychle blížíte k jinému vozu, rekuperuje intenzivně.
Samostatnou kapitolou je dojezd. Kona Electric s akumulátorem o kapacitě 64 kWh nabízí udávaný dojezd 449 km. My jsme samozřejmě absolvovali s automobilem naši tradiční testovací trasu dlouhou 145 km přesně podle zavedené metodiky. Shodou okolností totiž jsou na této trase dobíjecí stanice, což nám umožnilo vůz před zahájením testu zcela nabít, po dokončení testu ho opět dobít na identické stanici a odečíst množství dodané elektrické energie.
Automobil absolvoval testovací trasu s rychlostním průměrem 84,4 km/h a spotřebou podle palubního počítače 15,6 kWh. Pro opětovné nabití ale bylo potřeba 24,84 kWh, což dává při přesné délce trasy 144,8 km/h průměr 17,15 kWh/100 km. V tomto režimu by tedy Kona Electric nakonec reálně ujela 373 km. Je potřeba ovšem zdůraznit, že 40 % dané trasy jezdíme na dálnicích rychlostí 130 km/h, a jak známo, v dálničních rychlostech se baterie vybíjejí nejrychleji. I tak nám po přepočtení dle průměrného energetického obsahu benzinu 8,89 kWh/l vychází spotřeba 1,93 l benzinu na 100 km. To lze brát jako důkaz efektivity práce elektrického pohonu.
Zmíněný test nabídl ještě zajímavý pohled na dobíjení. Hyundai ukazuje přímo na přístrojovém štítu i aktuální využitý výkon dobíjení, což bylo v tomto případě u 50kW stanice maximálně 47 kW. Po překročení 80 % je výkon postupně snižován, takže při 83 % se už Kona nabíjela výkonem 24 kW, při 91 % to bylo 18 kW a při 96 % jen 10 kW. Ve výsledku tak automobil potřeboval pro dobití ze 66 na 80 procent jen 16 minut, na zbývajících 20 % pak dalších 46 minut. Kona umí využít až 100kW nabíjecí stanice. Pak potřebuje pro dobití z nuly na 80 % necelou hodinu.
Hyundai Kona Electric nakonec překvapí také schopnostmi podvozku. Ten je příjemně komfortní, ale díky těžké baterii umístěné v nejnižším možném místě si vůz rovněž v zatáčkách počíná zcela suverénně. Zábavu od i30 N nečekejte, nicméně rychlí s tímto elektromobilem budete i na kvalitních okresních komunikacích až dost.
Celkově je model Kona Electric Power velmi příjemný automobil s nadprůměrnou dynamikou, solidním dojezdem, tichým interiérem a bohatou výbavou. Pokud takto bude vypadat elektrická budoucnost, reálně se máme na co těšit. Kona má v zásadě už pouze dvě nevýhody. Nelze za ni zapřáhnout přívěs, a především je velmi drahá. Přirozeně, cena kolem milionu korun je na poměry elektromobilů přiměřená, ve srovnání se spalovacím ekvivalentem je ale pořád extrémně vysoká. Pokud se časem podaří vyřešit i tuto potíž, pak do elektromobilů patrně spousta z nás přesedne dobrovolně.
TECHNICKÉ ÚDAJE
POHÁNĚCÍ ÚSTROJÍ
Synchronní elektromotor s permanentním magnetem uložený vpředu napříč, lithium-iontový polymerový akumulátor; výkon elektromotoru 150 kW (204 k), točivý moment 395 N.m; kapacita akumulátoru 64 kWh.Jednostupňový redukční převod, pohon předních kol.
PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvková náprava; odpružení vinutými pružinami a kapalinovými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy ø 320/284 mm, vpředu s vnitřním chlazením; ABS/EBD/BA, ESP/HADC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, stopový průměr otáčení 10,6 m; pneumatiky Nexen N’Fenera SU1, 215/55 R17.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2600 mm, rozchod kol 1564/1575 mm; d/š/v 4180/1800/ /1555 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 332/1114 l; hmotnost pohotovostní/celková 1732/2170 kg; nebrzděný/brzděný přívěs 0/0 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 167 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 7,6 s; kombinovaná spotřeba paliva (WLTP) 14,3 kWh/100 km, dojezd (WLTP) 449 km; emise CO2 0 g/km.
CENA od 899 990 Kč (Kona Electric Power: 1 104 990 Kč)
VÝSLEDKY MĚŘENÍ
NEJVĚTŠÍ RYCHLOST
173,1 km/h
ZRYCHLENÍ (s) s postupným řazením při 4500 min-1
0 až 60 km/h ... 3,4 s
0 až 80 km/h ... 4,9 s
0 až 100 km/h ... 6,8 s
0 až 120 km/h ... 9,3 s
0 až 140 km/h ... 12,6 s
0 až 160 km/h ... 16,9 s
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 28,0 s (173,1)
PRŮMĚRNÁ PROVOZNÍ SPOTŘEBA (l/100 km)
Na trati 144,8 km se 40% podílem dálnice při dodržování
povolených rychlostí ø 84,4 km/h ... 17,1 kWh/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 18,7 kWh/100 km
RYCHLOMĚR
udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
skutečná (km/h) ... 56,0 ... 76,8 ... 96,7 ... 117,0 ... 137,3 ... 156,2
chyba (%) ... 6,7 ... 4,0 ... 3,3 ... 2,5 ... 1,9 ... 2,4
Počítač kilometrů chyba 0,75 (%)
VNITŘNÍ ROZMĚRY
PRVNÍ/DRUHÁ ŘADA SEDADEL
Šířka ve výši loktů ... 1485/1437 mm
Šířka ve výši ramen ... 1352/1354 mm
Výška nad sedákem ... 934 až 988/925 mm
Vzdálenost před sedákem vzadu ... 126 až 372 mm
VOLANT
Průměr/počet otáček mezi rejdy ... 335 mm/2,5
Nastavení (podélné/výškové) ... 55/41 mm
ZAVAZADLOVÝ PROSTOR (5místné uspořádání)
Délka (min./max.) ... 690/1225 mm
Šířka (min./max.) ... 1054/1201 mm
Výška 424 až 495 ... mm
Výška nakládací hrany ... 716 mm
Výška otevřeného víka ... 1856 mm
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)