Náš test
Hyundai i10 1.0 – Zůstalo jen jméno
Otakar Gregora 31.03.2014 07:09
Brzy po uvedení Hyundai i10 na náš trh jsme podrobili krátkodobému testu typ s nejmenším motorem a bohatší výbavou...
Nový Hyundai i10 druhé generace, představený na IAA 2013 ve Frankfurtu, podědil po svém stejnojmenném předchůdci právě jen typové označení (viz AR 10 a 12/’13). Jinak se od něj liší snad vším, neboť je od základu nový, vyvinutý pro evropský trh a vyráběný v tureckém Izmitu. Nový design karoserie působí dynamičtěji díky robustnější čelní stěně, výraznější klínovité linii pontonu, bočním prolisům ve spodní části a dalším detailům.
Z hlediska užitných vlastností je významné zvětšení celkových rozměrů s výjimkou výšky (zdánlivě v rozporu s downsizingem, aplikovaným zejména v konstrukci motorů); vůz je o 80 milimetrů delší, o 65 mm širší a o 40 mm nižší, rozvor náprav se ale zvětšil jen o 5 mm, aniž se viditelně změnily celkové proporce. Hyundai i10 tak patří k největším vozům své třídy a nabízí víc místa a pohodlí cestujícím i větší zavazadlový prostor. Pro dobré využití obestavěného prostoru a větší celkovou délku i šířku se úměrně zvětšil interiér, v němž mají více pohodlí zejména cestující vzadu (plný komfort ovšem jen dva, i když je vůz homologován jako pětimístný a na zadních sedadlech vybaven opěrkami hlav a tříbodovými pásy pro tři osoby).
V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1350/ 1310 milimetrů a výšku stropu nad svisle seřiditelným sedákem řidiče 1000 až 1040 milimetrů, v obdobných místech zadních sedadel 1330/1270 mm, respektive 930 mm. Místo pro nohy zadních cestujících závisí na poloze předních sedadel. Jsou-li posunuta zcela vzad, je mezi jejich opěradly a zadními sedáky jen skromná mezera 80 mm, po jejich přesunutí do střední polohy se však zvětší na uspokojivých 200 mm. Proti předchozímu typu se zvětšil téměř o dvanáct procent zavazadlový prostor, v základním uspořádání za zadními opěradly v rovině podlahy dlouhý 490 mm, široký 1050 mm a pod výklopným krytem vysoký 510 mm.
Sklopením zadních opěradel se ložná délka zvětší víc než dvojnásobně. Výbava ergonomicky dobře řešeného interiéru je v obou nabízených úrovních Classic i Family dost bohatá a srovnatelná s mnoha většími a dražším vozy. Standardními prvky obou jsou mj. centrální zamykání, imobilizér, šest airbagů (čelní, boční vpředu a okenní pro obě řady sedadel), úchyty Isofix na vnějších zadních sedadlech, otáčkoměr, palubní počítač, monitorování tlaku v pneumatikách a jiné. Testovaný vůz měl ve výbavě Family navíc manuální klimatizaci, rádio s přehrávačem CD/MP3 a přípojkami USB/AUX, a jako součást příplatkového paketu Style ovládání audiosoustavy na volantu obloženém kůží, elektrické ovládání skel všech dveří i vyhřívaných zpětných zrcátek, vyhřívání volantu a předních sedadel, přední mlhovky, denní svítilny LED, osvětlení zavazadlového prostoru aj. Velmi dobrá kvalita dílenského zpracování i použitých materiálů je srovnatelná s vozy vyšších tříd. Celkovou koncepcí se sice nový i10 shoduje s předchůdcem, ale většina částí poháněcí soustavy a podvozku je nová. To platí i o podlahové plošině, podílející se na větší tuhosti celé karoserie.
Ze dvou alternativních zážehových motorů řady Kappa jsme vyzkoušeli nový menší tříválec K 1.0; běžným (skromnějším) nárokům na dynamické vlastnosti sice vyhovuje výkonovými parametry (22 kg/kW), při plném zatížení a v kopcích je ale patrné zhoršení jízdního temperamentu. Navenek se projevuje typickým zvukem tříválce celohliníkové konstrukce, jenž však ruší akustickou pohodu v interiéru jen po studeném startu, v oblasti nižších otáček a při razantní akceleraci. S charakteristikou motoru je dobře sladěno odstupňování přesně se řadící pětistupňové převodovky, jejíž nejvyšší stupeň má funkci vestavěného rychloběhu, neboť největší rychlosti dosahuje vůz na čtvrtý stupeň při necelých 5900 min‑1. V nové platformě jsou uloženy hlavní skupiny podvozku, vesměs osvědčených konstrukcí pro malé vozy. Jsou to zejména obě nápravy, přední s modifikovanými závěsy McPherson, zadní kliková, obě odpružené vinutými pružinami, jejichž neměnná tuhost vyhovuje při velkém rozpětí hmotností vozu podle zatížení spíše požadavku komfortu, nicméně není na úkor jízdních vlastností a přesnosti ovládání. Jistou zvláštností tak malého vozu jsou kotoučové brzdy na všech kolech.
Významný podíl na bezpečném ovládání má přesné řízení s dobře zvoleným převodem i účinností elektrického posilovače. Hyundai i10, ač přísluší k nejnižší třídě cestovních vozů, nepostrádá řadu asistenčních prvků zvyšujících jeho aktivní bezpečnost, předcházejících vzniku kritických situací, resp. napomáhajících řidiči při jejich zvládání. Všechny typy mají standardně nejen ABS s brzdovým asistentem a elektronickým rozdělovačem brzdné síly, ale i stabilizační a protiprokluzový systém, jímž se nemohou chlubit ani některé vozy vyšší třídy. Jízdní zkoušky v běžném provozu prokázaly, že nová i desítka patří nejen k největším, ale i nejlepším vozům své třídy. Lehká nedotáčivost v zatáčkách nebo rychlých změnách směru se dobře zvládá řízením nebo i citlivým brzděním s nenápadným přispěním stabilizační soustavy, boční naklánění je i díky sníženému těžišti v přijatelných mezích. Totéž platí o směrové stabilitě, dobrá aerodynamika se projevuje jak nízkou hladinou aerodynamického hluku, tak i nevelkou citlivostí na boční vítr. K pocitu bezpečí přispívá přesné řízení, ale i velmi účinná brzdová soustava, působící souměrně a bez známek slábnutí i při opakovaném intenzivním brzdění. Kvalitu vozu potvrdily objektivně výsledky obvyklých měření dynamických vlastností a spotřeby paliva. Zrychlení se liší od údajů výrobce jen v mezích obvyklých chyb měření a odpovídá i ne právě ideálnímu stavu vozovky v měřicím úseku. Příjemně překvapila spotřeba paliva, již lze i při svižné jízdě snadno udržet hluboko pod 5 l/100 km, takže jedna náplň palivové nádrže vystačí na 800 kilometrů jízdy. Hyundai i10 druhé generace překonává všemi vlastnostmi svého předchůdce a řadí se k nejlepším vozům segmentu A. Přiměřeně svým rozměrům nabízí nejen pohodlný a dostatečně vybavený interiér, ale i dobré jízdní vlastnosti a pocit bezpečí. Není to sice plnohodnotný rodinný automobil, ale nepochybně vyhoví požadavkům méně početných rodin s malými dětmi či osamocených dvojic, nekladoucích přemrštěné nároky na velikost zavazadlového prostoru. Jeho přednosti se projeví i v hustém městském provozu díky větší obratnosti a malým nárokům na místo pro parkování. Zájemci si mohou vybrat ze tří typů, lišících se motory a výbavou, v době testu od 229 990 do 254 990 Kč; náš vůz se standardní výbavou byl za 239 990 korun. Cena zahrnuje pětiletou záruku bez omezení ujetých kilometrů, jakož i po stejnou dobu bezplatné asistenční služby a kondiční prohlídky.
Technické údaje
MOTOR – zážehový řadový tříválec, uložený napříč před přední nápravou; blok motoru i hlava válců z hliníkové slitiny, litinové vložky válců; 998 cm3 (ø 71 x 84 mm); 10,5:1; 48,5 kW (66 k)/5500 min-1 a 94 N.m/3500 min‑1; DOHC 4V, vačkové hřídele poháněné řetězem, ventily ovládané vahadly, variabilní časování; nepřímé vstřikování paliva řízené elektronicky společně se zapalováním; trojčinný katalyzátor výfuku se sondou lambda; chlazení kapalinou s elektrickým větrákem; alternátor 12 V – 70 A, akumulátor 12 V – 40 A.h.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – pohon předních kol; jednokotoučová suchá spojka; plně synchronizovaná pětistupňová převodovka s přímým řazením (3,727 – 2,056 – 1,269 – 0,906 – 0,774 – Z 3,636); stálý převod 4,437.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední náprava s jednoduchými dolními příčnými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava kliková s vlečenými rameny spojenými torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, ABS a brzdovým asistentem, kotoučové ø 252/234 mm, vpředu s vnitřním chlazením; parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, volant ø 370 mm, 2,9 otáčky mezi krajními rejdy; kola z hliníkové slitiny s ráfky 6,0J x 14; pneumatiky Nokian 175/65 R 14; ocelové nouzové náhradní kolo s pneumatikou 115/70 D 15.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2385 mm, rozchod kol 1491/1504 mm; d/š/v 3665/1660/1500 mm; součinitel odporu vzduchu cx = 0,31; provozní/povolená celková hmotnost 1083/1420 kg; objem zavazadlového prostoru 252/1046 l; objem palivové nádrže 40 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 155 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 14,9 s; spotřeba paliva EU 6,0/4,0/4,7 l/100 km; emise CO2 108 g/km; vnější obrysový průměr zatáčení 9,5 m.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)