Svezli jsme se
Škoda Octavia RS IV Combi – Trochu jiné RS
Petr Hanke 21.12.2020 17:41
Varianta RS se stala tradiční a velmi úspěšnou součástí nabídky modelové řady Octavia. V nové generaci je k dispozici i s plug-in hybridním pohonem. Jde o vůz velmi zajímavých vlastností, sportovnost je ale především optickou záležitostí.
Možnosti volby jsou v nové řadě Octavia (viz AR 4, 6 a 8/’20) větší, než byly kdy dříve. Jednou z novinek jsou i dvě plug-in hybridní verze dodávané s oběma typy karoserie, z nichž ta výkonnější je nabízena ve sportovně laděné verzi RS. Ovšem v tomto případě je situace poněkud složitější. Plug-in hybridní systém používaný automobilkou Škoda jsme představili již několikrát v různých modelech koncernu Volkswagen a nejnověji v modelu Superb iV v minulém Automobilu. Všem je vlastní kombinace zážehového čtyřválce 1,4 litru o výkonu 110 kW (150 k) s elektromotorem a šestistupňovou převodovkou DSG pohánějící kola přední nápravy. Zásluhou nastavení elektromotoru ale maximální, a nutno dodat, že krátkodobý výkon osciluje podle provedení od 150 kW (204 k) do 180 kW (245 k) a točivý moment od 350 do 400 N.m. Varianty schopné nejvíce vybudit elektromotor jsou připravené třeba pro VW Golf GTE, Tiguan eHYBRID, Cupru Leon nebo právě Octavii RS iV.
Octavia RS iV je variantou navrženou chladnými hlavami produktových plánovačů. Normovanou produkcí CO2 34 g/km (NEDC) je hravě pod hranicí 50 g/km, takže se z pohledu daní v různých zemích řadí mezi „elektromobily“, a tak se firemní zákazníci její volbou mohou prezentovat „zeleně“. S udávaným výkonem je navíc Octavia RS iV tabulkově srovnatelná s variantou RS 2.0 TSI, již dokonce převyšuje o 50 N.m točivého momentu. Důležitým argumentem je také bezpochyby atraktivnější vzhled modelů RS s odlišně tvarovanými nárazníky a minimálně 18palcovými ráfky, červenými brzdami, leskle černými ozdobnými prvky a lépe vyhlížejícím interiérem se sportovními sedadly, volantem a grafikou přístrojů. Varianta RS iV je ale oproti iV opravdu zajímavější nabídkou, protože cenově je rozděluje pouhých 60 tisíc korun, jež se hravě schovají do obecně velmi bohaté výbavy sportovněji laděného provedení.
Z celkového pohledu tedy uvedení varianty RS iV jasně dává smysl, neboť se bezpochyby i zásluhou dominantního podílu firemní klientely vejde do hledáčku mnoha zákazníků. Je však třeba znát vlastnosti této RS varianty, protože se od ostatních, a to především od zážehové, značně liší. A to nejen samotnými vlastnostmi plug-in hybridního pohonu, jenž danými parametry disponuje pouze v nastavení Sport nebo při plném sešlápnutí plynového pedálu, ale také proto, že elektrifikovaná verze je o téměř 200 kg těžší, není vybavena o 15 m sníženým podvozkem a ani diferenciálem VAQ s elektronicky řízenou svorností. A všechny tyto vlastnosti se při sportovním stylu jízdy projevují.
Na druhou stranu Octavia RS iV má oproti iV sportovnější naladění podvozku, širší a nižší pneumatiky a současně řízení s proměnným převodem podle úhlu natočení volantu, což jsou prvky posilující její sportovní a manévrovací vlastnosti. Nicméně i v kombinaci s příplatkovými aktivními tlumiči zkoušená varianta zůstala spíše pohodlným cestovním vozem než automobilem se schopnostmi více pobavit svého řidiče.
K tomu příliš nepřispívá ani plug-in hybridní hnací soustava, která byla v praxi schopna ujet v reálném provozu pouze na elektřinu solidních 40 km. Automobil ve standardním hybridním režimu postupně spotřebovává energii z akumulátoru, takže jeho 13 kWh při dynamičtějším stylu jízdy snadno vyčerpáte v průběhu několika desítek kilometrů. Během nich soustava zaujme především pružným zrychlením – to proto, že v nízkých rychlostech přední pohon s těžkým akumulátorem vzadu nedokáže přenést značný točivý moment a ve vysokých rychlostech nad hranicí dálničního rychlostního limitu již systém nemá potřebnou sílu k rozhýbání značné hmotnosti. I proto je naměřené zrychlení z 50 na 90 km/h za 2,8 sekundy velmi slušnou hodnotou. Jakmile dojde k vybití akumulátoru, Octavia RS iV je stále schopna krátkodobě poskytnout elektrický „boost“, avšak jen v rámci nízkých rychlostí nebo občasného předjíždění. Při svižnější, ale ne sportovní jízdě jsme s vybitým akumulátorem během testu jezdili se spotřebou 7,6 l/100 km. Tuto hodnotu mohou až na teoretickou nulu, jako u většiny plug-in hybridních vozů, stlačit krátké cesty kombinované s nabíjením.
Octavia RS iV překvapila originálně navrženým zvukovým projevem. V jízdním režimu Sport její reproduktory vydávaly velmi hlasitý umělý zvuk připomínající klasické osmiválce. Zajímavé bylo, že tato výrazná zvuková kulisa byla ve sportovním nastavení přítomna i při jízdě na čistě elektrický pohon. Naštěstí ji lze v nastavení Individual vypnout a nechat jen sportovní nastavení motoru, jež není agresivní a je vhodná i pro běžnou jízdu.
Škoda Octavia ve verzi RS iV je v každém případě unikátním vozem. Pro toho, kdo si tuto RS variantu pořizuje z důvodu jejího jednoznačně dravějšího vzhledu zvenku i zevnitř a současně kvůli její tradičně bohaté výbavě, může být zajímavou nabídkou. Je ale třeba upozornit, že je o 40 tisíc korun dražší než univerzálnější a v reálném světě úspornější varianta RS TDI. Zájemcům o sportovnější svezení v Octavii tak jednoznačně zůstává vyhrazena varianta RS TSI, jež ve spojení s dvouspojkovou převodovkou stojí na korunu stejně jako varianta RS iV.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Plug-in hybridní soustava: a) kapalinou chlazený zážehový celohliníkový čtyřválec uložený vpředu napříč, přeplňovaný turbodmychadlem; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování; stop/start, EU6; 1395 cm3 (ø 74,5 x 80,0 mm), 10,0:1, 110 kW (150 k)/5000 – 6000 min-1 a 250 N.m/1500 – 3500 min-1; b) synchronní elektromotor, 85 kW (116 k) a 330 N.m;
c) li-ion akumulátor, 13 kWh. Nejvyšší systémový výkon 180 kW (245 k) a točivý moment 400 N.m. Šestistupňová dvouspojková převodovka DSG (DQ400e). Pohon předních kol.
Podvozek
Bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední náprava se spodními příčnými rameny a vzpěrami MacPherson, víceprvková zadní náprava; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči (alternativně aktivní tlumiče DCC), vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; provozní brzdy kapalinové, kotoučové (vpředu s vnitřním chlazením); ABS/EBD/XDS a ESC; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem a proměnným převodem podle rejdu; ráfky 7,5J x 18, pneumatiky 225/45 R 18.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2686 mm, rozchod kol 1543/1535 mm, d/š/v 4689/1829/ /1470 mm, světlá výška 143 mm; objem zavazadlového prostoru VDA 490 l; objem palivové nádrže 39,5 l; hmotnost pohotovostní/celková 1632/2152 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Nej. rychlost 225 (EV: 140) km/h, zrychlení 0 – 100 km/h za 7,3 s; komb. spotřeba paliva NEDC 1,5 l/100 km, emise CO2 34 g/km, EV dojezd: 60 km.
Cena od liftback/Combi 939 900/979 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)