Svezli jsme se
Bonneville Speed Week - Škoda poprvé…
Tom Hyan 04.10.2011 12:44
Představujeme
Od roku 1949 se pravidelně jezdí Týden rekordů na solné pláni v Bonneville. Letos se ovšem vůz značky Škoda zúčastnil vůbec poprvé. A úspěšně…
Necelé dvě stovky kilometrů od Salt Lake City v americkém státě Utah se nachází rovná pláň na vyschlém dně solného jezera, která od nepaměti láká pokořitele největších rychlostí. Leží vedle Wendoveru, města na hranici Utahu a Nevady, a letos se tam konal 63. ročník Speed Weeku. Každoročně se rekordních pokusů zúčastní půl tisícovky jezdců v nesčetném množství kategorií a tříd různých vozidel. Největší rychlosti 1001,667 km/h dosáhl Gary Gabelich v roce 1970 na raketovém voze Blue Flame, poháněném motorem z měsíčního modulu Apollo, upraveném na spalování zkapalněného zemního plynu…
Pak ovšem přestala dráha pro absolutní rychlosti stačit, soli ubývalo a rovná plocha se zkracovala. V programu Save the Salt pořadatelé povrch doplňují, takže dnes délka stačí pro rychlosti asi do 700 km/h. Gabelichův rekord nebyl na Bonneville překonán, přestože padl jinde, ale bájné místo stále vyhledávají příznivci rychlosti, bojující s časem každé léto na trojici paralelních tratí o délce pět až sedm mil (míle = 1609 m). Mnozí neusilují o absolutní rekordy, ale o největší rychlost v konkrétní třídě. Od roku 1953 nejúspěšnější z nich sdružuje 200 mph Club, dvousetmílový klub pro ty, kteří překročí rychlost 200 mil za hodinu (320 km/h), nyní doplněný o tzv. 300 mph Chapter pro muže (i ženy) s rychlostí ještě o stovku mil vyšší…
Poprvé v historii Bonneville Speed Weeku (letos 13. až 20. srpna) se zúčastnil vůz Škoda a jeho britský jezdec Richard Meaden se okamžitě zařadil do dvousetmílového klubu, když těsně pokořil hranici 200 mph a zajel 202,15 mph (325,26 km/h) při šestém oficiálním pokusu ve třídě 2.0 Litre Production Car. V další jízdě dosáhl nového rekordu 227,07 mph (365,35 km/h). S podporou britského importéra Škoda UK a podle předpisů pořádající organizace SCTA (Southern California Timing Association) připravila závodní vůz Škoda Octavia vRS Bonneville Special dílna v britském Milton Keynesu za účasti ladiče motorů REVO Technik.
Základem je Octavia RS 2.0 TSI (ve Velké Británii značená Octavia vRS), zážehový čtyřválec se sériovým blokem má zvýšený výkon na více než 368 kW (500 k) se speciálním turbodmychadlem Garrett. Palivem je metanolová směs se vstřikováním vody. Skelet karoserie byl vyztužen ochranným rámem, pomocný rám nese chladič stlačovaného vzduchu, nechybějí hasicí přístroje a vzadu brzdicí padáky. Celý vůz byl snížen o 80 mm. Účast v Bonneville byla jedním z činů na oslavu 110 let Škoda Motorsport (počítá se zřejmě od startů motocyklů Laurin & Klement v prvních závodech). Richard Meaden je britský motoristický novinář (evo) a zkušený závodník, letos jel 24 h Nürburgringu s továrním vozem Aston Martin V12 Zagato a v Goodwoodu jsme ho viděli za volantem vzácného Jaguaru XJ13 (1965).
Letos jsme se bohužel Týdne rekordů osobně nezúčastnili, ale navštívili jsme tuto akci v letech 1999 a 2009. Můžeme tento skvělý zážitek jen doporučit, všude panuje přátelská atmosféra, i když občas jde o život; v neděli 9. srpna 2009 zahynul Barry Bryant, jeho vůz se na páté míli vznesl do vzduchu při 320 km/h. Závodníci si však jsou nebezpečí vědomi a to je spojuje, jsou to vesměs amatéři, kteří obětovali své vášni celý život. Šestačtyřicetiletý Barry se zúčastňoval Týdne rekordů přes třicet let stejně jako jeho otec, na dráze se utkával i se svými dvěma bratry, s nimiž vytvořil tým Bryant Racing. Podíl celých rodin není výjimkou. V pondělí už mezi účastníky probíhala sbírka pro Bryantovu rodinu…
Vedle srpnového Týdne rekordů se na Bonneville pořádá v říjnu takzvané Světové finále; další rekordní jízdy pravidelně probíhají po několik víkendů na vyschlém jezeře El Mirage v Jižní Kalifornii, kde nyní sídlí pořadatel SCTA. Už od třicátých let padaly rekordy i na jiných tratích v této oblasti, k nimž patří Muroc (nyní základna Edwards AFB), Rosamond a Harper Dry Lake. Bonneville v Utahu je ovšem světově nejproslulejší právě pro to, že tam padaly absolutní rychlostní rekordy legendárních jezdců Malcolma Campbella, Georga Eystona, Johna Cobba, Craiga Breedlova, Mickeye Thompsona, Arta Arfonse, Boba Summerse a Garyho Gabelicha, kteří psali historii tohoto odvětví motoristického sportu.