Svezli jsme se
Octavia u Nessie
Tomáš Pudil 19.01.2004 00:00
|
Opravdu není snadné určit povrch, po kterém auto nejsnáze sklouzne. Zdánlivě je to jasné, kam se třeba blátíčko hrabe na na led, natož mokrý. Na severském norském testu jízdních vlastností vozů Škoda Octavia s pohonem 4x4 na sněhu a ledu jsem sice nebyl, ale české silnice i „díky“ silničářům dávají dostatek možností posoudit, jak si „čtyřkolka“ Octavia vede na zmrzlé silnici.
Ačkoliv rozhodně nepodceňuji řepné a jakékoliv jiné blátíčko, tak si můj respekt na testu v Africe brzy získal jemňoučký písek saharské pouště (a taky Octavia). Při testu v Maroku v něm čtyřkolky Octavia klouzaly stejně snadno jako po ledu, ovšem jejich srovnání do správného směru bylo náročnější (nebo nezvyklejší) než na ledovaté silnici.
Nejspíš hrála roli i zkušenost. Moji jistotu, že už asi znám všechny možné klouzavé povrchy, však vzal poslední a čerstvý listopadový test ve Skotsku. Mokrý mech jsem zařadil hodně vysoko v žebříčku klouzavých povrchů…
Severní cíp Skotska nejvíc proslavila legendární a zatím nedokázaná lochneská příšera – Nessie. K obecnému překvapení první skupinu novinářů z Česka a Slovenska však na letišti Inverness nepřivítalo mlhavé, mokré a nevlídné počasí, nýbrž slunce a teplo (až 15 stupňů Celsia).
Testovací trasy vedly pochopitelně podél tohoto nejslavnějšího jezera, takže dvoučlenné posádky dělily pozornost mezi snahu neodbočit z levé strany na pravou, podrobný itinerář a sledování hladiny dlouhatanánského jezera. Jenže asfaltované, i když úzké silnice jsme opustili vždy poměrně záhy.
Skvěle vybrané trasy nás odvedly do několika národních parků, stručně řečeno o patro výš nad jezero, než kudy vedou známé pobřežní silnice.
Jezdili jsme o několik desítek až pár set metrů výš a zkoušeli Octavie na lesních cestách přetínajících soukromé pozemky. Vrata byla až na jeden případ otevřena. Jen jednou jsme narazili na kovovou zábranu se zámkem. Byli jsme totiž rychlejší než doprovodné vozidlo organizátorů...
Několik úseků bylo pro opravdové off-roady, ale ani výmoly, ani kluzká stoupání s dvacetiprocentním sklonem kolonu Octavií nezastavila. (Mimochodem, po skončení testu byla bilance české a slovenské skupiny jen dvě pneumatiky proražené ostrým kamenem, jinak vozy žádné škody neutrpěly.)
Dobrá známka jak řidičského umění, tak zejména schopností a odolnosti čtyřkolek Škoda, které i díky paketu pro špatné cesty odolaly. Drsné zvuky od podvozku a časté nárazy kamenů by samozřejmě každého majitele Octavie vyděsily; několik vlastníků soukromých Octavií přiznalo, že takhle by se svým vozem nikdy nejeli.
Podstatné však je, že to Octavie dokáží a umožňují. Zásadní podíl na zdolání náročné trasy má spojkaHaldex (viz samostatný rámeček), která bleskurychle připojuje ke stálému pohonu předních kol i kola zadní nápravy, osvědčilo se i ESP. Rozpaky obecně panovaly nad vůní, která se po některých náročných úsecích při zastavení linula zpod vozu.
Extrémně namáhaná spojka? Omyl, tuhle zkušenost měli již „škodováci“ připravující celou akci a identifikovali také příčinu. Pálící se vřes. Cesty s vyjetými kolejemi měly mnohdy střed porostlý vřesem tak vysokým, že podvozek se ho soustavně dotýkal.
Některé rozpálené části motoru pak konečky upalovaly a možná některé utržené konečky či pryskyřice vydávaly zajímavý zápach, který nebyl daleko od charakteristického zápachu pálící se spojky.
Co tedy víc klouže? Chtělo by to porovnat všechny varianty v jeden den. Zatímco ve Skotsku by se asi dal najít led, hluboký saharský sypký písek asi těžko. Čerstvá zkušenost tedy nakonec zvítězila. Mech sice neklouže tolik jako v úvodu zmíněný mokrý led, je ale daleko záludnější. Řečeno s klasikem, byla to taková pěkná tečka za tím příběhem. Škoda Octavia 4x4 Od počátku výroby v roce 1996 se prodalo přes 900 000 Octavií (jubilejní 7. 7. 2003), z toho bylo od roku 1999 do září 2003 prodáno celkem 39 482 vozů Octavia/Octavia Combi s pohonem 4x4. Čtyřkolka Octavia se nyní vyrábí v provedení hatchback (motor 1,8 Turbo/110 kW) a kombi (motory 1,8 Turbo/110 kW, 2,0 l/85 kW a 1,9 TDI/66 kW a 74 kW).
Podvozek verze 4x4 je přizpůsoben provozu po komunikacích se zhoršeným povrchem. Světlá výška je proti standardnímu modelu zvýšena o 17 mm a upraveny jsou i charakteristiky pružin a tlumičů. Princip Haldex U vozů Škoda Octavia 4x4 se používá automaticky přiřaditelný pohon zadní nápravy pomocí elektrohydraulicky ovládané mezinápravové spojky Haldex, která pracuje v olejové lázni a je ovládaná dvojicí pístů. Ty řídí prostřednictvím soustavy regulačních ventilů elektronická řídicí jednotka.
Ta zpracovává informace řídicí jednotky motoru a snímačů ABS na všech kolech vozu, průběžně sleduje trakční podmínky a v případě jakékoliv změny přesně a velmi rychle vyhodnotí rozdíly v úhlové rychlosti otáčení kol obou náprav a zajistí (zvětšením nebo zmenšením tlaku oleje působícího prostřednictvím ovládacích pístů na spojku) přenos odpovídajícího množství síly k zadním kolům.
Mezinápravová spojka přinese na zadní kola vždy jen takový točivý moment, jaký je v daných podmínkách optimální. text: Tomáš Pudil foto: autor a archiv zdroj: Auto rating 12/2003 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)