Náš test
Hyundai i30 – Czech Made
Tom Hyan 23.04.2012 09:54
Od března se prodává druhá generace Hyundai i30, pro Evropu opět vyráběná v České republice v závodě Hyundai Motor Manufacturing Czech v Nošovicích…
Premiéru slavil Hyundai i30 (kódové označení GD) v provedení hatchback na Frankfurtském autosalonu 2011, kombi se představilo počátkem března na autosalonu v Ženevě. Nový model evropského stylu je částí programu vyjádřeného sloganem New Thinking – New Possibilities, jehož strategie byla oznámena už loni v Ženevě. Oslovuje zákazníky emocemi a možnostmi nad jejich očekávání, právě novým způsobem myšlení a novými možnostmi.
Nový směr značky Hyundai sleduje prémiovou kvalitu za přijatelnou cenu neprémiového segmentu, na první pohled je zřejmá vyšší úroveň materiálů i provedení, která vůz odlišuje od předchůdce (FD), jenž přesto oslovil v Evropě více než 400 tisíc zákazníků od premiéry v roce 2007 a stal se nejúspěšnějším výrobkem Hyundai na evropském trhu. Na vývoji druhé generace i30 se výrazně podílelo Hyundai Europe R & D Center v německém Rüsselsheimu ve spolupráci s mateřskou automobilkou a jejím vývojovým komplexem v Namyangu. Design nové i30, vytvořený pod taktovkou Thomase Bürkleho, evropského šéfdesignera HMC, je působivý a vychází z filozofie plynulých křivek Fluidic Sculpture, naznačené studií ix‑onic na Ženevském autosalonu 2009, kterou záhajily v Evropě tvary crossoveru ix35 a nové řady sedanů a kombi i40, nástupců Sonaty.
Styling hatchbacku je opět dynamický, se sportovním akcentem, ale zároveň praktický a bez negativního vlivu na komfort v interiéru. Pětimístný automobil s nezměněným rozvorem náprav 2650 mm (proti FD) nabízí velkorysé rozměry vnitřního prostoru, zejména překvapivě místa i na zadních sedadlech. Při zvětšení vnějších rozměrů jen mírně, konkrétně délky o 20 mm, šířky o 5 mm a snížení výšky o 10 mm, je například vpředu o 30 mm větší výška stropu nad sedákem, o 11 mm více místa na nohy a o 14 mm více šířky ve výši ramen. Základní objem zavazadlového prostoru čtyřdveřového vozu, přístupného vzhůru výklopnou stěnou, se zvětšil o 38 na 378 litrů, po sklopení zadních opěradel dostaneme až 1316 litrů. Odkládací schránka před spolujezdcem nyní nabízí zvětšený objem z 5,8 na 8,5 litru. Na prostornosti interiéru, stejně jako na snížení čelního součinitele aerodynamického odporu vzduchu na cx = 0,30, se podílí rovněž posunutí předního skla o 84 mm dopředu a o 26 mm níže (tzv. forward-cab design).
Pasivní i aktivní bezpečnost nového vozu je na vysoké úrovni. Nechybějí elektronický stabilizační program ESP/VSM, kotoučové brzdy na všech kolech s ABS, elektronickým rozdělením brzdné síly a brzdovým asistentem BAS, asistent rozjezdu do svahu Hill Start Assist, standardní nabídka šesti airbagů (na přání je kolenní pro řidiče) atd. Hyundai i30 podle interních testů v Namyangu splňuje pětihvězdičková kritéria nárazových zkoušek EuroNCAP. Paleta motorů zahrnuje při uvedení šest pohonných jednotek s objemem válců 1,4 a 1,6 l, zážehových i vznětových, vesměs spojených se šestistupňovými převodovkami s přímým řazením, přičemž větší motory mohou být alternativně doplněny šestistupňovou samočinnou převodovkou konstrukce Hyundai z vývoje v Namyangu. Na přání se dodává systém ISG Start/Stop (jen s mechanickými převodovkami), který v ekologických verzích sub-brandu Blue Drive dále snižuje spotřebu paliva, na čemž se podílejí také inteligentní management alternátoru, elektrický posilovač řízení a pneumatiky s nízkým valivým odporem. Vyzkoušeli jsme oba vrcholné typy s manuální převodovkou.
Největším překvapením bylo výrazné snížení vibrací a hlučnosti, u špičkového zážehového čtyřválce 1,6 l řady Gamma s přímým vstřikováním benzinu GDI (Gasoline Direct Injection) byl motor při zastavení tak tichý, až jsem se domníval, že vůz má ISG a je vypnutý. Opak byl pravdou, o jeho tichém běhu mě ujistil pohled na otáčkoměr! Výkon 99 kW (135 k) je přiměřený poslání automobilu, jenž zrychluje na sto za 9,9 sekundy a dosahuje nejvyšší rychlosti 195 km/h. Jeho kombinovanou spotřebu paliva EU 5,7 l sníží na 5,0 l/ 100 km systém ISG Start/Stop, dodávaný za příplatek (v našem voze opravdu nebyl). Verze s nejvýkonnějším vznětovým motorem 1,6 l, který posílil z 81 na 94 kW (ze 110 na 128 k), byla také překvapivě tichá a s manuálním řazením příjemná. Spotřebu 4,0 litru a emise CO2 104 g/km snižuje ISG v tomto případě na hodnoty 3,7 l/100 km a 97 g/km. Další čtyři motory jsou dobře známé z předchůdce, či jiných vozů.
Jsou to zážehové 1.4 MPl/73 kW (100 k) a 1.6 MPI/88 kW (120 k), resp. vznětové 1.4 WGT/66 kW (90 k) a 1.6 VGT/81 kW (110 k), rovněž výhradně se šestistupňovou převodovkou, ať už mechanickou, anebo samočinnou s kapalinovým měničem momentu (nahradila čtyřstupňovou). V rámci downsizingu už není v nabídce žádný dvoulitrový motor. Podvozek nabízí dnes klasické schéma s předním pohonem, vpředu příčná ramena a vzpěry McPherson, vzadu víceprvkové závěsy Multi-Link (platforma i30 segmentu C nemá nic společného s Velosterem a jeho torzní příčkou vzadu, ten je postaven na plošině i20, tedy segmentu B). Rozchod kol se zvětšil vpředu o 17 mm a vzadu o 24 mm.
Na rozdíl od našeho bývalého redaktora (viz AR 12/’11) se mi příliš nezamlouval příplatkový systém řízení Flex Steer se třemi režimy účinku elektrického posilovače, které se volí tlačítkem na volantu. Rozdíl mezi jednotlivými stupni je totiž nevelký, ani poloha Sport není ideální, chybí větší kontakt řidiče s vozovkou. Při překročení 70 km/h rozdíly mizí, a naskýtá se tedy otázka, zda by nebyl lepší systém s variabilním účinkem posilovače bez volitelných stupňů. Ale to je jediná výtka autora článku vůči tomuto vozu, pokud bude elektrická parkovací brzda fungovat správně a spolehlivě... Nový Hyundai i30 je příjemně vyvážený automobil zajímavého designu, s nímž chce Hyundai Motor Europe zaútočit na zvýšení podílu na trhu z loňských 2,9 na plánovaných 3,5 procenta a přiblížit se ročnímu odbytu půl milionu. Loni prodal na starém kontinentu rekordních 398 129 vozů (na celém světě 4,06 milionu), z toho téměř sto tisíc i30 minulé generace, a nyní jejich výrobu ve druhé generaci chce v Nošovicích zvýšit na 120 tisíc za rok.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)