Náš test
Citroën DS3 Cabrio 1.6T – Střecha i obloha
Otakar Gregora 13.06.2014 08:00
V roce 2010 oživil Citroën legendární označení DS novou generací sportovně laděných typů...
Prvorozence nové řady DS3 postupně doplnil většími DS4 a DS5, loni k nim přibyla verze s proměnlivou karoserií DS3 Cabrio, jejíž nejvýkonnější typ jsme podrobili krátkodobému testu. Poznamenejme však, že typové označení je poněkud klamavé, DS3 Cabrio (viz též AR 5/’13) totiž není pravý kabriolet, resp. neodpovídá definici tohoto druhu karoserie, neboť má pevné rámy bočních dveří, na nichž je uložena textilní shrnovací střecha. Budiž tento terminologický vstup jen připomenutím již zaniklého označení falešný kabriolet (faux cabriolet) pro tento druh karoserie. Cabrio je odvozeno od základního sedanu (hatchbacku), místo tuhé střechy má elektricky ovládanou shrnovací vícevrstvovou.
Ta se stlačením tlačítka u rámu čelního skla nejprve posune nad zadní sklo, dalším stlačením pak spolu s ním do konečné plně otevřené polohy nad nízké víko zavazadlového prostoru. Celý pohyb střechy (v klidu i za jízdy) trvá podle výrobce (Webasto) asi 16 sekund, sami jsme ale naměřili asi o sedm více. Dalším rozdílem je zavazadlový prostor, resp. přístup k němu. Otevírá se při zavřené nebo jen částečně otevřené střeše přibližně posuvným pohybem, definovaným kinematikou závěsů, díky níž jen nepatrně zasahuje mimo půdorys vozu. Až na zavazadlový prostor je přístup k interiéru stejný jako u DS3, při otevírání 1330 mm širokých dveří až o 60° je ovšem třeba dbát na dostatečný odstup od vedle stojícího vozidla nebo jiné překážky, neboť při plném otevření vystupuje nejvzdálenější okraj dveří z půdorysného profilu vozu téměř o 1100 milimetrů. Poněvadž DS3 Cabrio je karosářskou variantou základního dvouprostorového vozu, shoduje se s ním většinou vnitřních rozměrů, neomezených konstrukcí otevírací střechy.
V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1440/ 1380 mm a výšku stropu nad sedáky 920 až 1000 mm, v obdobných místech zadních sedadel 1410/1390 mm, respektive 970 mm. Prostor pro nohy cestujících na zadních sedadlech závisí na nastavení předních, mezi jejichž opěradly a zadními sedáky je mezera 100 až 340 mm, tedy ve střední poloze dostatečných 220 milimetrů. Větší rozdíl mezi vozy je v uspořádání a rozměrech zavazadlových prostorů. Zatímco u hatchbacku je přístupný po obvyklém vyklopení zadní stěny, kabriolet má jen poměrně nízké víko na čtyřkloubových závěsech, kryjící vstupní otvor široký 710 mm a vysoký jen 280 mm. V základním uspořádání je zavazadlový prostor v rovině podlahy dlouhý 610 mm, široký 940 mm a vysoký 550 mm. Sklopením zadních opěradel se ložná délka zvětší na nejméně 1170 milimetrů. Také výbava byla převzata z DS3 a liší se jen několika prvky, jejichž soubor se nabízí v úrovních Design, Style a Sport, z nichž poslední, nejbohatší, měl testovaný vůz. Standardně zahrnuje např. dálkově ovládané centrální zamykání, šest airbagů včetně okenních pro obě řady sedadel, pyrotechnické napínače předních bezpečnostních pásů, úchyty Isofix na zadních vnějších sedadlech, palubní počítač, tempomat s omezovačem rychlosti, výškově nastavitelná přední anatomická sedadla, elektrické ovládání skel dveří i zpětných zrcátek, samočinnou klimatizaci, audiosoustavu s přehrávačem CD/MP3 a ovládáním pod volantem, zadní parkovací asistent aj.
Za příplatky lze mít mnoho dalších prvků, včetně různých materiálů čalounění a povrchových úprav, často sestavených do různých sad. Dílenské zpracování je vesměs pečlivé a také kvalita materiálů velmi dobrá. Poněvadž DS3 Cabrio je přímo odvozen od DS3, převzal celkovou koncepci hlavních skupin poháněcí soustavy a podvozku. V testovaném voze jsme vyzkoušeli nejvýkonnější z alternativních motorů, přeplňovaný zážehový čtyřválec 1.6 THP, na jehož konstrukci se podílela automobilka BMW. Má nejen velký výkon (72 kW/l), ale díky optimalizovanému motormanagementu i příznivý průběh točivého momentu s maximem v širokém rozpětí středních otáček, kultivovaný běh a vzdor celohliníkové konstrukci není ani příliš hlučný. S charakteristikou motoru je dobře sladěna šestistupňová převodovka, jejíž nejvyšší stupeň má funkci vestavěného rychloběhu, neboť s ním dosahuje vůz při otáčkách motoru 1000 min‑1 rychlosti 47 km/h, respektive největší udávané rychlosti při necelých 4500 min‑1, tedy blízko maxima točivého momentu.
V konstrukci podvozku převládají řešení osvědčená u kompaktních vozů s předním pohonem. Jsou to především nezávislé zavěšení všech kol odpružených vinutými pružinami, čtyři kotoučové brzdy a řízení s elektrickým posilovačem. Celek je naladěn tak, aby odpovídal sportovnímu charakteru vozu, zejména jeho dynamickým vlastnostem, aniž by to bylo na úkor jízdního komfortu. Tak jako u příbuzného DS3 byla věnována náležitá pozornost aktivní bezpečnosti, na níž se významně podílejí asistenční soustavy, a to ABS s posilovačem a brzdovým asistentem či vypínatelný stabilizační systém. Vůz jsme zkoušeli v běžných provozních podmínkách. Prokázal vyvážené jízdní vlastnosti s charakteristickou mírnou nedotáčivostí bez velkého bočního naklánění, jakož i dobrou směrovou stabilitu.
Ocenili jsme, že sportovnější naladění není na úkor jízdního komfortu, jen na nekvalitních vozovkách je cítit vliv poněkud tvrdšího odpružení a nízkoprofilových pneumatik, což je však rozumná daň jinak vynikajícím jízdním vlastnostem a bezpečnému ovládání i v kritických situacích. Podílejí se na něm neslábnoucí brzdová soustava a přesné řízení s optimálním převodem a dobře zvolenou účinností posilovače. Znamenitý zážitek nabízí vůz při plném využití vrozeného temperamentu, ověřeného obvyklým měřením, jehož výsledky se liší od údajů výrobce jen v obvyklých mezích. S přihlédnutím k tomu tolerujeme poněkud vyšší, nicméně ještě přijatelnou spotřebu paliva. Vyzkoušeli jsme samozřejmě i jízdu s otevřenou střechou, díky celkové aerodynamice příjemnou až do rychlosti asi 100 km/h, po jejímž překročení již obtěžuje cestující vzrůstající hluk a vítr. Jezdili jsme i za deště, a tak můžeme potvrdit dobrou vodotěsnost střechy. Citroën DS3 Cabrio je určen především mladším zájemcům a milovníkům jízdy pod volnou oblohou, kladoucím větší důraz na jízdní zážitky a přitažlivost vzhledu než na užitné vlastnosti rodinného automobilu. V době testu se ceny pohybovaly podle motoru a výbavy v rozpětí od 479 900 do 575 900 Kč, testovaný vůz se standardní výbavou byl za 572 900 korun českých.
Technické údaje
MOTOR – řadový zážehový čtyřválec, uložený napříč před přední nápravou; 1598 cm3 (ø 77,0 x 85,8 mm); 11,0:1; 115 kW (156 k)/6000 min‑1 a 240 N.m/1400 až 4000 min‑1; blok i hlava válců z hliníkové slitiny; DOHC 4V, vačkové hřídele poháněné řetězem, ventily ovládané vahadly, variabilní časování sacích ventilů; přeplňování turbodmychadlem s chladičem stlačovaného vzduchu; přímé vstřikování paliva Bosch MEV 17.4 řízené elektronicky společně se zapalováním; chlazení kapalinou s elektrickým větrákem.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – pohon předních kol; jednokotoučová suchá spojka; plně synchronizovaná šestistupňová převodovka s přímým řazením (3,54 – 1,92 – 1,33 – 1,03 – 0,82 – 0,68 – Z 3,31); stálý převod 3,56.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední náprava s dolními příčnými trojúhelníkovými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava kliková s vlečenými rameny spojenými torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči (vzadu vně pružin), vpředu příčný zkrutný stabilizátor; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, ABS a BA, na všech kolech kotoučové ø 283/249 mm, vpředu s vnitřním chlazením; parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, volant ø 365 mm, 3,1 otáčky mezi krajními rejdy; kola z hliníkové slitiny s ráfky 7.0 J x 17; pneumatiky Bridgestone Potenza, 205/45 R 17.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2464 mm, rozchod kol 1468/1471 mm; d/š/v 3948/1715/1452 mm; světlá výška 120 mm; provozní/povolená celková hmotnost 1250/1619 kg; objem zavazadlového prostoru 245/980 l; objem palivové nádrže 50 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 210 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 7,4 s, 0 – 1000 m za 28,3 s; spotřeba paliva EU 8,0/4,8/5,9 l/100 km; emise CO2 137 g/km; vnější obrysový průměr zatáčení 10,2 m.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)