Představujeme
Ukončení výroby – Renault Magnum? Zapomeňte!
Milan Olšanský 29.11.2013 06:26
Po více než dvou desítkách let se nachýlil čas jedné z legend automobilového průmyslu segmentu těžkých nákladních vozidel. Renault Magnum letoškem, v rámci reorganizace struktury výrobce a hlavně nabídky nových vozidel,odchází do věčných lovišť.
Několik dní po slavnostním představení nových modelových řad nákladních vozidel v Lyonu (včetně nových silničních tahačů Renault T), uzavřela společnost Renault Trucks kapitolu, dnes již téměř kultovního, modelu Magnum. Ve středu 26. června byly v továrně v Bourg en Bresse slavnostně předány klíče od posledního vyrobeného modelu Magnum francouzské společnosti Robert Chabbert. Při této příležitosti Renault Trucks vystavil svůj nový model pro dálkovou přepravu Renault Trucks T.
Magnum byl trhák
Před 23 lety sjelo z montážní linky první vozidlo modelové řady Renault AE, které později dostalo označení Magnum. Inovativní konstrukce se zcela rovnou podlahou v kabině a důsledně odděleným strojovým spodkem od prostoru řidiče a posádky doslova změnila svět silniční dopravy. Při své premiéře v roce 1990 Magnum překvapil designem kabiny i nabídkou prostoru pro řidiče. Kabina se zcela plochou podlahou při svém uvedení nabízela výšku 1870 mm. Za návrhem původní podoby Renaultu Magnum z roku 1990 stojí Marcello Gandini. Špičkový designér v letech 1963 až 1980 pracoval pro studio Bertone a mezi jeho nejslavnější díla patří Lamborghini Miura (vzpomeňme na bezprecedentní ztvárnění řas božské Giny Lollobrigidy), Countach a Diablo, Lancia Stratos, Fiat X1/9 nebo Citroën BX.
Mezi milníky modelové řady Magnum patří vedle let 1990 a 1991 i rok 1996, kdy bylo do nabídky pohonných jednotek zařazeno evropské provedení šestiválcového motoru Mack E 7 od americké firmy Mack Trucks, jako součásti společnosti Volvo. Mezi lety 1990 až 2000 byly některé verze modelu Magnum postupně opatřeny motory V8 Mack o výkonu 368 kW/500 k až 412 kW/560 k. Projekt se příliš nevyvedl, a tak dalším krokem v této strategii bylo osazení Magnumu motory Volvo. Tato skutečnost zákazníky nadchla a v poměrně velkém počtu se takové varianty dožadovali.
V roce 1997 byly u modelu Magnum Intégral provedeny úpravy v oblasti pohonného ústrojí. Díky nim mohlo dojít k navýšení prostoru v kabině řidiče. Nové provedení čelních partií Renaultu Magnum se představilo v roce 2001. V nabídce bylo několik různých provedení kabiny. Další úpravy kabiny se odehrály v roce 2008 a vnitřní výška prostoru pro řidiče se díky nim zvýšila na více než 2000 mm. Ke konci kariéry společnost Renault Trucks vyrobila několik limitovaných edicí tahačů Magnum, snad aby podpořila jistou nostalgii, která se nepochybně již usídlila v myslích fanoušků tohoto obdivuhodného tahače. Vnější a vnitřní tvary kabiny modelové řady Magnum a ultramoderní konstrukční pojetí bylo opravdovým světlým zjevem mezi „standardními tvary“ konkurence. Šlo o tak silný jev, že hrdým řidičům vůbec nevadilo, že díky řešení nástupních schůdků a zábradlí – alá parní lokomotiva – mají neustále špinavé ruce a okousané „camráky“. To k tahači Renault Magnum zkrátka patřilo. Ale teď již na něj zapomeňme, poslední dva zakoupila společnost Transport Chabbert – jak jinak, než francouzská.
Převzato z časopisu