Představujeme
Subaru Outback Geyser – Divoká modrá
Petr Hanke 10.07.2024 02:18
Foto: Martin Sznapka
Subaru zkombinovalo své dvě nejvyšší výbavy a z USA si vypůjčilo speciální modrou barvu Geyser. Vznikla tak stejnojmenná akční verze, která je asi nejpovedenější variantou aktuální generace typu Outback.
Možná jste přemýšleli o jedné z lépe vybavených verzí Subaru Outback a narazili jste na dilema: zatímco Field zaujme off-roadovějším vzhledem s masivnějšími střešními nosiči, Touring je zajímavější svým komfortem podpořeným koženým čalouněním, audiosystémem Harman Kardon a třeba i kamerovým systémem umožňujícím snadné monitorování okolí vozu. Aktuálně nabízený akční model Geyser tento rozpor řeší, zjednodušeně lze říci, že kombinuje „drsnější“ vnější optiku s luxusním interiérem.Subaru tuto variantu navrhlo jako speciální model přijíždějící výhradně s modrým lakem Geyser, který dal této edici jméno. A není to barva ledajaká, protože jde o odstín používaný výhradně u rodiny modelů Wilderness určených pro severoamerické trhy. Tyto varianty s dále posunutými terénními schopnostmi jsou v zámoří nabízeny nejen pro Outback, ale také pro Forester a nově i Crosstrek.
Foto: Martin Sznapka
Subaru vývoji použité barvy Geyser věnovalo mnoho úsilí a také času, protože od prvotních návrhů k sériové produkci zabral celý vývojový proces přibližně pět let. Cílem bylo navrhnout modrou barvu, která se nebude podobat dnes již tradiční Subaru World Rally Blue, známé především z modelů STI, ale bude jasně rozpoznatelná a současně nadčasová. U Subaru platí, že běžné barvy jako různé variance černé, bílé nebo šedé mají životnost nejvíce deset let, zatímco „barevnější“ odstíny přibližně polovinu. Výjimkou však byla například výrazná oranžová Tangerine první generace typu, jež se dožila dlouhověkosti šedé. Modrá barva Geyser není metalická, ale přitom v sobě má pigmenty, jež mění její odstín podle dopadajícího světla. Zatímco na přímém slunci vnímáte jasně modrou, s ubývajícím světlem postupně přechází do šedomodré.
Z karoserie kombinující modrý lak s černými lemy spodní části karoserie opticky možná až příliš vystupují svítivě zelené detaily střešních nosičů a nápisy Outback na spodní hraně zadních dveří. Zatímco zvenku edice Geyser zaujme exkluzivitou svého laku, uvnitř na posádku čeká komfort a elegance měkké černé kůže Nappa použité na čalounění elektricky nastavitelných sedadel, z nichž to řidičovo má možnost nastavení délky sedáku. Prostor na všech místech i v zavazadlovém prostoru je samozřejmostí, stejně jako kvalitní podání hudby a přehledně uspořádaná obsluha.
Foto: Martin Sznapka
Kombinace velkého displeje, rozděleného na tři segmenty s pevně danými tlačítky ve spodní části pro ovládání klimatizace a konfigurovatelné funkce, je mimořádně funkční a jednoduchá. Na střední části displeje lze bezdrátově zrcadlit chytré telefony se systémy Apple iOS nebo Google Android, ale také nastavovat mnoho funkcí vozu či sledovat provozní údaje v podobě náklonů karoserie při jízdě v terénu. Horní část 11,6palcového displeje patří volitelnému doplňkovému zobrazení hlavních funkcí navigace, audiosystému, palubního počítače nebo režimu X-Mode.
Jízdně se edice Geyser neliší od varianty Outback Touring. Spojení suverénní jistoty, stability, obratnosti a komfortu je pro automobily se světlou výškou přesahující 200 mm nedostižná. Outback dokáže jemně pohlcovat nerovnosti i velmi rozbitých silnic třetí třídy nebo polních cest, ale současně dodat pocit samozřejmé robustnosti. Suverenita, s níž se pohybuje, nepřestává překvapovat. Může k ní přispět také výborně naladěný asistenční systém EyeSight s funkcí adaptivního tempomatu a udržování v jízdním pruhu.
Kvality podvozku jsou na tak vysoké úrovni, že zejména při snaze o rychlejší jízdu máte pocit, že by pod kapotou mohl pracovat výkonnější motor. Zážehový čtyřválec 2,5 litru zajistí solidní dynamiku pro pohodlné a bezpečné cestování, nicméně Outback jednoznačně patří k vozům, kde podvozek je rychlejší než motor.
Foto: Martin Sznapka
Outback Geyser je rozhodně zajímavým rozšířením modelové řady Outback, které se začíná prodávat právě v těchto týdnech. Je zajímavý i z pohledu ceny, protože stojí stejně jako vrcholná verze Touring a nemusíte si u něj připlácet 12 tisíc korun za metalický lak (když nechcete základní stříbrnou). Pakliže vás kombinace jeho robustního vzhledu a luxusního interiéru zabalená do originální modré barvy zaujala, neváhejte, české zastoupení Subaru přiveze pouze 44 kusů.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený plochý zážehový čtyřválec s protilehlými válci, uložený vpředu podélně; DOHC 4V, proměnné časování ventilů Dual-AVCS; elektronické vícebodové přímé vstřikování paliva; EU6d; 2498 cm, (ø 94,0 x 90,0 mm), 12,1:1, 124 kW (169 k)/5000–5800 min-1 a 252 N.m/3800 min-1.
Převodné ústrojí
Bezestupňová převodovka CVT Lineartronic s kapalinovým měničem momentu (4,066–0,503–Z 4,379), stálý převod 3,900. Pohon všech kol s elektronicky řízenou lamelovou spojkou u převodovky.
Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, elektrický posilovač; ABS/EBD/EBA, VDC/X-Mode/HDC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, stopový průměr otáčení 11,0 m; kola 7,0J x 18; pneumatiky 225/60 R18.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2745 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1570/1600 mm; d/š/v 4870/1875/1675 mm; světlá výška 213 mm, nájezdový úhel vpředu/vzadu 19,7/22,6°, přechodový úhel 21,0°; objem zavazadlového prostoru 561–1822 l; objem palivové nádrže 63 l; hmotnost pohotovostní/ /celková 1664/2200 kg; přívěs brzděný/nebrzděný 2000/750 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 193 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 10,2 s; spotřeba paliva WLTP 8,6 l/100 km; emise CO2 NEDC 193 g/km.
Cena od 1 270 000 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)