Představujeme
Dacia Spring – Dobrý nápad
Jiří Duchoň 11.01.2022 05:08
Jakkoli se může zdát plošná elektrifikace automobilů být v plném proudu, výrobci vlastně stále hledají svůj klíč. Zajímavou novinkou je Dacia Spring, nejlevnější elektromobil na trhu.
Zvláště problematickým se použití elektrického poháněcího ústrojí jeví u velkých osobních vozů. Vysoká hmotnost v kombinaci s poptávkou maximálního dojezdu si žádá velký akumulátor, který nejen že je drahý a těžký, čímž rapidně roste cena a hmotnost, ale také vyžaduje delší nabíjení vyšším proudem. Je to začarovaný kruh a zdá se, že z dlouhodobého hlediska se v těchto sférách budeme setkávat spíše s vodíkovými články. Bateriový pohon se jeví optimálním spíše pro kompaktní vozy, jež budou přiměřeně lehké, takže si vystačí s menším a snadněji nabíjitelným akumulátorem. Právě sem směřuje Dacia Spring, kterou jsme si jako první mohli důkladně vyzkoušet již na konci září v rámci dánských Tannistesten, určených pro porotce volící evropský Vůz roku (COTY).
Dacia Spring není konstrukčně až tak nová. Vychází z typu Renault Kwid se zážehovými motory, vyráběného od roku 2015 v Indii a Brazílii, respektive odvozeného elektromobilu Renault City K-ZE produkovaného od roku 2019 v Číně (Dongfeng). Právě po jeho boku se tam na počátku letošního roku rozběhla výroba typu Dacia Spring. Vychází z koncernové modulární platformy Renault-Nissan CMF-A (zmíněný Kwid byl vůbec prvním na ní postaveným typem), jež s ohledem na nasazení na evropských trzích dostala řadu strukturálních zesílení, potřebný počet airbagů a další prvky nutné pro splnění náročných bezpečnostních standardů.
Jde o praktický, plně čtyřmístný automobil se zavazadlovým prostorem se základním objemem 270 litrů. Jeho výbava je moderní a rozsáhlá, nicméně z každé pídě automobilu je znát snaha konstruktérů o co největší jednoduchost. Například zadní lavice má sice sklopné, ale jednodílné opěradlo, čelní sklo si vystačí s jediným stěračem, „startuje se“ konvenčním klíčkem vkládaným do „spínací skříňky“ a palubní počítač se poněkud neprakticky přepíná tlačítkem přímo v částečně digitálním přístrojovém štítě.
Také Li-Ion akumulátor je maximálně jednoduchý. Chlazen je pouze vzduchem, takže nemá vyhřívání, což by podle konstruktérů nemělo mít vliv ani na výkon ani na životnost, pouze při extrémně nízkých teplotách by se mohla prodloužit doba potřebná pro nabití. Užitečná kapacita činí jen 27,4 kWh, ale vystačit by Springu měla podle WLTP na 230 km v kombinovaném a 305 km v městském cyklu (praxe nám ukázala zhruba na 200 km). Což není špatné, vezmeme-li v potaz, že takto kompaktní akumulátor plně nabijete z obyčejné 220V zásuvky při 10 A za nějakých 13 hodin. Výrazné zkrácení času pak zaručí různé wallboxy nebo možnost doplňovat energii i stejnosměrným proudem 125 A, kdy z 0 na 80 % kapacity nabijete do hodiny.
Dacia Spring je nejlevnějším elektromobilem v Evropě a ukazuje, že aplikace elektrického pohonu právě v takovém voze dává smysl. Sedí se však zbytečně vysoko, volant se nevrací do středové polohy a celkově se na vachrlatém podvozku s pneumatikami o šířce jen 165 mm necítíte úplně jistě. Ve městě i mimo ně motor stačí k poklidné jízdě, ale na dálnici se se subtilním vozem s motorem o výkonu 33 kW (44 k) a točivém momentu 125 N.m raději pouštět nebudete. V celé Evropě, tedy i u nás, se Spring prodává jen ve dvou výbavových verzích – Comfort a Comfort Plus za 449 900, resp. 491 900 Kč. Standardem je vždy šestice airbagů, elektrické ovládání dveřních oken, manuální klimatizace či rádio s DAB, USB a Bluetooth, přičemž vyšší z variant přidává třeba veselejší interiér s oranžovými akcenty, rezervní kolo nebo multimediální systém s navigací a konektivitou Android Auto i Apple CarPlay. Připlácet lze jen za různé dobíjecí kabely, nabíjecí stanice (Wallbox) nebo prodlouženou záruku.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Střídavý synchronní kapalinou chlazený elektromotor s permanentními magnety uložený vpředu napříč; 33 kW (44 k)/3000–8200 min-1 a 125 N.m/500–2500 min-1. Lithium-iontový akumulátor 27,4 kWh (využitelných), 240 V, 12 modulů po 72 článcích, hmotnost 186 (+/–5) kg. Jednostupňový redukční převod. Pohon předních kol.
Podvozek
Bezrámová samonosná konstrukce s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu vlečená ramena; pérování vinutými pružinami a kapalinovými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; vpředu kotoučové brzdy s vnitřním chlazením ø 238/17 mm, vzadu bubnové ø 203 mm, ABS/EBA, ESC/AEBS; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, 3,4 otáčky volantem mezi krajními rejdy, stopový průměr otáčení 9,6 m; pneumatiky Linglong Green-Max HP, 165/70 R14.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2423 mm, rozchod kol 1385/1365 mm, d/š/v 3734/1579/ /1516 mm, světlá výška 151 mm; objem zavazadlového prostoru VDA 270–620 l; hmotnost pohotovostní/celková 970/1300 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 125 km/h, zrychlení 0–50/100 km/h za 5,8/19,1 s, spotřeba elektřiny WLTP kombinace 12 kWh/100 km, emise CO2 0 g/km, dojezd WLTP kombinovaný/městský 230/305 km, nabíjení střídavým proudem 0–100 % 2,3 kW/10 A (domácí zásuvka) za 13 h 32 min, 7,4 kW/32 A (jednofázový wallbox) za 4 h 51 min, stejnosměrným proudem max. 125 A (0–80 %) za 56 min.
Cena od 449 900 Kč
Zkoušky v rámci Tannistesten 2021
Losí test
Už z rychlosti 50 km/h bylo jasné, že Spring je dosti nedotáčivý, ale nakonec se dostal docela daleko. V 55 km/h šlo vše dobře, nicméně při nájezdu z rychlosti 63 km/h řidič musel volantem kontrovat smyky, protože stabilizační systém nereagoval. Při 66 km/h už byla nedotáčivost obtížně zvladatelná. Ještě ze 70 km/h zůstávala Dacia slušně ovladatelná, ačkoli pneumatiky citelně ztrácely přilnavost a několik kuželů padlo. 72 km/h již bylo na Spring příliš a ani zkušený řidič jej tratí provést nedokázal. Za zaznamenání stojí, že ani při jednom z průjezdů nijak nereagovalo ESC.
Brzdění při couvání
Zkoušený vůz měl být systémem vybaven, nicméně před překážkou v podobě figuríny dítěte na odrážedle nereagoval. Nebyla to však anomálie: při našich testech podobně selhalo i dalších 15 automobilů.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)