Představujeme
Subaru GL Family Huckster – Extrémní bláznovství
Petr Hanke 19.07.2023 03:27
Foto: Subaru
V posledních dvou dílech kaskadérské videosérie Gymkhana byl hlavní postavou a řidičem místo jejího zakladatele Kena Blocka jeho kamarád a závodník Travis Pastrana. Došlo také k výměně techniky – hlavní slovo dostaly extrémní stavby na základě vozů Subaru.
Série kaskadérských videí s extrémními smyky, pálením pneumatik a odvážnými kaskadérskými kousky, kterou v roce 2008 založil Ken Block, slaví po celém světě úspěchy. Dodnes vzniklo 12 dílů s celkově 550 miliony zhlédnutí na online platformě YouTube. Ken Block tuto netradiční show začal se svým Subaru WRX STI z roku 2006, jež následně vyměnil za různé verze závodního Fordu Fiesta či extrémní Mustang. Zatímco si zakladatel série v rámci marketingové spolupráce odskočil ke speciálnímu dílu s elektrickým Audi S1 Hoonitron do Las Vegas, v sérii Gymkhana pokračoval závodník Travis Pastrana, jenž v USA závodí v rallye a rallycrossu a současně je zakladatelem závodní série Nitro RX. A protože jeho závodním náčiním jsou vozy Subaru, padla pro další díly volba právě na ně.
Foto: Subaru
Pastranova videa začala v roce 2020 za volantem extrémního Subaru WRX STI VT20g „Air Slayer“, který využíval technická řešení rallycrossového závodního programu Subaru Motorsports USA. Jen pro zajímavost, právě Subaru vyhrálo 14 z posledních 16 amerických mistrovství v rally. Automobil postavili ve firmě Vermont SportsCar, jež v USA provozuje závodní tým a specializuje se na extrémní úpravy nejen vozů Subaru. Pod kapotou vozu s homologovaným bezpečnostním rámem a karoserií z uhlíkových kompozitů je umístěn na zakázku postavený přeplňovaný plochý čtyřválec 2,3 litru s výkonem 634 kW (862 k). Dnes má toto video více než 56 milionů zhlédnutí.
V roce 2022 začala další kapitola tohoto příběhu, když měl na Festivalu rychlosti v Goodwoodu (viz AR 08/’22) premiéru speciál Subaru, postavený na základě Leone kombi druhé generace, jež se v USA označovalo jako GL Wagon. Spíš než jako technický základ posloužilo toto kompaktní kombi jako ideová předloha, protože z originálu byly použité vlastně pouze zadní skupinové svítilny, přepínače v interiéru a autorádio. Vůz je totiž postaven zcela nově, nepoužívá původní samonosnou karoserii, ale jeho hlavním prvkem je nosný rám vycházející ze předpisů FIA FT3.5. Karosářské díly jsou všechny vyrobené z uhlíkových kompozitů.
Foto: Subaru
Vzniklý speciál má rozvor podobný jako jeho vzor, nicméně na šířku má o více než čtvrt metru více. Vůz byl navržen přímo pro použití v kaskadérské sérii, takže byl kladen důraz například na krátké převisy, jež usnadní skákání, ale současně byla speciálně řešena aerodynamika. Zatímco předchozí vůz vycházející z modelu WRX STI byl navržen „závodnicky“ pro trvalý vysoký přítlak, kombi přichází s aktivní aerodynamikou, která je pro daný typ vozu, jenž často jezdí smykem, výhodnější. Vůz s pevnou aerodynamikou je totiž při jízdě přímým směrem tlačen k silnici, avšak ve smyku, kdy je karoserie více bokem ke směru jízdy, o svůj přítlak prakticky skokově přijde, což vyžaduje značné řidičské zkušenosti. Kombi s přídomkem „Family Huckster“ má celkově menší přítlak, ovšem když je potřeba, například při brzdění nebo průjezdu rychlými zatáčkami, tak jej vytvoří čtveřice křidélek spolu se zadním křídlem. Všechny tyto aerodynamické prvky se ovládají buď automaticky, nebo manuálně a k jejich okamžité aktivaci se používá pneumatický systém. Aktivní aerodynamika také umožnila dosáhnout vysoké největší rychlosti – vůz má převody nastavené na maximum 280 km/h.
Aerodynamika ale ovlivnila i další vlastnosti související s pohonem. Jedním z detailů jsou například střešní nosiče, jež podtrhují auru praktičnosti vozu s karoserií kombi. Ve skutečnosti však má zadní z nich ve spodní části tvar směřující vzduch do širokého otvoru ve střeše, přivádějícího vzduch k velkému chladiči umístěnému v zavazadlovém prostoru. Aerodynamika, resp. potřeba přísunu potřebného množství vzduchu k velkému difuzoru v zadní části, si vynutila vyústění výfuku na pravém boku před předním kolem. Jde o podobné řešení jako u předchozího WRX STI, které mělo výfuky vyvedené do „komínů“ vycházejících z přední kapoty.
Foto: Subaru
K pohonu je použitý stejný motor jako u předchůdce z roku 2020, jde tedy o plochý čtyřválec 2,3 litru přeplňovaný turbodmychadlem Garrett, jenž má základ v sériové jednotce řady EJ. Výkon 634 kW (862 k) doplňuje točivý moment 900 N.m, přičemž nejvyšší otáčky dosahují hodnoty 8200 min-1. Motor se suchou klikovou skříní a elektronickou řídicí jednotkou Cosworth pohání přes šestistupňovou sekvenční převodovku Sadev všechna kola automobilu vážícího 1260 kg. Podvozek s velkými zdvihy je navržený pro absorpci velkých skoků. Jeho řešení vychází z rallycrossových speciálů a jeho hlavním prvkem jsou integrované pružicí a tlumicí jednotky Reiger. Řízení s převodem 11:1 je vybaveno posilovačem.
Interiér byl navržen tak, aby ctil originál, avšak samotná palubní deska je vyrobena z uhlíkových kompozitů doplněných modrými vlákny, ladícími s typickou barvou Subaru. Specialitou je použití 12palcového displeje hlavních přístrojů, jehož design s oranžovo-žlutou barvou odpovídá digitálním přístrojům, jež Subaru v 80. letech používalo v typech Leone a XT. Samotná výbava v podobě sedadel Recaro, bezpečnostních pásů Schroth, volantu a dalších prvků pochází ze závodního světa. Nejnovější díl Gymkhany, v němž má hlavní roli kromě Travise Pastrany právě toto speciální retrokombi, byl vydán začátkem prosince loňského roku. Opět ohromuje dlouhými smyky, přesným řízením, ale také spektakulárními skoky. Není proto divu, že počet zhlédnutí utěšeně roste a již nyní se počítá na desítky milionů.
Převzato z časopisu