Představujeme
Schwarzmüller - Cisternová vozidla značky Schwarzmüller
-red- 11.10.2011 00:06
Představujeme
Společnost Schwarzmüller je velmi známým evropským výrobcem a dodavatelem užitkových přípojných vozidel a nástaveb na podvozky nákladních automobilů.
Ve velmi širokém spektru nabídky (jsou vyráběna vozidla valníková, sklápěcí, mrazírenská, pro přepravu dřeva a různá speciální).Výjimečnou kapitolu v rámci výrobního programu firmy však představují cisternová vozidla, která jsou vyráběna v provedení jako nástavby na podvozky nákladních vozů, přívěsy tažných vozidel a zejména pak jako návěsy pro provoz s dvounápravovými nebo třínápravovými tahači, přičemž velká většina těchto vozidel je určena pro přepravu nebezpečných látek v kapalném stavu, které podléhají ustanovením Evropské dohody o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí (ADR) , jejímž signatářem je vedle celé řady států i Česká republika. Tato dohoda přesně stanovuje technické podmínky, povinnosti a další náležitosti pro všechny subjekty účastné procesu dopravy věcí a látek, které jsou definovány jako nebezpečné, a tudíž musí být všechna vozidla nejen v plném souladu s touto dohodou zkonstruována a vyrobena, ale i provozována.Cisternová vozidla pro převoz nebezpečných látek, která společnost Schwarzmüller vyrábí, lze rozdělit do následujících kategoriií:
A. Nástavby na podvozky nákladních vozů, přívěsy a návěsy pro přepravu pohonných hmot
B. Nástavby na podvozky nákladních vozů, přívěsy a návěsy pro přepravu kapalných průmyslových chemikálií
C. Návěsy pro přepravu asfaltových pryskyřic v tekutém stavu o vysoké teplotě a minerálních olejů
D. Nástavby na podvozky nákladních vozů, přívěsy a návěsy pro převoz kapalných potravin
Cisternová vozidla se skládají z těchto hlavních celků
I. Podvozky nákladních vozů, přívěsů a návěsů
Podvozek nákladního vozu připravený od svého dodavatele k montáži cisternové nástavby určené pro přepravu nebezpečných látek dané třídy ADR.Podvozky přívěsů a návěsů s veškerou výbavou (rám nápravového agregátu, nápravy s koly, přístrojová skříň pro montáž čerpacího a měřicího zařízení, armatur a elektronických zařízení, skříně pro výbavu a příslušenství, elektrické rozvody a rozvody tlakového vzduchu pro brzdný systém, elektronické systémy EBS a stabilizace jízdy, bezpečnostní konstrukce, držák náhradního kola a drobné nástavbářské prvky (opěry, blatníky, zakládací klíny atd.), nátěr v odstínu dle přání zákazníka a veškeré označovací prvky).
II. Transportní nádrže
Nádrže podvozků či návěsů jsou většinou samonosné a bývají v beztlakovém i tlakovém provedení, cylindrického nebo skříňového tvaru. Převažuje vícekomorové provedení s bezpečnostními přepážkami uvnitř. Vnitřní povrch nerezových nádrží je vždy upraven mořením a bezpečnostní přepážky mají navařené lemující obvodové prstence. Zmíněné úpravy slouží k zamezení ulpívání zbytků různých produktů. Nádrže jsou na horní části vybaveny přepadovými vanami s odtokovými trubkami pro dešťovou vodu, plošinami pro obsluhu mezi jednotlivými dómy komor, průběžnou lávkou se sklopným zábradlím a s žebříkem pro výstup obsluhy. Dómy komor jsou opatřeny otvory s kryty pro plnění nádrže příslušným produktem a speciálními bezpečnostními a ventilačními armaturami. Otvory zároveň slouží i pro revize komor. Spodní části nádrží jsou zesíleny příčnými výztuhami ze stejného materiálu jako je nádrž. Mezi nimi se nacházejí ventily pro vypouštění produktu, tzv. patní ventily, které jsou spojovacími potrubími napojeny jednak na spojky pro plnění produktem, a i na čerpací, odvzdušňovací a měřicí zařízení nebo přímo na samostatná vypouštěcí potrubí v přístrojové skříni nebo mimo ni. Pro spojení s nádrží, která je právě plněna, slouží hadice pro výdej produktu v provedení přímo odpovídajícímu charakteru nebezpečné látky dle ADR.
Cisternová nástavba. Cisternová nástavba s jednokomorovou nádrží skříňového tvaru s objemem brutto 6.800 l je určená pro přepravu motorové nafty a LTO u stavební či podobné společnosti nebo pro zásobování maloodběratelů. Výbava dle Evropské dohody ADR 2011. Bez teplotní kompenzace vydaného množství produktu, rekuperace a spodního plnění (na přání zákazníka lze dovybavit). Plnění nádrže shora. Výdej produktu přes čerpadlo a průtokové měřidlo s registrací hadicemi Js 32 a Js 19 a gravitačním způsobem bez měření hadicí Js 75.
III. Čerpací a měřicí zařízení
Ke zvýšení účinnosti výdeje produktu na složištích a zkrácení času výdeje zvláště slouží výdejní čerpací zařízení, nejčastěji se jedná o výkonná (až 1000 l/min.) lopatková oběhová čerpadla, která jsou poháněna jedním nebo dvěma hydromotory. Měřicí zařízení pro měření vydaného množství produktu a jeho evidenci jsou rozdělena do třech typů: měřicí systémy s průtokovými objemovými měřidly (měření množství produktu, které proteklo měřidlem), měřicí systémy s elektronickými měrnými tyčemi s plovákovými hladinoměry (měření aktuální výšky hladiny produktu v komoře), měřicí systémy s turbinovými měřidly (měření množství produktu, které proteklo měřidlem). Všechny uvedené systémy zaznamenávají naměřené údaje ve své elektronické měřicí a řídicí jednotce, na kterou je napojena elektronická tiskárna dat s možností tisku dat výdeje. Téměř výhradně jsou moderní cisternová vozidla určená pro transport pohonných hmot vybavena elektronickým systémem teplotní kompenzace množství vydávaného produktu, čímž se eliminuje vliv tepelné roztažnosti látek.
IV. Bezpečnostní zařízení
Podvozky moderních cisternových vozidel jsou dnes bez výjimky vybaveny elektronickým brzdným systémem EBS a systémem příčné stability RSS, které oba slouží pro zvýšení bezpečnosti jízdy. Cisternová vozidla jsou rovněž standardně opatřena signalizací stavu obložení brzdových destiček. Existuje i systém IVTM, což je zařízení sledující aktuální tlak vzduchu v pneumatikách přípojného vozidla s digitálním ukazatelem v kabině tahače. Provoz cisternových vozidel přepravující nebezpečné látky podléhá nejpřísnějším předpisům z hlediska bezpečnosti práce, ochrany životního prostředí a zejména protipožárním opatřením. Z tohoto důvodu jsou současná vozidla vybavena potrubními systémy pro spodní plnění produktem v návaznosti na systémy zpětného odvodu par z produktů zamezující jejich únik do vnějšího prostředí při plnění nádrže vozidla produktem i při jeho výdeji z něj. Ve vozidlech jsou dále instalovány pojistné pneumatické a elektronické okruhy zamezující nebezpečí přeplnění nádrže při jejím plnění například v rafinérii. Dalšími technickými opatřeními zvyšujícími míru bezpečnosti celého vozidla při jeho provozu, plnění a výdeji produktu jsou například různé ochranné konstrukční prvky (výztužné spodní příčky nádrží, zesílená dna, ochranné třmeny, vnitřní bezpečnostní přepážky, klopné ventily zabraňující úniku produktu při převržení vozidla, pojistky proti šlehnutí plamene a další). Všechna vozidla jsou rovněž konstruována s ohledem na co nejnižší polohu těžiště vzhledem k vozovce.
V. Příslušenství a označení cisternových vozidel
Jedná se zejména o hadice pro výdej produktu a hadice pro zpětný odvod produktových par různých délek se standardními koncovkami, redukce k nim a různé speciální nářadí. Dále jsou důležité předepsané technické prostředky, zdravotní prostředky, bezpečnostní pomůcky a příslušenství, které vyžadují ustanovení ADR a dalších závazných předpisů (zemnící kabely, hasicí přístroje, výstražné prostředky, nádoby na odkapy produktu, absorbční materiál, zdravotní a ochranné prostředky a ruční nářadí), označovací prostředky (tabulky s označením druhu nebezpečné látky, tj. s tzv. identifikačním číslem příslušné látky, třídy dle ADR a další štítky a označovací tabulky dle všeobecných norem a předpisů).
Velmi důležitou činností společnosti Schwarzmüller je i servisní zabezpečení provozu zákazníkům dodaných vozidel, což o cisternových vozidlech platí obzvlášť. Hlavní značkový servis firmy Schwarzmüller v ČR je provozován jako součást výrobního závodu v městě Žebrák, který vedle běžných servisních a opravárenských činností na přípojných silničních vozidlech provádí i náročné technické činnosti jako rovnání rámů podvozků na speciální rovnací stolici, tryskání ocelových konstrukcí vozidel ocelovým granulátem a jejich lakování za použití nejmodernějších technologií a rovněž provádí i ty nejnáročnější opravy, kompletní rekonstrukce a modernizace užitkových přípojných vozidel. V prostorách servisu se nachází i specializované pracoviště určené pro práce a výkony na cisternových vozidlech, které zahrnují tlakové a těsnostní periodické zkoušky nádrží a jejich armatur, dostavby a přestavby systémů elektronické teplotní kompenzace, elektronické bezpečnostní výbavy na ochranu životního prostředí a systémů pro spodní plnění produktem a zpětného odvodu produktových par. Pracoviště rovněž poskytuje služby v oblasti nejrozsáhlejších servisně-opravárenských výkonů jako jsou generální opravy a rekonstrukce celých cisternových vozidel včetně jejich podvozkových částí. Součástí tohoto pracoviště je rovněž úsek Autorizovaného metrologického střediska s úřední značkou K 131, které na základě autorizace udělené státním Úřadem pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví provádí ověřování stanovených měřidel vydaného množství produktu.
Pobočka hlavního servisu Schwarzmüller v ČR se nachází ve městě Bohumín. Jednotlivé provozovny sítě autorizovaných servisů společnosti Schwarzmüller v ČR jsou ve městech České Budějovice, Krnov, Velké Meziříčí, Kolín a Skuteč. V Rakousku je v provozu 10 vlastních servisních středisek značky Schwarzmüller a v zemích EU i mimo ně působí několik desítek značkových a autorizovaných servisů firmy.
Zdroj: Doprava a silnice 09/11