Představujeme
Cisterny z Francie
Doprava a silnice 13.01.2004 00:00
|
Jednou z důležitých kategorií přepravy kapalin jsou chemické látky, které až na malé výjimky spadají do různých tříd nebezpečnosti řazených dle předpisů ADR. Jedná se o látky hořlavé, jedovaté, žíravé a jinak nebezpečné, různé teploty, hustoty, specifické hmotnosti a bodu tuhnutí.
Již jenom tato velmi stručná charakteristika znamená, že zdaleka jen jakákoliv cisterna, která je určena pro přepravu chemikálií, nemůže automaticky převážet všechny chemické produkty bez rozdílu. Právě zde je velmi důležité přesně vyspecifikovat, které požadované látky bude cisterna převážet a na základě toho zvolit odpovídající cisternu jak co do objemu, počtu komor, použitého materiálu a vybavení.
Také se může stát, že zadaný požadavek zákazníka na přepravu, vzhledem k charakteristice a vlastnostem kapalin, neumožňuje vyrobení jednoho typu cisterny a je nutné buď ustoupit od záměru přepravy některé kapaliny a nebo si pořídit několik speciálních cisteren, které vyhoví požadavku jak z hlediska bezpečnosti přepravy k okolí, tak k životnosti a neznehodnocení cisterny.
V jedné cisterně jenom pro příklad, není možné přepravovat pohonné hmoty a střídat přepravu s kyselinou solnou a třeba dusičnou. Například pro tyto tři zmíněné kapaliny, vzhledem k jejich specifikám, nestačí ani dvě různé cisterny, ale tři. Prostě každá z těchto kapalin si žádá jinou, zvláštní cisternu.
Z toho vyplývá, že přeprava chemikálií je přísně speciální a není vhodná pro požadavky univerzální přepravy, tedy pro záměr malého množství dopravních prostředků a velkého množství druhů přepravovaných chemických látek. Příklady použití a zvolené materiály. V zásadě nejméně agresivní skupinou jsou chemikálie zařazené podle třídy nebezpečnosti do třídy ADR 3, to znamená hořlavé kapalné látky.
Sem patří především pohonné hmoty, minerální oleje a třeba asfalt. Firma Magyar používá pro výrobu cisteren v naprosté většině nejkvalitnější nerezové, ušlechtilé oceli, které právě zaručují bezkonkurenčně nejvyšší bezpečnost provozu, životnost cisteren a tím nejlepší užitné vlastnosti.
Právě v této kategorii ADR 3 však přichází v úvahu také použití běžné konstrukční oceli, která přinese zákazníkovi úsporu financí při pořízení takové cisterny, ale cisterna z tohoto materiálu má vyšší hmotnost a přece jen nižší životnost, a nebo slitiny hliníku 5083 H 111, která se hojně používá především právě pro PHM.
Záleží na přání zákazníka, hliník má pro využití v cisternách na tekuté chemikálie velmi omezené použití právě v této kategorii. Pro agresivnější chemikálie je nevhodný a nebezpečný, vzhledem ke své měkkosti, kde při případné havárii dochází ke střihu materiálu a ve většině případů k porušení cisternové nádoby spojené s únikem kapaliny.
Právě zde se projevuje jedna z výhod nerezových ocelí, kdy v takovém případě, vzhledem k vysoké mechanické odolnosti (únosný tlak 56 kg/cm2), dojde k deformaci cisterny, ale v naprosté většině případů ne k úniku kapaliny, čímž se předejde ekologické kontaminaci okolí a zamezí se nebezpečí exploze. Navíc takováto cisterna se dá opravit, kde se porušené části odstraní a nahradí novými a po celkové opravě je cisterna připravena pro další provoz, což je u hliníkových problematické.
Nerezové ušlechtilé oceli používané pro výrobu cisteren se liší právě svým složením pro různé kategorie ADR. Liší se také jejich cena. Označení, se kterým se zákazník setkává při pořízení cisterny může zmást. Jde o to, že se používá nejčastěji třech různých norem pro označení.
Takže, když např. uvidíte označení AISI 304, DIN 1.4301 nebo Z 6 CN 18/09, jde v tomto případě o jednu a tutéž ocel, právě nejběžněji užívanou pro zmíněnou kategorii ADR 3. Tato třída nerezové oceli je nejrozšířenější právě také proto, že vyhovuje převážné většině potravinářských tekutin. Vyšší kategorii nebezpečnosti přepravy chemikálií tvoří kapaliny, spadající do tříd dle ADR 3, 5.1, 6.1, 8 a 9. To jsou látky nejen hořlavé, ale také jedovaté, žíravé a jinak nebezpečné. Do této skupiny patří obrovská škála kapalin, které podléhají dalšímu rozčlenění a proto se zde omezíme na konstatování, že pro výrobu takovýchto cisteren používá Magyar vyšší kategorii ušlechtilé legované nerezové oceli, pod označením AISI 316 TI.
Ani takovéto cisterny však nejsou vhodné pro všechny kapalné chemikálie spadající pod základní výše zmíněné členění ADR. Ke každé cisterně na chemikálie Magyar vydává osvědčení, tzv. list povolených přepravovaných produktů, kde je uvedeno pod základními ADR třídami, detailnější skupinové identifikační rozčlenění povolených produktů.
Je v zájmu přepravce, aby dbal na dodržení správného zařazení přepravované látky, aby nedošlo k porušení cisterny způsobené vyšší agresivitou přepravované látky, než ke které je cisterna určena, i když za toto nese odpovědnost společnost, která kapalinu nakládá a vystavuje k ní přepravní dokumenty. Zvláštní skupinu tvoří cisterny, určené pro přepravu žíravin spadající do třídy ADR 8.
Jedná se zvláště o kyseliny různého stupně nebezpečnosti a agresivity plynoucí z poměru koncentrace. Zde je nezbytná nejvyšší opatrnost. Zdaleka nestačí spoléhat na prosté zařazení ADR 8. Jsou žíraviny, které je možné převážet ve výše zmíněných cisternách vyrobených z materiálu AISI 316 TI.
Avšak jiné žíraviny, jako např. 98% kyselina dusičná, by tuto cisternu zničily. Na výrobu takovýchto cisteren používá Magyar vysoce legované ušlechtilé ocele pod označením Uranus S1, Uranus B6 nebo Uranus SB8. Jedná se o speciální materiály přirozeně vyšší pořizovací ceny.
V této kategorii se používá také cisteren, které zákazníci znají pod označením „pogumované“. Jedná se o cisterny na přepravu žíravin, kde nezáleží až do takové míry na použité oceli. Je možné pro výrobu použít i běžnou konstrukční ocel. Důležité však je, že vnitřní povrch cisterny je opatřen ochrannou pryžovou nebo pryskyřičnou výstelkou odolávající povaze agresivity převážené žíraviny.
Magyar používá nejčastěji pro tuto výstelku 4 mm silnou vrstvu americké vysoce kvalitní pryskyřice Derakane 470. Je samozřejmé, že u takovýchto cisteren musí být řada dalších prvků vybavení a armatur cisteren vyrobená z materiálů odolávajících těmto agresivním látkám.
Z tohoto jenom stručného přehledu problematiky výroby cisteren na přepravu nebezpečných chemikálií vyplývá, že se jedná o vysoce odborné odvětví a právě Magyar vzhledem k bohatým zkušenostem z oboru a velkému rozšíření svých výrobků po celé Evropě, dává zákazníkovi jistotu solidnosti a odbornosti špičkového producenta takovýchto cisteren ať již v provedení návěs, přívěs nebo podvozková nástavba. Magyar produkuje také cisternové nástavby na železniční vagony, ale to je již jiné odvětví než silniční přeprava. Magyar na přepravu PHM. Magyar připravil ve spolupráci s německou firmou Alfons Haar aktuálně zajímavou novinku pro zákazníky z oblasti přepravy PHM. Na letošní výstavě Autotec v Brně byla mezi oběma výrobci dohodnuta koncepce třínápravového cisternového návěsu na přepravu PHM.
První návěs bude předán českému zákazníkovi do užívání v říjnu letošního roku a v té době se s ním budou moci seznámit i další potenciální zájemci. Návěs v sobě spojuje všechny výhody dané koncepce. Tím, že je vyroben z nerezové oceli, zaručuje zákazníkovi nejdelší možnou životnost.
Překračuje nároky na bezpečnost transportu, a to i v případě dopravní nehody, kde díky svým mechanickým vlastnostem udrží těsnost nádoby a nedojde k úniku PHM s následující kontaminací okolí a rizikem exploze, tak jako v nedávné době u známých nehod hliníkových cisternových návěsů na PHM. Další výhodou je válcový tvar a tím oproti kufrovým hliníkovým znatelně lepší stabilita za jízdy a vyšší bezpečnost při mezních situacích.
Toho je dosaženo dvěma faktory. Jednak pravidelný válcový tvar lépe přenáší a vyrovnává rázy - šplouchání převážené kapaliny, kdy se tyto šíří pravidelně a nedochází k nárazům na stěny složeného tvaru kufrové koncepce a za druhé válcový tvar spolu s koncepcí nápravového patentovaného rámu Magyar umožňuje nižší těžiště se sklonem mezi nápravy, který není možné u kufrového tvaru dosáhnout. text: -ma- zdroj: Doparava a silnice 9/2003 |